Yaşlanma karşıtı kremler kaç yaşından itibaren kullanılmalı?

Yaşlanma karşıtı kremler, cildin ihtiyaçlarına göre özel olarak hazırlanan bileşenlerdir. Cildinizin erken yaşlardan itibaren yorulmaması için her daim yaşınıza uygun ürün kullanılmalıdır. Peki yaşlanma karşıtı krem kullanmaya kaç yaşında başlanmalı? / Hazırlayan Bahar Saygılıer

18 Eylül 2021, Cumartesi 12:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gençliğinizin ihtişamının tadını çıkartırken, 18'li yaşlarda parlayan bir cilde sahip olmak için çok çalışmanıza gerek yoktur.

Bu dönemde sadece nemlendirici sürmek ve iyi bir temizleyici kullanmak yeterlidir.

Ancak erkenden kırışıklıklarla karşılaşmak istemiyorsanız, makyaj yapsanız da yapmasanız da cildinizi erken yaşlardan itibaren temiz ve nemli tutmanız gerektiğini unutmayınHer cilt yapısı ve ihtiyacı farklıdır. Yaşlanma karşıtı krem kullanmaya başlamadan önce dermatologa danışmak en ideal yöntem olsa da, 20'li yaşlardan sonra krem tercihlerinizi yaparken cildinizi takip etmek de oldukça faydalı olacaktır.

Yüzünüzdeki ilk birkaç ince çizgiyi görünmeye başladığında cilt bakımını yoğunlaştırmaya başlamanız gerektiğini anlamalısınız.

Bu çizgiler cildinizin yaşlanmaya başladığını ve daha fazla dikkat gerektirdiğini gösterir.

Bunca yaşlanma karşıtı ürün varken, oluşmaya başlayan ince çizgilerinize önem vermiyor olabilirsiniz... Belki gençliğinize güvenerek, makyajınızı bile silmeden uyuyorsunuz... Ne olacak canım? Durum tam olarak öyle değil...

Yaşlanma karşıtı kremlere olmasa bile cilt bakımına erken yaşta başlamak önemlidir.

Gerçekleri açıklığa kavuşturalım: bu kremler daha fazla kırışıklığın ortaya çıkmasını geciktirebilir , ancak zaten orada olanları yok etmeyecek!

Bu sebeple, yaşınıza uygun cilt bakımına erkenden başlamakta fayda var. Yaşınız ve cildiniz size genç olduğunuzu söylüyorsa nemlendiriciler ve hatta besleyici yağlarla cildinizin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Peki, yaşlanma karşıtı krem kullanmaya ne zaman başlanmalı?


Dermatolog Dr. Sonal Bansal'a "Yaşlanma belirtilerini takip edin, belirtiler ortaya çıkmadan kullanmaya başlarsanız yaşlanmayı geciktirme şansınız olur" diyor.

“Yaşlanmanın iki tür olduğunu hatırlamamız gerekiyor: iç ve dış. Önce içeride yer alır ve sonra dışarıya ince çizgiler şeklinde yansır. İlk yaşlanma belirtilerinden biri, gözlerin altındaki yağ kaybıdır."Dermatolog Dr. Bansal'a göre çoğu insan, 30'lu yaşların başına geldiklerinde yaşlanma karşıtı ürünleri kullanmaya başlamalıdır. 

Yaşlanma çizgileri,

  • genetik faktörlerden
  • yaşam biçiminden
  • beslenme şeklinden
  • mimiklerden

etkilenir.

Bu nedenle özellikle 25'li yaşlardan itibaren cildinizi takip etmeli ve yüzünüzü mimiksiz tuttuğunuzda bile orada durmaya devam eden çizgileri gördüğünüzde etkili ürünler kullanmaya başlarsanız yaşlanmayı bir süre geciktirme şansınız olur.

Peki, 30'lu yaşlarda en iyi yaşlanma karşıtı ürün hangisidir?

Dermatolog Dr. Bansal şöyle diyor;

“Bugün piyasada bulunan çeşitli ürünler var ve her zaman cilt tipine uygun olanı seçebilirsiniz. Bununla birlikte, tüm retinol formları harikadır . Günümüzde, birincil bileşen olarak retinol içeren serumların yanı sıra birçok krem ​​bulacaksınız. Pürüzsüz, esnek bir cilt elde etmek istediğinizde son derece yardımcı olabilir.

Dermatolog Simmons-O'Brien ise erken yaşlarda, yaşlanma karşıtı olarak C vitamini içeren ürünleri öneriyor.

"C vitamini, kolajeni korumak ve cildi aydınlatmak için harikadır. Ayrıca güneş koruyucunuzun etkinliğini arttırdığı da kanıtlanmıştır."

Günlük bir doz C vitamini serumu , ince çizgileri ve düzensiz pigmentasyonu savuşturmaya yardımcı olabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır? İpuçları ve püf noktaları