Yatak temizliği nasıl yapılır?

Daha sağlıklı bir uyku ve bağışıklık için yatak temizliğinin önemi çok büyük. Yatağınız tertemiz yapacak ve ilk günkü gibi kokmasını sağlayacak birçok yöntem var.

14 Ocak 2022, Cuma 12:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ELEKTRİK SÜPÜRGESİYLE SÜPÜRÜN

ELEKTRİK SÜPÜRGESİYLE SÜPÜRÜN

Elektrik süpürgesiyle süpürme işlemini haftalık olarak tekrarlamaya çalışın. Bu sayede kirlenmesini geciktirmiş olur ve tozlanmayı minimuma indirmiş olursunuz. 

Bu sayede nevresimleri de daha sık değiştirmenize vesile olur.


KARBONAT İLE TEMİZLEME

KARBONAT İLE TEMİZLEME

Öncelikle yatağı elektrik süpürgesinin koltuk temizleme aparatıyla iyice çektirdikten sonra bir paket karbonatı elekle yatağın tüm yüzeyine serpin ve tüm yüzeyi karbonatla kaplayın. Bu işlemi sabah yapıp geceye kadar yatağı bu şekilde bekletin ve yine elektrik süpürgesinin koltuk temizleme aparatıyla tümünü çekin. Artık karbonat ile yatak temizliği işlemini tamamlamış olacaksınız.


YATAKTAKİ KÖTÜ KOKUYU YOK ETMEK İÇİN

YATAKTAKİ KÖTÜ KOKUYU YOK ETMEK İÇİN

Yatağınızda biriken tozlar, ter izleri gibi kirler zamanla yatağınızda kokmaya başlarlar. Yatağınızın yeniden temiz ve taze kokması için, üzerine karbonat döküp yarım saat boyunca bekletin ve daha sonra elektrik süpürgesiyle süpürün.

Karbonat, doğal bir koku giderici olduğundan, yatağınızdaki kötü kokuları da giderecektir. Yatağınızın güzel kokmasını istiyorsanız, karbonatın içerisine beş damla lavanta yağı ekledikten sonra yatağınıza dökebilirsiniz. Mis gibi kokan yağ, yatağınızda gece de rahat uyumanızı sağlayacaktır.


YATAKTAKİ LEKELERİ ÇIKARMA

YATAKTAKİ LEKELERİ ÇIKARMA

Yatak temizliği işleminde, zamanla biriken lekeleri temizlemek önemlidir. Yataklar, kusmuk, kan, ter ve idrar gibi sıvılara maruz kalabilir. Temizlemesi hoş olmayan bu unsurları, yatağa iyice yerleşmeden temizlemek en doğrusudur.

Yatağı temizlemek için, fazla olan sıvıyı ıslak bir temizlik bezi yardımıyla alın. Temizlik sırasında protein bazlı bu sıvıların yerleşmesini engellemek için sadece soğuk su kullanın. Temizlik bezini kullanırken, lekenin üzerine bastırarak temizleyin. Bezi sürterek temizlemek, lekenin daha fazla yerleşmesine sebep olacaktır. İsteğe göre, bezin üzerine az miktarda leke çıkarmada etkili bir deterjan ekleyebilirsiniz. Yatağı temizlerken fazla ıslatmamaya özen gösterin çünkü kuruması zaman alacaktır.


YATAK TEMİZLİĞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK 3 İPUCU

YATAK TEMİZLİĞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK 3 İPUCU

Üzerini kaplayın: Şilte koruyucusu kullanmak, yatağınızı temiz tutma konusunda yapacağınız en iyi yatırımdır. Yatak koruyucuları, lekelerin şiltenin üzerine yerleşmesini engeller ve çamaşır makinesinde yıkanabildiği için de temizliği kolaydır. Su geçirmeyen ve alerji karşıtı özellikli yatak koruyucu çeşitleri de bulmanız mümkün.

Çevirin: Şiltenizi mevsimsel olarak çevirin. Böylece her iki tarafının da eşit kalmasını sağlayabilirsiniz. Yatak, tek başınıza kaldırabileceğiniz bir şey değildir ve fazla ağırdır, bu yüzden bunun bir ekip çalışması olmasına özen gösterin.

Havalandırın: Yatağınızın kuruma süresini vantilatör kullanarak hızlandırabilirsiniz. Yatağınız tamamen kuruyana kadar üzerine çarşaf sermeyin ve uyumayın. Böylece, oluşabilecek küf riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Şans bambusu nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır?