Yaşlılıkta cinsellik sürüyor mu? Cinsel gücü artırmanın doğal yolları

Cinsellik hayatın bir parçası. İnsanlar yaş ilerledikçe de cinselliğin devan edip etmeyeceğini merak ediyor. Bu konuda cinsel gücü artıran besinlerin de oldukça faydası var. Cinsel yaşamı iyileştirmenin yolu aslında günlük yaşamı iyileştirmekten geçiyor. Dr. Sinan Akkurt, ileri yaşta cinsellik, cinsel gücü artıran doğal besinler ve cinsel yaşamı iyileştirmenin yolları hakkında bilgiler verdi. / posta.com.tr

20 Mayıs 2020, Çarşamba 11:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cinsellik hayatın bir parçası. Peki yaş ilerledikçe de cinsellik devam edebilir mi? Cinselliğin bir yaşı var mı? Dr. Sinan Akkurt, "Cinsel hayat sağlıklı bir yaşamın doğal bir gerekliliği. Yaş ilerledikçe de cinsel hayatın olması gerekir, sayısı ve sıklığı azalsa da fizyolojik açıdan sağlıklı bir olay" dedi. Sağlıklı bir cinsel yaşam, ruhsal ve fiziksel sağlıkla doğrudan ilişkili. Gereken durumlarda cinsel performansın artırılmasına yönelik uygulamaların yanı sıra besinler de önemli takviye sağlayabilir. 

Gerekirse takviye yapın

Gerekirse takviye yapın

Öncelikle sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmek, şeker, sigara ve alkolden uzak durmak tüm sağlığımız için olduğu kadar cinsel sağlığımız açısından da önemli. Bu kapsamda beslenmede ideal protein alımı sağlanmalı, yanı sıra çinko, magnezyum, demir, B12 ve D vitaminleri ölçümü yapılarak gerekiyorsa takviye sağlanmalı.

Cinsel gücü artıran doğal besinler

Cinsel gücü artıran doğal besinler

Kalp damar sağlığını destekleyen bir beslenme cinsel sağlığı da destekler. Çünkü dolaşım sistemi iyi çalışmazsa cinsel sağlık da sekteye uğrar. Bu özellikle ereksiyon problemleri yaşamamak adına geçerli olmakla birlikte hem kadınlar, hem erkekler için önemli. Ayrıca kalp sağlığı dayanıklılık açısından da önemli. Kısacası kalbe iyi gelen, cinsel yaşama da iyi gelir diyebiliriz. Bu yönde faydalı bir beslenme planında yer alması gerekenler şunlar:

 • Çok çeşitli meyve ve sebzeler
 • Bol lifli, kepekli gıdalar
 • Zeytinyağı
 • Balık ve deniz ürünleri
 • Fındık, badem gibi kuruyemişler
 • BaklagillerDopamin salgılayan besinler de önemli

Dopamin salgılayan besinler de önemli

Dopamin salgısını artıran besinler de özellikle kadınlarda cinsel isteği artırabilme açısından faydalı. Bunların başında balık yağı, balık eti, muz, nohut, mercimek, avokado, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler, enginar, yoğurt, peynir, kefir, yumurta, elma, çilek, karpuz, hindi eti ve sığır eti gelir.

Erkekler için çinko önemli

Erkekler için çinko önemli

Çinko özellikle erkeklerde cinsel hormon üretimini desteklemesi bakımından önemli rol oynar. Çinko, en önemli erkek cinsiyet hormonu olan testosteron seviyesinin düzenlenmesinin yanı sıra dayanıklılık ve hücre metabolizmasıyla ilişkili. Doğal çinko kaynaklarının başında istiridye gelir, ayrıca susam, fasulye, fındık, ceviz, bezelye, kefir, kabak çekirdeği de çinko alımı için faydalı doğal kaynaklardır. Ceviz, omega-3 bakımından da zengin olduğu için iki kat yararlıdır.

Zencefil cinsel isteği artırıyor

Zencefil cinsel isteği artırıyor

Bazı çalışmalar flavonoid içeriği zengin meyvelerin ereksiyon sağlama ve sürdürme zorluğuyla başa çıkmada katkı sağladığını göstermektedir. Flavonoidler açısından zengin meyveler arasında çilek, turunçgiller, üzüm, elma sayılabilir. Ayrıca çay ve acı biber de bu grupta ele alınabilir.

Bunların yanı sıra uyarılmayı kolaylaştıran kahve, enerji deposu keçiboynuzu, cinsel isteği artıran zencefil, doğurganlığa da katkısı olan bal gibi seçenekler de cinsel performansı artırmak için faydalı besinler arasında yer alır.

Bir uzmana başvurun

Sonuç olarak cinsel sağlığa beslenmenin faydası elbette göz ardı edilemez. Hem kan akışı, hem de hormon seviyelerini destekleme açısından beslenmenin cinsel sağlıkla doğrudan ilişkisi bulunuyor. Ancak erektil disfonksiyon, cinsel ilişki sırasında ağrı, ilişkiden zevk almama gibi durumlar açısından bir doktora başvurmak gerekir.  

Cinsel gücü artırmak için tıbbi olarak neler yapılabilir?

Cinsel gücü artırmak için tıbbi olarak neler yapılabilir?

Cinsel gücü artırmak için öncelikle ruh ve beden sağlığını ve yaşam şeklini ele almak gerekir. Örneğin çok yoğun iş temposu cinsel isteği yönetmekten sorumlu testosteron hormonunun düşüşüyle ilişkilendirilmektedir. Aynı zamanda enerji ve motivasyon kaybına da yol açabilir.

Cinsel check-up yaptırın

Stres, alkol, sigara, hareketsiz bir yaşam şekli gibi faktörlerin yanı sıra vitamin eksiklikleri, hormonal dengesizlikler, kilo problemleri, özgüven eksiklikleri, depresyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol gibi pek çok sağlık sorunu cinsel yaşamı doğrudan etkiler.

Ayrıca düzenli olarak kullanılan ilaçlar varsa bunların cinsel sağlık üzerine yan etkileri de sorgulanmalı. Eğer cinsel isteksizlik, erken boşalma, sertleşme sorunu gibi sorunlar yaşıyorsanız öncelikle mutlaka hekime başvurmalı ve tabiri caizse bir cinsel check-up'tan geçmelisiniz. Bu check-up sayesinde cinsel gücü artırmak için yapılması gerekenlerin yanında varsa cinsel yolla bulaşan hastalıklar, penis şekil ve hacim eksiklikleri, varikosel ya da fibrokistik over gibi rahatsızlıklar da tespit edilebilir. Böylelikle hekiminiz size özel bir tedavi planı önerebilir. 

Cinsel yaşamı iyileştirmenin yolu aslında yaşamı iyileştirmekten geçer.

Cinsel yaşamınızı iyileştirmek için bunlar yapın

Cinsel yaşamınızı iyileştirmek için bunlar yapın

 • Aktif bir yaşam sürün.
 • Sigara ve alkolle vedalaşın.
 • Stresi yönetmeyi, evinize iş getirmemeyi, sosyalleşmeyi öğrenin ve uygulayın.
 • Sağlıklı beslenin. Ancak yine de problem olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir hekime danışmalısınız.
 • Piyasada satılan ilaçları hekim kontrolü dışında tüketmemelisiniz.
 • Hekiminizin önerisi doğrultusunda D vitamini, kırmızı Kore ginsengi ve arginin kullanımı önemli destek sağlar. Bunların tamamı testosteron seviyesini artıran takviyeler. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cinsel hayatınız bağışıklık sisteminizi olumsuz etkileyebilir