Yaz saati uygulamasında uyku düzenine dikkat!

Yaz saati uygulamasında uyku düzenine dikkat!

Yaz saati uygulamasına geçişten sonra biyolojik saatin ileri alınması gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, uyandıktan sonraki ilk 1-2 saat sabah ışığı almak

28 Mart 2015, Cumartesi 15:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Philips’ten yapılan açıklamada, yaz saati uygulamasının başlayacağı 29 Mart’ta uyku/uyanıklık döngülerinin yeniden ayarlanması gerektiği belirtildi. Uygulamanın uyku düzenini bozmaması için vatandaşların hem doğal hem de suni ışığa maruz kaldığı süreleri düzene koyması gerektiği vurgulanan açıklamada, şu tavsiyelerde bulundu:

'15 DAKİKALAR KISA UYKULAR UYUYUN'

"Doğru kalitede, miktarda ve zamanda aldığınız ışık hangi zaman diliminde bu ışığa maruz kaldığınıza bağlı olarak biyolojik saatinizi erteleyebilir veya öne çekebilir. Bunu yapmanın en iyi yolu uyandıktan sonraki ilk bir iki saat boyunca sabah ışığı almaktır. Uykusuz kaldığınız geceyi telafi etmek için sabahları yatakta gereğinden uzun süre kalmamaya çalışın. Onun yerine gerekirse gün içerisinde 15 dakikalık kısa uykular uyuyun ve akşamları erken yatmaya çalışın. Pazartesi sabahınıza enerji katın. Yaz saati uygulamasına geçtikten sonraki ilk pazartesi mümkün olduğunca parlak ve mavi-zengin ışık almaya çalışın. Normal saatinizde uyuyun. Saat değişikliğine rağmen performansınızı ve sağlığınızı optimize edebilmek için her zamanki saatinizde yatın. İyi bir gece uykusu için yatağa gitmeden bir saat önce rahatlamaya ve hazırlanmaya başlayın."

AA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Böbrekleri yoran besinler