Yaşlı çiftin cinayet şüphelisi torunları çıktı

Yaşlı çiftin cinayet şüphelisi torunları çıktı

Yaşlı çiftin cinayet şüphelisi torunları çıktı

03 Aralık 2010, Cuma 17:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İzmir'in Boğaziçi semtinde başları baston ve sandalyeyle parçalanmış olarak bulunan Kazım Taşmaz ile eşi İsmet Taşmaz'ın, anne ve babasının ayrılmasının ardından büyük emek vererek büyüttükleri torunları Y.G. tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Y.G.'nin, biriken kredi kartı borçlarını ödeyebilmek için birlikte son kez yemek yediği dedesiyle, anneannesini öldürdüğü belirtildi.

Geçen 14 Ekim günü saat 16.30 sıralarında 1186/8 sokak 2 numarada meydana gelen olayda, anne ve babasından haber alamayınca eve giden Alev Dinç, babası Kazım Taşmaz ve annesi İsmet Taşmaz'ın cesetleriyle karşılaştı. Polis ekiplerinin incelemesinde yaşlı çiftin başlarına baston ve sandalyeyle vurularak öldürüldüğü belirlendi.

AİLE FERTLERİ TEK TEK SORGULANDI

Olaydan üç gün önce Özkanlar semtinde gayrimenkul zengini olan Hüsnü Civan ile eşi Ayten Civan'ın öldürülmesinin ardından cesetlerinin bulunmasıyla, biranda akla seri katil şüphesini getiren cinayeti aydınlatmak için polis çalışma başlattı.

Cinayet Büro Amirliği bünyesinde kurulan özel ekip, Taşmaz çiftinin tüm çocukları, torunları ve yakınlarının tek tek emniyete götürerek bilgilerine başvurdu. Ekiplerin araştırmaları sırasında hareketlerinden ve konuşmalarından şüpheyi, en büyük kızları Selma Taşmaz'ın oğlu olan 29 yaşındaki Y.G., çekti.

OLAY YERİNDE KANI BULUNDU

Olay yerindeki incelemeler sırasında İsmet Taşmaz ile Kazım Taşmaz'ın kanlarından başka kişilere ait kan örnekleri de bulundu.
Adli Tıp Kurumu'na gönderilen diğer delillerle birlikte kanın DNA sonucununda gelmesiyle, şüpheli görülen kişilerden geçen hafta içerisinde kan örnekleri alındı. Kanı alınan Y.G.'nin DNA sonuçlarıyla, evdeki kanın aynı çıkması üzerine tek şüpheli olarak polisin takibine alındı.

OLAY GÜNÜ İŞYERİNDE KUSMUŞ

Araştırmalar sırasında perşembe günü cesetleri bulunan yaşlı çiftin iki gün önce salı günü saat 19.00 ile 21.00 saatleri arasında öldürüldüğünün tespit edilmesiyle Y.G.'nin o günkü davranışları da yakınlarından ve çalışma arkadaşlarından alınan bilgilerle takip edildi.
Y.G.'nin olayın meydana geldiği gün, gece vardiya amiri olarak çalıştığı fabrikada kustuğu öğrenildi.

POLİS ADRES SORMA BAHANESİYLE EVDEN ALDI

Hakkındaki delillerin toplanmasının ardından bugün sabaha karşı eve giden polis ekipleri, kapıyı açan Y.G.'yi, hasta olan kız kardeşi ve annesinin rahatsızlığından dolayı başka bir yakınının adresini göstermesi için evden çıkardıktan sonra gözaltına aldı.
Cinayet Büro Amirliği'ne götürülen Y.G., sözlü ve yazılı ifadelerinde suçlamaları kabul etmedi.

SON KEZ YEMEK YEMİŞ

Takibe alındığı sırada hakkında geçmişe dönük bilgiler toplanan Y.G.'nin, anne ve babasının ayrılmasının ardından İsmet Taşmaz ile Kazım Taşmaz tarafından büyütüldüğü öğrenildi. Fabrikada aylık 1000 lira ücretle işe başlayan Y.G.'nin, yaklaşık 8 bin lirayı bulan kredi kartı ve üçüncü kişilere olan borcunu ödeyemediği, bu nedenle de kısa süre önce özürlü aylıkları bağlanan psikolojik tedavi gören annesi Selma Taşmaz ile şizofren olan kız kardeşi Yasemin Gülmez'in bakımlarını yapamadığı saptandı.

ZEYTİN TANESİ ELE VERDİ

Cinayet zanlısı Y.G.'yi, cinayetten önce birlikte yaptıkları son kahvaltıdaki zeytinler ele verdi. Olayla ilgili araştırmalar sırasında polis ekipleri, sofradaki zeytin tanelerini de ipucu olarak alarak DNA testine götürdü.

Adli Tıp Kurumu'ndaki testlerin ardından zeytin çekirdeklerinden 8 tanesinde daha önce kan örnekleri alınan Y.G.'nin DNA'sı bulundu. Sorgusu sırasında tüm soruları yanıtlayan, cinayeti işlemediğini ileri süren ve eve en son 5 gün önce gittiğini söyleyen Y.G.'nin, zeytin taneleriyle ilgili sorular üzerine ise susma hakkını kullandığı öğrenildi.

ÖLDÜRÜP İŞE GİTMİŞ

Araştırmalar sırasında Y.G.'nin, zaman zaman maddi yardım aldığı dedesi Kazım Taşmaz ile anneannesi İsmet Taşmaz'ın evine olay günü de gittiği birlikte son kez yemek yedikten sonra, onların başlarına baston ve sandalyeyle vurarak öldürdüğü, ardından da yüzlerini bezle kapatıp gece saat 23.00 vardiyesi için Kemalpaşa ilçesindeki işyerine gittiği ileri sürüldü.

Y.G.'nin, şüpheleri bir süre önce iflas edince işyerindeki evrakı Taşmaz çiftinin evine getiren damatlarına yönlendirmek için dosyaları da karıştırdığı iddia edildi. İşlemlerin ardından adliyeye sevk edilen Y.G.'nin yakalandığını duyarak emniyet müdürlüğüne gelen yakınları ise olaya inanamadı.

ALTIN VE PARA ALMIŞ

Bu arada evdeki araştırmalar sırasında Y.G.'nin, evin çeşitli bölümlerinde saklı bulunan toplam 15 bin TL para ile altınları da aldığı saptandı. Y.G., savcıya verdiği ifadenin ardından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevkedildi.
 

Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: AK Parti Güroymak İlçe Başkanı elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti