'Yaşayan İnsan Hazinesi' ödülü aldı

'Yaşayan İnsan Hazinesi' ödülü aldı

Denizli'de yaşayan sipsi ustası Halime Özke (72) UNESCO tarafından 'Yaşayan İnsan Hazinesi' ödülü aldı.

13 Şubat 2020, Perşembe 15:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Denizli'nin Beyağaç ilçesinde yaşayan sipsi ustası Halime Özke (72), 'Yaşayan İnsan Hazinesi' ödülü almanın mutluluğunu yaşıyor. Beyağaç ilçesi Yeni Mahalle'de yaşayan evli ve 3 çocuk annesi 7 torunu bulunan sipsi ustası Özke, 7 yaşında koyun ve keçi otlatırken büyüklerinden sipsi çalmayı öğrendi. Sipsi çalmayı çok sevdiğini belirten Özke, enstrümanını hiçbir zaman yanından ayırmadığını söyledi.

Kendini sipsi yapımı ve kullanımında geliştiren Özke, giydiği '3 parça' olarak adlandırılan kırmızı kıyafetiyle, ilçedeki düğünlerin de aranan ismi haline geldi.

Nota bilmeden kınalı elleriyle çaldığı sipsisiyle ün kazandı, UNESCO 'Yaşayan İnsan Hazinesi' listesine alındı. Özke, geçen 11 Şubat'ta Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen 'Yaşayan İnsan Hazinesi' ödülünü Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde, düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden almanın mutluluğunu yaşadı.

"Eşimle birlikte çalıp söylerdik"

Sipsinin hayatında önemli bir yer tuttuğunu belirten sipsi ustası Halime Özke, "Biz, mahallemizde sipsiyi çalabilen 5 kızdık. Diğer 4 kızın eşleri sipsi çalmalarına izin vermedi. Bir tek ben kaldım. Yıllardır sipsi çalmayı hiç bırakmadım. O benim neşe kaynağım. Eskiden evde, eşimle birlikte çalıp, söylerdik. Sipsi çalınca neşem yerine geliyor. Radyodan türkü öğrenip, sipsiyle çalıyorum. Nefesim yettiğince sipsi çalmak istiyorum. Ölünce de mezarımın başucuna koyulmasını istiyorum" dedi.

Özke, ödüle layık görüldüğü için gurur duyduğunu belirtip, "Cumhurbaşkanımız Erdoğan Ankara'ya davet etti. Davet üzerine, gidip, ödülümü aldım. Beni, bu ödüle layık gören herkese çok teşekkür ederim. Çok mutluyum. Ben de Cumhurbaşkanımızı Beyağaç'a davet ettim" diye konuştu. Özke, Çamelili cura sanatçısı Hayri Dev'in ardından 'Yaşayan İnsan Hazinesi' listesine Denizli'den giren ikinci isim oldu.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 500 bin liralık tazminat davası