Yataktaki toz akarlarından (Mite böceği) nasıl kurtulunur?

Toz akarları yataklarda ve şiltelerde kolayca çoğalır. Bunlar, hoş olmayan semptomlarla yıl boyunca alerjileri tetikleyebilir. Aslında toz akarlarına alerjiniz olmasa bile, hijyen açısından bu adımları periyodik olarak atmak iyi bir fikirdir.

14 Ağustos 2021, Cumartesi 15:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
TOZ AKARI (MITE) NEDIR?

TOZ AKARI (MITE) NEDIR?

Bir toz akarı yada mite böceği çıplak gözle görünmeyen küçücük sekiz bacaklı bir toz böceğidir. Toz akarları yataklarda ve şiltelerde kolayca çoğalır. Toz akarları, dökülen insan derisi pullarıyla beslenir ve bu nedenle insanların yaşadığı her yerde yaygındır. Toz akarları, en temiz evlerde bile yaşayacak ve onları temizlemeyi zorlaştıracaktır. 

Toz akarları, dışkılarında enzim salgıladıkları için sorun teşkil eder ve insanlar bu enzimlere karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu, hapşırma, hırıltılı solunum, öksürme veya sulu gözler gibi semptomlara neden olabilir .

BIR YATAKTAN TOZ AKARLARINI ÇIKARMANIN YOLLARI

BIR YATAKTAN TOZ AKARLARINI ÇIKARMANIN YOLLARI

Yataktaki toz akarlarını hangi yolla temizlemeyi planlıyor olursanız olun, aynı anda çarşaflarınızdan ve yastık kılıflarınızdan toz akarlarını da çıkarmanız gerekecektir. Bu, bunları yüksek sıcaklıklarda yıkayarak yapılabilir.YASTIKLARDAKİ TOZ AKARLARINI DONDURUN

YASTIKLARDAKİ TOZ AKARLARINI DONDURUN

Yüksek sıcaklıkta yıkamak istemediğiniz yastıklarınızı dondurarak mitelardan arındırabilirsiniz. Yastıkların kendileri kapalı bir plastik torbaya sarılmalı ve toz akarlarını öldürmek için en az 48 saat dondurucuya yerleştirilmelidir .

Yatak odanızdaki nemi azaltın, çünkü toz akarları hayatta kalabilmek için nispeten yüksek nem seviyelerine ihtiyaç duyar (yaklaşık %80 nem). Bir nem alma cihazı çalıştırarak ve nemi yaklaşık %35'e düşürerek, toz akarlarının yaşaması için koşulları elverişsiz hale getireceksiniz.

Kabartma tozu ve vakumlama. Bu, örneğin bir yaylı helezon gibi bir kumaş yüzeye sahip bir şilte için işe yarayabilir; bunu doğrudan bir lateks veya hafızalı köpük çekirdek yataklar üzerinde denemeyin. 

  • Bir fincan kabartma tozunu şilte üzerine kabartma tozu serpin ve 15 dakika bekletin. 
  • Ardından , tüm kabartma tozunu tamamen emmek için hortum ekini kullanarak hepsini vakumlayın.
  • Bu, kabartma tozu ile birlikte toz akarlarını emecektir. 

Güçlü filtreli bir elektrikli süpürge kullanmak en iyisidir, çünkü bu, toz akarlarının toplanmasında ve tutulmasında etkili olacaktır - sıradan elektrikli süpürgeler toz akarlarını daha fazla yayabilir


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sivrisinek ve böcekleri doğal olarak uzaklaştıran 7bitki