Yavru orangutanın bakışları yüreklere işledi

Endonezya’nın Bali adasında havalimanında bir bavul içinde ilaçla uyutulan yavru orangutan bulunmuştu. Yavruyu kaçırmaya çalışan Rus tutuklanmıştı. ‘Bon Bon’ ismi verilen yavru, rehabilitasyona alınmıştı. Doğal yaşama uyumsağlayacak kadar güçlenmesi sağlanan yavru önceki gün kafese konularak Sumatra’daki yağmur ormanına taşındı. Bon Bon’un gerçek yuvasına gitmeden önce çevresine tedirgin bakışları yüreklere işledi.

18 Aralık 2019, Çarşamba 09:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Rus vatandaşı Andrei Zhestkov, 2 yaşındaki orangutanı valizinde Rusya'ya geri götürmeye çalıştığı için Mart ayında Bali’deki Ngurah Rai Uluslararası Havaalanı’nda tutuklanmıştı.

Yetkililer, orangutanı rutin bir güvenlik taramasından sonra alerji hapları ile ilaçlanmış bir sepet içinde uyurken bulmuşlardı. 27 yaşındaki Zhestkov, yetkililere bir arkadaşının orangutanı pazardan 3.000 dolara satın aldığını ve ona verdiğini söyledi. Rapora göre, aynı zamanda Rus olan arkadaşının onu orangutanı evcil hayvan olarak tutabileceğine ikna ettiğini söyledi.Yetkililer, Zhestkov’un valizinde iki geko ve beş kertenkele de buldu. Kyodo News'e göre, bir yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 714 dolar eşdeğer para cezası verildi.

Adı Bon Bon konulan orangutanın tedirgin bakışları yürekleri dağladı.

AFP'ye göre, yetkililer orangutanı Batı Endonezya'daki bir ada olan Sumatra'ya geri döndürecekler. Yapılan açıklamada, Sumatra'nın nesli tükenmekte olan orangutanın vahşi doğada bulunduğu iki yerden biri olduğunu söyledi. Dünya Yaban Hayatı Vakfı'na göre, dünya genelinde sadece 100.000 kadar bilinen orangutan kaldı.

Bon Bon'un bakıcısı, Ketut Diandika orangutandan ayrılacağı için biraz üzgün olduğunu dile getirdi. Diandika, 'Aslında Bon Bon'un burada kalmasını istiyorum, böylece hala onunla ilgilenebilirim' dedi.

Güneydoğu Asya takımadalarının yağmur ormanları, dünyadaki en yüksek biyolojik çeşitlilik seviyelerinin bazılarına sahip ve hayvan ticareti için anahtar bir kaynak ve geçiş noktası.

Öte yandan, geçtiğimiz hafta yapılan bir operasyonda, Sumatra'nın Riau eyaletindeki yetkililer, düzinelerce kaplumbağa ile dört aslan yavrusu ve Afrika'dan bir bebek leoparını kaçırmaya çalışan uluslararası bir kaçakçılık çetesinin parçası olduğu iddia edilen iki adamı tutukladıklarını söyledi.

posta.com.tr


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Trakya dolmenleri mezar ve tören alanı olarak kullanılmış