Yatmadan önce yapmamanız gerekenler

Her gece yatmadan önce belirlediğiniz bir rutin olabilir. Peki, yatmadan önce yapmamanız gereken şeyler neler, biliyor musunuz? Uzmanlar tarafından önerilen yatmadan önce yapılmaması gereken şeyleri listeledik, işte o maddeler…

23 Mayıs 2018, Çarşamba 12:46
A A
Su içmek

Su içmek

Gece yatmadan az miktarda su içmenizin hiçbir sakıncası yok. Ama yatmadan fazla su tüketmeniz halinde sabah göz altı torbaları ile birlikte uyanabilirsiniz.

Hap almak

Hap almak

Yatmadan önce uyku hapı dışında herhangi bir ilaç almamanız öneriliyor. Araştırmalara göre diğer birçok ilaç türü vücutta uyarıcı etkiye sahip.

Sıcak duş almak

Sıcak duş almak

Geceleri yatmadan önce sıcak bir duş almayı seviyor olabilirsiniz. Doktorlara göre ise sıcak su uykunun kalitesini düşüren etkenler arasında yer alıyor. Yatmadan önce düşük sıcaklıkta bir su ile duş almanızın ise hiçbir sakıncası olmayacaktır. Farklı aktiviteler

Farklı aktiviteler

Gece yatmadan yaratıcı bir aktiviteye zaman ayırmak isterseniz uykunuz açılabilir. Bunun yerine kitap okumak gibi daha sakin aktiviteler tercih edebilirsiniz.

Sinirli olmak

Sinirli olmak

Duygusal yoğunluk uykusuzluğa neden olabilir. Bu nedenle gece yatmaya yakın insanlarla iletişiminizi azaltmak doğru bir davranış şekli olacaktır.Elektronik cihaz kullanmak

Elektronik cihaz kullanmak

Gece elinizde telefon ile uyuyor ya da yatmadan son bir kez bilgisayarınıza bakmak istiyorsanız bu uykusuzluğa neden olabilir. Uzmanlara göre telefonu ve bilgisayarı yatmadan önce kapatmak gerekiyor.

Egzersiz yapmak

Egzersiz yapmak

Yatmadan önce egzersiz yapmak gibi alışkanlıklarınız varsa bundan vazgeçmelisiniz. Spor yaptıktan hemen sonra, dinçleşmiş vücut ile yatağa gitmek uykusuzluğa neden olabilir. 

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.