Yatlar Didim'e yelken açtı

Doğu Akdeniz'in en kapsamlı marinası D-Marin Didim, Başbakan Erdoğan'ın katıldığı törenle açıldı. Doğuş Grubu Başkanı Ferit Şahenk, bundan sonraki hedeflerinin yurtdışında büyümek olduğunu söyledi

20 Ağustos 2009, Perşembe 18:19
A A

650 kişiye istihdam Marinacılığa D-Marin markasıyla Bodrum Turgutreis’te başlayan Doğuş Grubu, ikinci marinasını Aydın Didim’de açtı. Başbakan
Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı törende konuşan Doğuş Grubu Başkanı Ferit Şahenk, 75 milyon dolara inşa edilen D-Marin’i ve turizmdeki hedeflerini anlattı. Şahenk, “D-Marin, Didim’e 650 kişilik yeni istihdam olanağı getirecek” diye konuştu.

Şahenk’e Didim’i sormuştum

D-Marin Didim’in açılışını yapan Erdoğan, konuşmasında, iki yıl önce Bodrum Turgutreis’teki D-Marin’in açılışına da katıldığını hatırlatarak, “Orada Doğuş Grubu Başkanı Ferit Şahenk’e ‘Didim’deki ne zaman açılacak?’ diye nüktede bulunmuştum. Beni ciddiye aldılar ve bugün bu noktaya geldik. Her nüktede böyle şeyler kazanırsak ülkemizin sorunu kalmaz ve dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer alabiliriz” dedi.

Para güvenli yere gelir

Kürt açılımına da değinen Erdoğan şöyle konuştu: “Demokratik açılım başlattık. Bu açılım başarılı olursa, bununla beraber atbaşı yürüyen ekonomidir. Doğu’da yatırım yapılamıyorsa bunun sebebi güvenin olamayışıdır. Birbirimizi seveceğiz. Açılım gerçekleştiğinde Türkiye ekonomide sıçrama yapar. Para istikrarın ve güvenin olduğu yere gelir. İstikrar ve güven ortamı ekonominin temel ihtiyaçlarındandır.”

Hedef yüzde 40 pazar payı

Doğuş Grubu İcra Başkanı Hüsnü Akhan ise turizm yatırımlarının Doğuş Grubu’nun cirosunun yüzde 10’unu oluşturduğunu, bu alanda büyümeyi sürdüreceklerini bildirdi. Marinacılıkta Türkiye’de pazar paylarının yüzde 20 olduğuna dikkat çeken Akhan, “Hedefimiz gelecek 5 yılda bu payımızı, o zamana kadar inşa edilecek tüm marinalar da dahil olmak üzere yüzde 40’a çıkarmak” diye konuştu.

30 ayda inşa edildi

Yap-işlet-devret modeli ile yapılan Didim Marina’nın inşaatına Ekim 2006’da başlandı. İnşaat 30 ayda tamamlandı. D-Marin Didim’in 400 deniz, 650 kara kapasitesi, 70 bin metrekare kara sahası, 400 tonluk ve 75 tonluk iki lifti, 2 büyük hangarı bulunuyor. 400 tonluk lifti ve 70 bin metrekare kara sahası, Didim Marina’yı Doğu Akdeniz’in en geniş olanaklı yat onarım-bakım merkezi yapıyor.

Gülşah KARADAĞ/Didim

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.