Yayla göçü başladı! 3 ay sürecek

Hakkarili yaylacıların üç aylık yayla yolculuğu başladı. Yayla sezonunun ilk günü sütten kesilen kuzular, artık annelerinden ayrı otlayacak

06 Temmuz 2019, Cumartesi 09:39 Son Güncelleme:
A A

Havaların ısınmasıyla birlikte Durankaya beldesine bağlı 50 haneli Dağsu köyü sakinleri yaylaya çıkmaya başladı. Köye 20 kilometre uzakta bulunan 2 bin 800 rakımlı Karadağ Yaylası’na çıkan yaylacılar, eşyalarını araçlara yükleyip yola koyuldular. Yaylaya vardıklarında tatlı bir telaş içine giren köy sakinleri, bir yandan araçlardan eşyalarını indirirken diğer yandan da kalacakları çadırları kurmaya başladılar.


Büyük zorluklarla yağmura ve sıcağa karşı korunaklı çadırlarını büyük bir özenle kuran yaylacıların telaşı, hayvanların yaylaya ulaşması ile bir kat daha artıyor. Serin ve temiz bir havada koyunların sütünü sağıp peynir ve tereyağı yapacak olmanın sevincini yaşayan kadınlar ise evlerinin düzeni için erkeklere yardım ediyorlar.


Çocuklar ise yayladaki ilk günlerinde hem anne ve babalarına yardım ediyor hem de oyun oynuyorlar.


Köy sakini İsmail Üzüm yaylaya göç zamanı olduğunu belirterek, "Yaşamımız hayvancılık üzerinedir. Biz hayvanımızı, koyunumuzu buraya otlatmaya getiriyoruz. Peynirimizi ve yoğurdumuzu tutuyoruz. Yaşamımız yaylacılık üzerinedir. Yaklaşık 100 yıldır bu yaylaya geliyoruz. Havalar ısınınca yaylaya çıkıyoruz.

Sonbaharda da havalar soğuyunca köye geri gidiyoruz. Eskiden atlarla katırlarla gelirdik, şimdi arabalarla geliyoruz. Çadırlarımızı kuruyoruz. İyice sağlamlaştırıyoruz ki insanlar rahat etsin, rahat uyusun ve peynirini sütünü saklayabilsin. Yarından itibaren kuzular sütten kesilecek ve artık berivanlar koyunları sağacak. Yaklaşık 3 ay kaldıktan sonra tekrardan çadırlarımızı söküp köye geri gidiyoruz" diye konuştu.

Gün boyu devam eden yoğunluğun ardından yaylacılar çembere aldıkları sürüyü el birliğiyle kuzuları sütten kesme dönemi için annelerinden ayırdılar.


Tüm köy halkıyla yılın üç ayını geçirecekleri yaylalarına geldiklerini söyleyen Necibe Üzüm, "Yayla sezonunun ilk günündeyiz. Yılın üç ayını burada geçiriyoruz. Tüm köy halkı aileleri ile birlikte gelmiş. Şu an koyunları kuzulardan ayırmaya çalışıyoruz. Bugünden itibaren kuzular sütten kesilecek. Artık annelerinden süt emmeyecek. Kuzular ve koyunlar ayrı meralarda beslenecek.

Bir süre sonra ise tekrardan aynı sürüde olacaklar. Annelerimiz burada koyun sağıyor. Bizler de koyun sürüsünün etrafında çember oluşturuyoruz ki koyunlar kaçmasın. Kuzular sütten kesildiği için de yarından itibaren biz berivanlar süt sağmaya başlayacağız" diye konuştu.


İHA


Sıradaki haber yükleniyor...