Yatakta ne istediğinizi söylemenin basit ama etkili 6 yolu

Partnerizin yatakta sizin isteklerinize önem vermesini istiyorsunuz ama bunu ona söylemekten çekiniyor musunuz? İşte işinizi kolaylaştıracak 6 basit yöntem.

08 Temmuz 2018, Pazar 14:38
A A

Hepimiz biliyoruz ki, iyi bir iletişim her türlü sağlıklı ilişkinin anahtarıdır. Ancak, özellikle de seksle ilgili konular söz konusu olduğunda, bazen sözler çok da kolay söylenmez. Hepimiz açık olmak ve cinsel olarak zevk aldığımız şeyleri kutlamak istiyoruz, ancak ortağımızın duygularını dikkate almaya başladığımızda, işler karmaşıklaşıyor ve çoğu kez sessiz kalmayı tercih ediyoruz yada sadece onaylıyoruz. Bu durum da inanılmaz ve tatmin edici bir cinsel hayata sahip olsanız bile, denemek istediğimiz diğer şeyleri ortaya çıkarmak zordur. Kimimiz partnermizin önerilerimizi eleştiri olarak algılamasından endişe ederiz. Bu zor bir dengedir, çünkü seks açık ve samimi bir etkinliktir ve hassas hissetmek doğaldır.

Ancak, günün sonunda, herkes cinsel olarak tatmin edilmeyi hak ediyor ve açık bir şekilde bunun hakkında konuşabilmeniz gerekiyor. İlişki terapisti Aimee Hartstein, Cosmopolitan UK'ye verdiği röportajda cinsellik hakkında konuşmaya ilişkin şunları söylüyor: “Kadınlar seks konusunda toplumda çok karışık mesajlar alırlar, bu mesajlar çoğu kez kadınları yatakta engelleyen sonuçlara neden olur. Bu nedenle yatakta ne sevdiklerini bulmaları ve partnerlerine doğrudan bir şekilde anlatmaları da zor olabilir ve bu büyük bir sorundur."

Hartstein'in sunduğu 6 basit öneri partnerinizi incitmeden ona ne istediğini söyleyebilirsiniz.

1. Cinsel tatmini hak ettiğinizi unutmayın: Öncelikle, seks hayatınızın sadece partnerinizi memnun etmekten ibaret olmadığını anlayın. Özellikle kadınların bunu anlaması şart. Aynı zamanda heteroseksüel bir ilişkide erkekler de çeşitli öğrenilmişler nedeniyle pasif olma eğilimde olabilirlir. Ama aslında hem kadınlar hem de erkekler harika hissetmeyi hak eder. Bunu hem kendinize hem de eşinize söyleyin ve birlikte daha mutlu hissetmenin yollarını keşfetmeye başlayın.

2. Sesinizin tonunu ve ayarını iyi seçin: Partnerinizin nasıl cevap vereceğinin büyük bir kısmı, onunla nasıl konuştuğunuza bağlı. Hartsten, 'Eşinize yatakta ne istediğinizi söylemenin en iyi yolu, doğrudan ama aynı zamanda nazik bir tonla söylemektir' diyor. Cinsel ilişkiden hemen sonra, özellikle savunmasız hissedeceklerinden konuşmaktan kaçınabilirsiniz. Onun yerine sarılmayı ve duygusal olarak partnerinizi rahatlatmayı seçin. İlle de konuşmanız gerekiyorsa nazik olmayı devam edin. 

3. Açık olun: Sohbete başlayacaksanız, lafın ardından dolanmaya gerek yok. Partneriniz netliğinizi takdir edecektir. Hartstein bir öneri olarak da 'Size daha sert veya yumuşak dokunmalarını istediğinizi söyleyerek rahat hissedebilirsiniz' diyor. 

4. Konuşmak başlarda rahatsız hissettirebilir: Başlarda seks hakkında konuşmak biraz rahatsızlık verici olabilir endişelenmeyin. Zamanla daha kolay olacağına emin olun. Alışmaya başladığınızda ve seksten daha fazla tatmin aldığınızda bu sizin için vazgeçilmez bir yöntem olacak. Hartsten, konuşmakta çok zorlanıyorsanız mesajlaşmakta iyi bir çözüm olabilir. Yada seks sırasında hoşunuza giden şeyleri tekrar yapmasını isteyerek işe başlayabilirseniz.

5. Pozitif olun: Seks hakkında konuşmaya başlarken önce iyi yerlerden başlayın. Olumsuz şeyleri değiştirmek için konuşmaya başlarsanız işler sarpa sarabilir. Hartstein önerisi şu, “Partnerinize, X ve Y'yi sevdiğinizi söyleyin. İlle de yeni bir şey istiyorsanız mesela Z ekleyebilirse harika olacağını söyleyin." Böylece konuşmalarda partnerinizin sadece eleştiri gibi hissetmesini engellemiş ayrı zamanda da açık olmuş olabilirsiniz.

6. İhtiyaçlarını sorun: Bir başka iyi yol da, partnerinizin halihazırda yatakta ihtiyaç duyabileceklerini sormaktır. Öneriler yaparak ve sorular sorarak bunları öğrenebilirsiniz. Ve eğer eşiniz denemek istediklerini dile getirebilirse ona yardımcı olun ama tüm ilişkiyi bunların üzerine kurmayın. Çünkü iyi bir ilişki partnerinle ilgilenmenin yanı sıra kendi hislerini ve zevkini de hesaba katmaktan geçer. 

Son söz: İfadeleriniz konusunda nazik ve düşünceli olduğunuz sürece, eşinizle cinsel yaşamınızı tartışmamak için bir neden yoktur. 

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.