Yasin Hayal'in akıl sağlığı inceleniyor

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın tutuklu sanığı Yasin Hayal, Adli Tıp Kurumu'na sevk edildi. Pazartesi günü Adli Tıp'a sevk edildiği öğrenilen Hayal'in akıl sağlığının yerinde olup olmadığı araştırılacak

16 Eylül 2011, Cuma 15:27
A A

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın tutuklu sanığı Yasin Hayal, Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi.

29 Temmuz tarihinde İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Yasin Hayal'in avukatı Eda Salman, sanık Hayal'in ruh sağlığının tespit edilmesi için hastaneye sevk edilmesini talep etti. Talebi kabul eden mahkeme heyeti sanık Hayal'in akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için Adli Tıp uzmanı tarafından muayene ettirilerek rapor alınmasına karar verdi.

Bu kararın ardından Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Hayal, pazartesi günü Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Adli Tıp uzmanları, incelemelerinin ardından Hayal'in akıl hastası olup olmadığına ilişkin rapor düzenleyerek, mahkemeye gönderecek.

Hayal hakkındaki raporun 19 Eylül'de yapılacak duruşmaya yetişmesi mümkün görünmüyor. Hayal, mahkeme kararının ardından ilk olarak Ağustos ayında Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmişti. Ancak cezaevi yönetiminin Hayal'in kontrol edilmesi için gerekli olan dava dosyasını göndermeyi unutması nedeniyle Hayal, muayene edilememişti.

OSMAN HAYAL’IN BİYOMETRİK FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ

Öte yandan Dink ailesinin avukatlarının cinayet gününe ilişkin görüntülerde ikinci kişinin bulunduğunu ve bu kişinin de Yasin Hayal’ın ağabeyi Osman Hayal olduğunu iddia etmişti. Bu iddia üzerine mahkeme söz konusu görüntülerdeki kişinin Osman Hayal olup olmadığının tespiti için biyometrik fotoğrafının çekilmesini istedi. Bu talep üzerine Osman Hayal’ın biyometrik fotoğrafının Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nde çekildiği öğrenildi. Çekilen fotoğraflar davanın görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Selahattin GÜNDAY İSTANBUL DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.