Yaz biter aşk gider

Seçim falan derken birçok kişi ancak yeni yeni tatile çıkıyor. E tabii, yaz deyince insanın aklına ‘yaz aşkları’ da geliyor. Güzeldir, harikadır yaz aşkı. Ama unutmayın adı üstünde ‘yaz aşkı’. Yaz aşkına gereğinden fazla anlam yüklemeye kalkarsanız, yazdan sonraki hayatınız kabusa dönebilir. İşte dikkat etmeniz gereken noktalar... Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz yazdı

07 Temmuz 2018, Cumartesi 05:00
A A
1. KENDİNİ ŞARTLAMA

1. KENDİNİ ŞARTLAMA

Kendinizi “Hayatımın aşkını buldum” diye şartlamayın. Coşkulu olduğunuz ortada ama abartmayın. Tatil bittiğinde, ilişkinin de bitebileceğini düşünerek adım atın. Bitmezse sürpriz olsun. Tatil dönüşü, o kişiyle buluşma, konuşma ve devam etme imkanınız varsa, süper. Yoksa da bunu hayatınızın en büyük sorunu haline getirmeyin.

2. GERÇEK HAYATI UNUTMA

2. GERÇEK HAYATI UNUTMA

Tatil hayatı ile çalışma ya da okul hayatı farklıdır. Tatilde tanıdığınız o kişi, şehre döndüğünüzde gözünüze farklı görünebilir. Tatildeyken yanınızdan bir saniye bile ayrılmayan sevgili, kendini işe, okula kaptırdığında sizi günde bir sefer bile aramayabilir. Bu da tabii canınızı sıkacak ve “Tatilde böyle değildin” demenize yol açacaktır. Evet, teşhisiniz doğru. Artık gerçek hayata döndü.

3. ARAMASINI BEKLEME

3. ARAMASINI BEKLEME

Tatil dönüşü sizi hiç aramama olasılığı da yüksektir. Zamanınızı onun aramasını bekleyerek geçirmemelisiniz. O aramıyorsa siz de aramamalısınız. Demek ki ilişkiyi tatil sonrasına taşımak istemiyor. Yaşadığınız şey güzeldi ama bitti. Kabullenmekte fayda var. “Onu unutamıyorum” diyorsanız, ciddi anlamda yardıma ihtiyacınız var demektir.

4. ‘SENEYE DEVAM’ DEME

4. ‘SENEYE DEVAM’ DEME

Bu yaz güzel bir aşk yaşadınız, sonra ikiniz de kentlerinize döndünüz. Gelecek yaz yine aynı yerde buluştuğunuzda aynı coşkuyla kaldığınız yerden devam edeceğinizi düşünmeyin. O geçen yazdı. Her sene herkesin aynı duyguları taşıyabileceği yanılgısına düşmeyin. Üstelik geçen yılkı sevgilinizin, bu yıl aynı yerde bir başkasıyla aşk yaşayabileceği gerçeğine de hazırlıklı olun.

5. KİMSEYİ SUÇLAMA

5. KİMSEYİ SUÇLAMA

Tatilde yaşadığınız her şey sizin için mutlu bir anı olarak kalmalı. O güzel günlerden sonra, sadece ayrılığı düşünüp kendinizi haksızlığa uğramış gibi hissetmeyin. Size sözler verilmemişse, vaatlerde bulunulmamışsa suçlayacak kimse de yok demektir. Üstelik o yaz aşkını yaşamanız için kimse kafanıza silah dayamadı değil mi? Siz isteyerek ve bilinçli bir şekilde yaşadınız.

6. AŞKA TÖVBE ETME

6. AŞKA TÖVBE ETME

Yaz aşkına tövbe edilmez. “Bir daha asla böyle bir şey yaşamayacağım” denilmez. Bir sonraki yaz vücudunuz yine istem dışı olarak aşka hazır hale gelecek. Tutamayacağınız sözler vermenin alemi yok. Bunu fazla ciddiye almayın yeter. Flört etmek insanın doğasında vardır. Ayrıca flört kötü bir şey de değildir. Yeter ki; bitebileceği ihtimalini göz ardı etmeyin.

7. KENDİNİ KAPATMA

7. KENDİNİ KAPATMA

Bütün kışı ağlayarak geçirmeyi tercih ederseniz sizin tercihiniz. Ama bunun kime, ne faydası var ki? Üstelik kendinizi böyle kapatırsanız, hayatınızı tamamen değiştirecek olan aşkı da kaçırabilirsiniz. Kendinizi gerçek hayata hazırlamalısınız. Unutmayın, insanın mutluluğu asla bir tek kişiye bağlı değildir.

8. HEMEN BİRİNİ BULMA

8. HEMEN BİRİNİ BULMA

Yaz aşkınız bittiği için üzgün olduğunuzu gören arkadaşlarınız size ‘çivi çiviyi söker’ mantığıyla mutlaka birilerini önerecektir. Sakın kanmayın. Henüz sağlıklı bir ilişki kuracak durumda değilsiniz. Kendinize biraz süre tanıyın ama abartmayın. Tatil dönüşü birkaç ay ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirmenizde fayda var.

9. ARKADAŞ KALMA

9. ARKADAŞ KALMA

Yaz aşkıyla arkadaş kalmak mümkün. Tabii hâlâ içinizde aşk yoksa. Ona aşkınız devam ediyorsa, arkadaşça görüşme fikrini kafanızdan çıkarın. Çünkü onu gördükçe aşkınız depreşecek. Sadece kendinize acı vereceksiniz. İçinizdeki aşk kırıntılarını tamamen bitirmeden şansınızı zorlamayın.

10. UZMANI ATLAMA

10. UZMANI ATLAMA

“Yaz geçer sızı kalır” denir ya, o sızı aslında tatlı bir sızıdır. Andığınızda hafifçe burnunuzun direğini sızlatacak, gözünüzü kapadığınızda sizi yine o sahillere götürecek tatlı bir sızı... Bunu hissetmenin zararı yok. Ama geçmişi her andığınızda komalık olana kadar gözyaşı döküyorsanız vay halinize. Acilen bir uzmana danışmanızda fayda var.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.