Yaşlanmayı engellemeden yüz şekillendirmeye: Cilde uygulanabilen tüm dolgu tipleri

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, dolgu enjeksiyonu ile yapılan estetik uygulamaları sizler için anlattı. Birçok gözle görülür yaşlanma belirtisinin, hacim kaybına kadar izlenebileceğini biliyor muydunuz? Yüz dokuları inceldikçe burun ve ağız çevresinde çizgiler kazınır ve yanaklar biraz çukur görünür. Dermal dolgular, kırışıklıkları gidermeye, dudakları dolgunlaştırmaya ve daha genç bir görünüm kazanmaya yardımcı olmak için kaybolan hacmi değiştirebilir. Aşağıdaki enjekte edilebilir dolgu tedavileri hakkında her şeyi öğrenin.

23 Kasım 2020, Pazartesi 16:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Estetik cerrahide en fazla uygulanan ameliyatsız uygulamalardan biri de dolgudur. Her geçen gün yeni malzemeler ve teknolojileri takip ederek çeşitli dolgu ve akıllı dolgu uygulamaları yapılabilmektedir.

Estetik cerrahide en fazla uygulanan ameliyatsız uygulamalardan biri de dolgudur. Her geçen gün yeni malzemeler ve teknolojileri takip ederek çeşitli dolgu ve akıllı dolgu uygulamaları yapılabilmektedir.

Dolgu dudaklara yapılabildiği gibi, yüzün çeşitli bölgelerine de yapılabilir. Başlıca dolgu uygulamaları dudak dolgunlaştırma, derin yüz çizgileri (kas arası, yanak kıvrımları), yüz şekillendirme amacı ile bölgesel enjeksiyonlar, elmacık kemikleri belirginleştirmedir.

Dolgu uygulaması oldukça kısa süren, ağrı/acı olmayan ve tolere edilebilen bir uygulamadır. Uygulama sonrası herhangi bir komplikasyon riski ile karşılaşılmaz. Kalıcılık süresi malzeme ve uygulama noktasına göre 1-2 yıl arasıdır.

Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu

Aşırı ince veya asimetrik dudakları kalınlaştırmak için uygulanan dolgu enjeksiyonu prosedürüdür. Dolgu işlemi lokal anestezi altında süren yaklaşık on dakikalık bir operasyonla gerçekleştirilir. İşlem sırasında ya da işlemden sonra herhangi bir ağrı ve sızı hissedilmez. Dolgu işleminin sonuçları hemen görülür hale gelir. Sadece ilk bir iki gün dudaklarınızda hassasiyet olabilir. Sanıldığı gibi dudaklarda herhangi bir his kaybına neden olmaz. Kalıcı ve geçici dolgu olmak üzere iki türü vardır. Geçici dudak dolgu malzemesinin içeriği zamanla vücut tarafından absorbe edilebilir. Bu nedenle belli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Kalıcı dolgu birçok cerrah tarafından tercih ve tavsiye edilmeyen geri dönüşümü zor olan bir yöntemdir.

Burun Dolgusu

Burun Dolgusu

Hyalüronik asit yüz dolguları da buruna projeksiyon ve yükseklik sağlayarak burunu şekillendirmek için uygulanır. Burun küçültme hariç burundaki pek çok dolgu enjeksiyonları ile giderilebilir. Etkisi geçici olan burun dolgusu estetiğinin kullanılan dolgu malzemesinin türüne göre belirli aralıklarla tekrar edilmesi gerekir. Hızlı çözüm sunması özelliğiyle yeterli iyileşme sürecine sahip olmayan kişiler için geçici çözüm sunan bir uygulamadır.

Elmacık Kemiği Dolgusu

Elmacık Kemiği Dolgusu

Dolgu enjeksiyonu ile elmacık kemiklerinin belirginliğini ve konturlarını iyileştirmek için hyalüronik asit yüz dolguları kullanılarak yanaklara hacim ve tanım kazandırılabilir. Elmacık kemiğindeki hacim eksikliği yüzün genel görünümünü olumsuz yönde etkilemesinin yanı sıra kişinin olduğundan daha yaşlı ve yorgun görünmesine neden olabilir. Elmacık kemiği dolgusu yüz gençleştirme operasyonları arasında yer alır, hasta memnuniyeti en yüksek olan prosedürdür.

Çene Dolgusu

Çene Dolgusu

Belirgin olmayan çene şekli de yüzün genel görünümünü olumsuz yönde etkiler. Hyaluronik asit yüz dolguları kullanarak çenenin şekli ve çıkıntısı değiştirilebilir. Çene dolgusu ile çenede v-çizgisi oluşturulabilir, ihtiyaca göre botoks ile çenenin boyutu küçültülerek inceltilebilir.

Alın Dolgusu

Alın Dolgusu

Hyaluronik yüz dolgusu kullanımı ile alın konturu büyütülebilir ya da derin kırışıklıklar önlenebilir. Alın dolgusu sadece alındaki kırışıklıkları gidermeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha genç bir görünüm için şakaklardaki çukurları veya kemikli alnı dolgunlaştırabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Milyonların aklında tek bir soru: Yüzü sadece suyla yıkamak yeterli mi?