Yatmadan önce bir bardak su içerseniz...

Vücudunuzun yaklaşık %70'i sudur ve yeterince su içmek optimal sağlık için hayati önem taşır. Yatmadan önce ve sabah uyandığınızda su içmenin ayrı ayrı yararları vardır. İşte yatmadan önce su içmenin faydaları ve daha fazla su içmenizi sağlayacak basit yöntemler...

28 Eylül 2021, Salı 12:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Su, elektrolit dengesini ve kan basıncını korumak, eklemleri yağlamak, vücut ısısını düzenlemek ve hücre sağlığını geliştirmek dahil olmak üzere vücudunuzda birçok rol oynar

SIVI İHTİYACINI ANLAYIN

SIVI İHTİYACINI ANLAYIN

Daha fazla su içmeye karar vermeden önce vücudunuzun sıvı ihtiyacını anlamalısınız .Günlük su alımı için yaygın bir öneri 2 litre yani yaklaşık 8 bardaktır. Bu ihtiyaç diğer besinlerden gelen suyla birlikte hesaplandığında erkeklerde 4 kadınlarda 3 litreye kadar çıkıyor.

Ancak NAM, aktivite seviyenize, konumunuza, sağlık durumunuza ve daha fazlasına bağlı olduğundan sıvı gereksinimleri hakkında geniş önerilerde bulunmanın ideal olmadığını kabul eder.

ÖNEMLİ: Vücudunuzun su ihtiyacını güne yaymanız gerektiğini unutmayın. Birkaç saat içinde bol su içmek sonra tüm gün içmemek bedeninizin gerekli faydayı almasını önler

YATMADAN ÖNCE BİR BARDAK SU İÇİN

YATMADAN ÖNCE BİR BARDAK SU İÇİN

Su alımınızı artırmanın kolay bir yolu, uyandığınızda bir bardak ve yatmadan önce bir bardak su içmektir.

Sabahları bir bardak soğuk su sizi uyandırabilir ve uyanıklığınızı artırabilir

Ayrıca, yatmadan önce su içmenin kalp krizi riskini azaltabileceği yönünde bazı çalışmalar vardır. Ağız kuruluğu ve ağız kokusuyla uyanmanızı önleyebilir.


American Journal of Medical Epidemiology'de yapılan bir araştırma, "günde beş veya daha fazla bardak sade su içen katılımcıların, günde iki bardaktan daha az içenlere kıyasla, ölümcül koroner kalp hastalığı riskinin çok daha düşük olduğunu buldu.

Yatmadan önce su içmek, kalp krizi geçirme riskinin en yüksek olduğu saatlerde dolaşımın iyileşmesine yardımcı olur.

GÜNLÜK HEDEF BELİRLEYİN

GÜNLÜK HEDEF BELİRLEYİN

Günlük su alım hedefi belirlemek daha fazla su içmenize yardımcı olabilir.

Basitçe bir hedef belirleme eylemi motive edici olabilir ve sizi kalıcı olumlu değişiklikler yapma olasılığınızı artırır

Ayrıca ilerlemenizi kaydetmenize yardımcı olabilir, bu da sizi hedefinize ulaşmak için motive edebilir ve bunu bir alışkanlık haline getirebilir.

YANINIZDA SU BULUNDURUN

YANINIZDA SU BULUNDURUN

Gün boyunca yanınızda bir su şişesi bulundurmak daha fazla su içmenize yardımcı olabilir.

Yeniden kullanılabilir bir su şişeniz olduğunda, ister ayak işlerini yaparken, ister seyahat ederken, ister evde, işte veya okulda olun, herhangi bir ortamda kolayca su içebilirsiniz.

Bir su şişesini el altında tutmak, daha fazla su içmek için görsel bir hatırlatma görevi görebilir. Şişeyi masanızda veya masanızda görürseniz, sürekli olarak daha fazla içmeniz hatırlatılır.

Ayrıca, tek kullanımlık plastik su şişelerine güvenmektense çevre için daha iyidir.

HATIRLATICI AYARLAYIN

HATIRLATICI AYARLAYIN

Akıllı telefonunuzdaki veya akıllı saatinizdeki bir uygulamayı veya alarmı kullanarak daha fazla su içmek için hatırlatıcılar da ayarlayabilirsiniz.

Örneğin, her 30 dakikada bir birkaç yudum su almak için bir hatırlatıcı ayarlamayı deneyin veya mevcut bir bardak suyunuzu içmeyi bitirmek ve her saat başı yeniden doldurmak için bir hatırlatıcı ayarlayın.

Bu hatırlatıcılar, özellikle unutkanlık veya içmek için çok meşgul olmanızla mücadele ediyorsanız, su alımınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

İÇECEKLERİ SUYLA DEĞİŞTİRİN

İÇECEKLERİ SUYLA DEĞİŞTİRİN

Daha fazla su içmenin, sağlığınızı artırmanın ve kalori alımınızı azaltmanın bir yolu, asitli içecekler, şekerli meyve suları ve spor içecekleri gibi diğer içecekleri suyla değiştirmektir.

Bu içecekler genellikle sağlığınıza son derece zararlı olabilecek ilave şekerlerle doludur .

Optimum sağlık için, ilave şeker alımınızı kalori alımınızın %5'inden daha azıyla sınırlayın. 

HER YEMEKTEN ÖNCE SU İÇİN

HER YEMEKTEN ÖNCE SU İÇİN

Su alımınızı artırmanın bir başka basit yolu da her yemekten önce bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirmektir.

Günde 3 öğün yemek yerseniz, günlük su alımınıza ekstra 3 bardak (720 ml) eklenir.

Ayrıca, bazen vücudunuz susuzluk hissini açlıkla karıştırabilir. Yemekten önce bir bardak su içmek, gerçek açlık hissedip hissetmediğinizi anlamanıza yardımcı olabilir

SUYUNUZU TATLANDIRIN

SUYUNUZU TATLANDIRIN

Suyun tadını sevmiyorsanız veya daha fazla içmenize yardımcı olması için biraz tada ihtiyacınız varsa, birçok seçeneğiniz var.

Ucuz bir meyve demlik su şişesi kullanmak sağlıklı bir seçenektir.

Bir demlik şişesinde kullanılacak popüler meyve kombinasyonları salatalık-kireç, limon ve çilek-kividir. Bununla birlikte, zevkinize uygun herhangi bir meyve kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

GÜN BOYUNCA YUDUMLAYIN

GÜN BOYUNCA YUDUMLAYIN

Gün boyunca sürekli olarak su yudumlamak, sıvı hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak başka bir kolay yoldur.

Gün boyunca sürekli olarak bir yudum suya uzanmak ağzınızın kurumasını engeller ve hatta nefesinizi daha taze tutmanıza yardımcı olabilir 

Bir yudum su veya tekrar kullanılabilir bir şişe, bir yudum almanız için sürekli bir görsel hatırlatma için yakınınızda ve görüş alanınızda bulundurun.

Daha fazla su elde etmenin basit bir yolu, su içeriği yüksek daha fazla yiyecek yemektir .

Özellikle su içeriği yüksek olan meyve ve sebzeler şunları içerir:

  • Marul: %96 su
  • Kereviz: %95 su
  • Kabak: %95 su
  • Lahana: %92 su
  • Karpuz: %91 su
  • Kavun: %90 su


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER En hızlı vücut şekillendiren spor! 1 saatte 750 kalori yaktırıyor