Yaşlanma cinsel isteği ortadan kaldırır mı? Cinsellikle ilgili doğru bilinen 10 yanlış

Cinselliğin mahremiyet içeren bir konu olduğu doğru. Fakat bu durum eşler içi geçerli değil. Eşler cinsel birliktelikleriyle ilgili çekincelerini ve ihtiyaçlarını birbiriyle paylaşabilmeli. Eşler arasında yaşanan iletişimsizlik, cinsellik konusunda kulaktan dolma bilgilere inanılmasına neden oluyor. Psikiyatrist-Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, cinsellikle ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı.

22 Mayıs 2020, Cuma 14:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1-Yanlış: Cinsellikte başarı önemlidir

1-Yanlış: Cinsellikte başarı önemlidir

Cinsellikte hedef başarı değildir. Sonucun her seferinde iki kişinin orgazmıyla sonuçlanması gerekmez. Bunu bir başarı görmek kişide performans endişesi yaratır.

2-Yanlış: Cinselliği erkek başlatır

Cinsellikte ideal olan yarı yarıya kadın ve erkeğin cinselliği başlatmasıdır. Cinselliği kadının başlatması ahlaken olumsuz bir anlam oluşturmaz, aksine eşine olan cinsel ilgisini gösterir.


3-Yanlış: Yaşlanma cinsel isteği ortadan kaldırır

3-Yanlış: Yaşlanma cinsel isteği ortadan kaldırır

Yaşlılarda da cinsel istek gençlerden farklı değil. Bazen sıklığı azalsa da cinsellik aynı hazla yaşanır. Yaşlılıkta nedense cinsellik ayıpmış gibi bir kavram oluşmuş. Bu tamamen uydurma.

4-Yanlış: Menapoz cinsel isteği ortadan kaldırır

Menapozla birlikte doğurganlık sona erer, ancak cinsel istek etkilenmez. Bazen menapozda vajinal kuruluk olabilir. Ancak bu tedavi edilebilir.


5-Yanlış: Kadınların cinsel isteği azdır

5-Yanlış: Kadınların cinsel isteği azdır

Kadınların erkeler kadar cinsel isteği var. Aynı oranda cinsellikten haz alırlar. Ancak toplum dayatmaları, yetiştiriliş, verilen yanlış bilgiler nedeniyle kadınlar cinsellikte daha pasif bir konuma itilmiştir.

6-Yanlış: Her erkek her kadına nasıl zevk vereceğini bilir

Her insandan dünyada bir tane vardır. Herkesin huyu, alışkanlıkları, vücutlarında zevk aldıkları yerler farklı. Genel kurallar cinselliğe uygulanamaz.


7-Yanlış: Çiftler içgüdüsel olarak cinsellikte karşı tarafın ne istediğini bilirler

7-Yanlış: Çiftler içgüdüsel olarak cinsellikte karşı tarafın ne istediğini bilirler

Nasıl ki güncel yaşamda karşı tarafın isteklerini öğrenmek için konuşuyoruz, cinsellikte de konuşmak karşı tarafın cinsel isteklerini öğrenmemizi sağlar.

8-Yanlış: İlk cinsel ilişki kadın için oldukça sıkıntılı ve acı vericidir

Çoğunlukla cinsel ilişkiler acı ve sıkıntı vermezler aksine haz alınan durumlardır. Kızlık zarının yırtılması ise en fazla parmağınıza bir toplu iğnenin dokunması kadar acı verir.


9-Yanlış: Kadınlarda mastürbasyon kızlık zarını bozabilir

9-Yanlış: Kadınlarda mastürbasyon kızlık zarını bozabilir

Genç kızları cinsellikten uzak tutmak için uydurulmuş. Mastürbasyon daha çok klitorisi uyararak olur. Bu durum kızlık zarını etkilemez. Aksine kızların mastürbasyon yapması ileriki dönemlerde çift olarak orgazm yaşamasını kolaylaştırır.

10-Yanlış: Hamilelikte; cinsellik ve orgazm olma erken doğuma veya düşüğe neden olur

Kadın hastalıklar ve doğum uzmanın herhangi bir sakınca görmediği durumlarda hamileliğin 30. haftasına kadar cinsellik rahatlıkla yaşanır. Ancak bu sürede pozisyonlara dikkat etmek gerekebilir. Herhangi bir risk oluşturmaz.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kadınlarda cinsel uyarılma bozukluğu belirtileri ve tedavisi