YAŞ'ta dengeler değişiyor

Halen 14 olan asker sayısı 5'e düşürülüyor. Halen 2 olan sivil sayısı da 5'e çıkıyor

21 Aralık 2010, Salı 09:54
A A
YAŞ'ta dengeler değişiyor

İki Başbakan yardımcısı ile İçişleri Bakanı da YAŞ üyesi olacak. YAŞ’ın asker kanadını ise, Genelkurmay Başkanı ile Kara Hava, Deniz Kuvvetleri Komutanı ile Jandarma Genel Komutanı oluşturacak.

Böylelikle YAŞ üyeleri 5 sivil, 5 de asker olarak 10 kişiden meydana gelecek. Anayasa’da yapılan değişiklikler sonucu TSK’yı ilgilendiren yasalarda da düzenlemeler yapılacak.

YAŞ’daki ihraç kararlarının yargı denetimine açılması ile birlikte YAŞ yasası da değişecek. YAŞ’ın halen 14 olan Orgeneral üye sayısının 5’e indirilmesi düşünülüyor.

Başbakan ve Milli Savunma Bakanına da 2 Başbakan yardımcısı ve İçişleri Bakanı eklenecek.

38 YILLIK YASA

1972 yılında çıkan 1612 sayılı kanun uyarınca, YAŞ üyeleri; Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı, Kuvvet Komutanları, Ordu Komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Donanma Komutanı ile Silahlı Kuvvetler kadrolarında bulunan orgeneral ve oramirallerden oluşuyor.

YAŞ, Genelkurmay Başkanlığınca hazırlanan askeri stratejik konseptin tespiti ve gerektiğinde yeniden gözden geçirilmesi konusunda görüş bildiriyor, Silahlı Kuvvetlerin ana program ve hedefleri ile ilgili konularda görüş oluşturuyor, Silahlı Kuvvetlerle ilgili olan kanun, tüzük ve yönetmelik taslaklarını inceliyor.

YAŞ ÜYELERİ KİMLERDEN OLUŞUYOR?

YAŞ’ın 16 üyesi halen şu isimlerden oluşuyor: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Genelkurmay II nci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel ve Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı…

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.