Bugün sözü okurlara bıraktık

24 Temmuz 2017, Pazartesi 05:00
AA
Sevgili okurlarımız, sizlerden çok sayıda mektup, faks ve e-mail aldık. Bu nedenle bugünkü köşemizi sizlere ayırdık ve “Söz sizin” diyoruz. İşte sizden gelen mesajların bazıları...

‘Teşekkür etmekten başka ne yapabilirim?’

Bedenleri engelli olabilir ama fikirleri okyanuslar kadar özgür olan ve bunu herkesle paylaşmaya çalışan kişileri birkaç cümleyle anlatmak çok zor olacak. Ama anlatacağım. Çevremizdeki farklı renkleri harmanlamak kadar güzeli var mı? Bizi bir araya getiren, imkanlar sunan, ışık tutan insanlara teşekkür etmekten başka ne yapabilirim?

M. K.
İstanbul Medeniyet Üniversitesi
Edebiyat Fakültesi Felsefe

‘Tebessüm yeterliymiş’

İnsanlar bu hayatta kendileri için “Karnım doysun, sağlığım yerinde olsun yeter” derler. Öyle değilmiş. Başkası için çabalamayı, farklılıkları farkındalığa çevirmeyi, gülmeye ihtiyacı olanlara kahkaha attırmayı görev bilen sizmişsiniz meğer. Karşılığını veremeyeceğimi düşündüğüm bu tavır karşısında teşekkür ederim.

Hayatımın dönüm noktası

Bu yüzden TESYEV olarak size yanımızda olduğunuz için, bizi gülmeye doyurduğunuz için, ikinci aşık olduğum şehirle tanıştırdığınız için, güzel insanlarla bir araya getirip aramızda yıkılmaması gereken bağ kurduğunuz için ve tüm bunları karşılıksız yaptığınız için teşekkür ederim. Geçirdiğimiz 3 gün çok eğlenceliydi ve hayatımın dönüm noktalarından biriydi. Anladım ki bir tebessüm insanı insan yapmaya yetermiş, dış görünüş en önemsiziymiş.

Ş.K. Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik

‘Engelli maaşım kesildi’

Bir engelli olarak köşenizi takip ediyorum. Cezaevine girmeden önce sigortalı bir işe başladım diye engelli maaşım kesildi. Bağlı olduğum kaymakamlığa dilekçe yazdım ama cevap alamadım. Ailem Şanlıurfa’da, ben ise burada çok mağdur durumdayım. TESYEV’den ve okurlardan yardım bekliyorum. Biz engellilere böyle yardımcı olduğunuz için size sağlık ve afiyetler dilerim.

Bayram Sipahi 6 no’lu L Tipi CİK Müdürlüğü C-9 Koğuşu Silivri / İstanbul

‘İşitme cihazına ihtiyacım var’

12 yıldır cezaevindeyim. Yüzde 66 işitme engelliyim. Maddi durumum olmadığı için işitme cihazı alamıyorum. Sağ kulak için bir cihaza ihtiyacım var. Tüm yardımseverlerin yardımcı olmaları ricasıyla.

Zafer Demir L Tipi Kapalı Cezaevi A-65 Koğuşu / Kilis

'Mektup bekliyorum'

■ Farklı kültürden, farklı düşüncelerden ve farklı diyarlardan, bilgi ve birikimlerini paylaşacak, deneyimleri ile başkalarına yol gösterecek tüm kader mahkumları ve özgür insanlardan mektup bekliyorum.

Ozan Arif Kaygısız 1 no’lu L Tipi Kapalı Cezaevi A-12 Koğuşu Silivri / İstanbul

■ Maneviyatı geliştirecek mektup arkadaşları arıyorum. 40 yaşındayım. Mektuplarınızı bekliyorum.

Ahmet İrek 2 no’lu T Tipi K.C.İ.K. B 8 Koğuşu Kandıra / Kocaeli

'Kitaplarınızı yollar mısını?'

■ Üniversite hazırlık kitaplarına ihtiyacı kalmayan öğrenci arkadaşlardan bana yardımcı olmalarını rica ediyorum. LYS konu anlatımlı matematik, kimya, fizik ve biyoloji kitaplarınızı bana yollar mısınız?

Sinan Demir Zile M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu F-4 Koğuşu Zile / Tokat

■ Burada geçireceğim zamanı iyi değerlendirmek için bana kitap göndermenizi rica ediyorum. Aynı zamanda mektup arkadaşlığı yapmak isteyenlerin mektup yazmasını istiyorum.

Hadi Narin 2 no’lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu C 10 Koğuşu / Şanlıurfa

■ Bulunduğumuz dört duvar arasında okuyup, yazmak bizler için çok önemli. Elinizdeki okuyup bitirdiğiniz kitaplarınızı başkaları da faydalansın istiyorsanız bizlere gönderin. Tarih, sosyoloji, felsefe, bilim vs. her konuda kitabın okuyucusu vardır, yeter ki kitap olsun. Herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

Abdulkadir Aslan T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu B- 7 Koğuşu Siverek / Şanlıurfa

■ Özgürlüğü elinden alınmış bir kader mahkumuyum. Siz değerli okuyucuların raflarında toz tutmuş kitapları bana göndermenizi rica ediyorum.

Fahrettin Gültekin E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu B 10 Koğuşu / Bitlis

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.