Yaşlanmayı geciktiren, gençlik sırrı besinler

Genç ve güzel kalmak için yoğun bir çaba harcıyoruz. Bunun için zaman zaman ilaçlardan ve kozmetikten yardım alıyoruz. Oysa doğa gençliğin sırrını taşıyan birçok bitki ve besinle dolu. İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hakan Terekeci, yaşlanmayı geciktiren o besinleri anlatıyor...

14 Mayıs 2019, Salı 08:43 Son Güncelleme:
A A

Yaşlanmanın ötesinde birçok kronik hastalığın önlenmesinde ve yavaşlatılmasında antioksidanların desteğine başvuruluyor. A, C, E vitamini ve selenyum gibi bazı vitamin ve mineraller ciddi antioksidan etkiye sahiptir. Ancak vitamin, mineral ve besin desteklerinin mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Kendi kendine kullanılacak bir takviyenin başka bir ilaç veya başka bir hastalık ile etkileşerek önemli sağlık sorunlarına yol açabileceği unutulmamalıdır.

GİNSENGLE ENERJİNİZİ ARTIRIN

GİNSENGLE ENERJİNİZİ ARTIRIN


Ginsengin antistres özelliğinin yanı sıra sakinleştirici etkiye de sahip. Salisikasit, kafeik asit, A, B1, B2, B12, C ve E vitaminleri içeren ginsengin tansiyonu, şekeri ve kişinin ruh halini düzenleyici etkisi olduğu biliniyor. Bunların yanında son dönemde yapılan çalışmalarda yaşam süresini artırdığı gösterilmiştir. Ginsengin en önemlisi Kırmızı Kore Ginsengi (Panax Ginseng)’nin lokal uygulamalarında UV ışınlarına bağlı yaşlanmada koruyucu etki yaptığı tespit edilmiştir. Yaşlanmayı geciktirmek için uzun süreli olmayan kürler halinde kullanılabilir.

ZERDEÇALLA BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLENDİRİN

ZERDEÇALLA BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLENDİRİN


Özellikle son yıllarda değeri giderek artan zerdeçal, hafızayı kuvvetlendirerek öğrenme becerisini artırmasının yanı sıra unutkanlık, öğrenme güçlüğü gibi sorunların da hafifletilmesinde etkili. Güçlü antioksidan özelliği ile birlikte bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklara karşı korunma da yardımcı oluyor. Kilo vermeye ve ödem atmaya da yardımcı olan zerdeçal, diyabetin olumsuz etkilerine karşı da savaşmada güçlü bir silah. Zerdeçalı ekstre olarak değil de baharat olarak kullanmayı tercih edenler yemeklerin içine koyabilir. Zerdeçal karabiberle kullanıldığında emilimi artırarak bu etkilerin açığa çıkmasını da kolaylaştırıyor.

CEVİZ VE KETEN TOHUMUNU MUTFAKTAN EKSİK ETMEYİN

CEVİZ VE KETEN TOHUMUNU MUTFAKTAN EKSİK ETMEYİN

İçerdiği yüksek Omega 3 yağ asitleri nedeniyle hafızayı güçlendirici etkisi bulunan ceviz, aynı zamanda kalp-damar sağlığını koruyarak, beynin kanlanmasında da önemli rol oynuyor. Cevizin içerdiği piridoksin (B6) ile de hafıza koruyucu etkisi de bulunuyor. Yine keten tohumu Omega 3 yağ asitleri açısından zengin içeriğe sahiptir. Öğütülüp başta yoğurt olmak üzere yiyeceklerle karıştırılıp tüketilmesi özellikle kan yağları yüksek kişilerde oldukça faydalıdır.

BALIK VE HAYVANSAL GIDALARI MUTLAKA TÜKETİN

BALIK VE HAYVANSAL GIDALARI MUTLAKA TÜKETİNÖzellikle soğuk deniz balıkları, somon, diğer deniz ürünleri gibi B12’den zengin ürünler sağlıklı yaşam ve yaşlanma için mutlaka tüketilmesi gerekiyor. B12 vitaminini hayvansal gıdalardan başka bir gıdadan temin etme imkanımız yoktur. Bu nedenle hayvansal gıdaların tüketimi önemlidir. B12 vitamini Nöropatik ağrıların ve Nörodejenerif hastalıkların önlenmesinde önemli bir yere sahiptir.

YABAN MERSİNİNİ UNUTMAYIN

YABAN MERSİNİNİ UNUTMAYIN


Hızlı öğrenme, daha keskin düşünme ve daha iyi hafıza ile ilgili yapılan çalışmalarda yaban mersini tüketiminin önemi ortaya kondu. Ancak piyasada satılan yaban mersini ile karıştırılan ürünlere dikkat etmek gerekir. Kurutulmuş kırmızı meyvelere zaman zaman yabanmersini dendiğini görüyoruz. Gerçek yaban mersini mor renkte, kurutulmuşu ise siyaha yakın bir renkte olmalıdır. Hatta mümkünse taze haliyle tüketilmelidir.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNİ NOHUT İLE YENİN

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNİ NOHUT İLE YENİN


Nohut, en sağlıklı ve en yüksek magnezyum kaynaklarından biri. Magnezyum eksikliğiyle ortaya çıkan sinirsel iletilerin bozulması, kas kramplarının artması halsizlik gibi sorunların ortadan kaldırılmasında önemli bir kaynak olarak gösteriliyor. Magnezyum eksikliği yaşayan bir kişinin magnezyum ilaçları kullanmasındansa haftada 2 kez nohut tüketmesi öneriliyor. Bununla birlikte demansın önlenmesinde orta yaşlardan itibaren haftada 1 kez nohut tüketilmesinin yararlı olduğu biliniyor.

PAÇA VE İŞKEMBE İLE GÜZELLEŞİN

PAÇA VE İŞKEMBE İLE GÜZELLEŞİN


Sağlıklı beslenme, düzenli bir uyku, yaşlanma karşıtı besin desteklerinin yanı sıra en önemli konulardan biri de cilt ve iskelet bütünlüğünü korumaktan geçiyor. Kollajenden zengin gıdaların alınmasının cilt güzelliğine ciddi oranda katkı sağladığı biliniyor. Kollojenin en yüksek oranda var olduğu hayvansal besin ise paça ve işkembe. Kişinin herhangi bir sağlık problemi yoksa haftada birkaç kez bu ürünleri tüketmesi faydalı bulunuyor. Yüksek kollojen oranı cildin sıkılaşmasını ve eklemlerin esnekliğinin artmasına yardımcı oluyor. Bu tarz sakatatların hazmı zor olduğundan yüksek tansiyon, kalp yetmezliği gibi hastalarda olumsuz etkiler yaratabileceği unutulmamalı ve mutlaka dikkatli tüketilmesi gerekiyor.


Hürriyet/MAHMURE

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Her gün karabiber yerseniz vücudunuzda neler olur?