'Yaz Kuran kursu laik eğitime engel olmaz'

İlköğretim 5'inci sınıfı bitirenlerin yaz Kuran kurslarına gitmesine olanak sağlayan düzenlemenin iptalini reddeden Anayasa mahkemesi açıklama yaptı

20 Mart 2010, Cumartesi 05:00
A A
'Yaz Kuran kursu laik eğitime engel olmaz'

İlköğretim 5’inci sınıfı bitirenlerin yaz Kuran kurslarına gitmesine olanak sağlayan düzenlemenin iptali için Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Danıştay, düzenlemeyle sekiz yıllık kesintisiz temel eğitim ve laik öğretimin zedeleneceğini öne sürmüştü. Anayasa Mahkemesi de bu başvuruyu reddetmişti.

Mahkeme dün ret kararının gerekçesini yayınladı. Gerekçede, şöyle denildi: İlköğretimin beşinci sınıfını bitirenler için, okulların tatil olduğu dönemde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca açılıp, Milli Eğitim Bakanlığı’nın gözetim ve denetiminde yürütülecek ve katılımın kişilerin kendi isteği, küçüklerin ise kanuni temsilcilerinin talebine bağlı olduğu yaz Kur’an kurslarının, sekiz yıllık zorunlu ve kesintisiz laik eğitim ve öğretim faaliyetini engellemesi söz konusu olmaz.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.