Yaz aylarında keneden nasıl korunabiliriz?

Yaz aylarında keneden nasıl korunabiliriz?

Yazın gelmesiyle, yaşadığı toprak altından çıkan kenelerin ısırma vakalarına sıkça rastlıyoruz. Üstelik sadece köy ya da kırsal alanda değil, kene ısırması kentte yaşayanlar için de tehlike arz ediyor. Peki bu tehlikeye karşı hangi önlemleri alabiliriz?

10 Ağustos 2017, Perşembe 11:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yaz aylarında sıkça vakit geçirilen piknik alanları, çocuk parkları ve benzeri yerlerde özellikle dikkatli olmak gerekiyor. Kene ısırırken anestezik madde salgıladığı için acı hissedilmiyor ve fark edilmiyor.

Bu sebeple kene ısırığının tehlikeli olduğunu ifade eden Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, ölüme dahi yol açabilecek bu durumdan korunmak için şu bilgileri paylaştı:

KENENİN ISIRDIĞINI NASIL ANLARIZ?

Kişinin tenine ya da kıyafetine yapışan keneler, oldukça küçük oldukları için çoğu zaman fark edilmeden sessizce vücuda mikroplarını bulaştırırlar. Kene tarafından ısırılma sonrası (1-3 gün) görülen belirtiler, aşırı derecede halsizlik, kas ve baş ağrısı, ateş, bulantı, kusma, ishal, yorgunluk ve boğaz ağrısıdır. Bu belirtiler ile beraber ısırmanın olduğu ilk günlerde, göğüs bölgesi ve yüzde kızarıklıklar ve gözlerde kanlanmalar ortaya çıkabilir. Kişi eğer bu belirtileri yaşıyorsa ve keneyle temas edeceği bir ortamda bulunmuşsa acilen bir doktora görünmeli.

VÜCUDUNDA KENE GÖREN KİŞİ NE YAPMALI?

Vücudunun herhangi bir yerinde kene olduğunu fark eden kişi hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı. Çünkü keneyi elle çıkarmaya çalışmak kenenin içindeki zehirli salgının kana karışmasına ve bu durumun ölümcül sonuçlanmasına neden olur. Bu nedenle kene vücuttan çıkarılırken ezilmemeli, başı kopartılmamalı, parçalanmamalı, ısı ve kimyasal herhangi bir madde uygulanmamalı. Kene doktor tarafından cımbız benzeri bir nesne yardımıyla vücuttan çıkarılmalı, sonrasında da ısırılan bölgeye antiseptik bir madde uygulanmalı.

KENE ISIRMASINA KARŞI NASIL ÖNLEM ALINIR?

• Tarla, bağ, bahçe ve piknik alanlarına giderken mümkün olduğunca kapalı giysiler tercih edilmeli,

• Pantolon paçaları mümkün olduğunca kapalı olmalı,

• Kenelere çıplak elle kesinlikle temas edilmemeli,

• Keneler ezilmeye veya çıkarılmaya çalışılmamalı,

• Çocukları ısırması halinde panik olmamalı, çocuk rahatlatılmalı ve hemen bir doktora görünmeli,

• Riskli bölgelere giderken böcek kaçırıcı (repellent olarak da bilinir) losyon aerosol krem uygulanabilir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Akciğerdeki mukusu atan besinler