Dahil etme engelliler için çok önemli

YAZI BOYUTU

Daha önce bu köşede defalarca yazdık. Birleşmiş Milletler’in, engelli insanlarla ilgili 10 yıl önce imzalanan ve dünyadaki bütün insanlar ve ülkeler tarafından uygulanması gereken bir sözleşmesi var. Söz konusu sözleşme, dünyanın çeşitli yerlerinde eşit muameleye maruz kalmayan kişilerin toplumda kabul edilmesi ile ilgili. Yani bir başka deyişle, Birleşmiş Milletler engelli insanların toplumsal yaşamda eşit şartlarla yaşamalarını ön görüyor. Bu bakımdan adına ‘Dahil Etme’ dediğimiz bu yeni yaklaşım bir insan hakkıdır.

ÇOCUKLAR BİR ARADA OKUMALI

Bu sözleşmeyi 177 ülke imzalayarak kabul etmişti. Aradan geçen 10 senede örneğin; Almanya’da birçok şey yapıldı ama hâlâ eksikler var. Neler yapılması gerektiğini gelince; şehirlerde, binalarda ve ulaşım araçlarında her şeyin engelsiz hale getirilmesi, işitme engellilerin kullandığı işaret dili ile görme engellilerin kullandığı ‘Braille Alfabesi’nin toplumda daha fazla yaygınlaştırılması yapılacakların başında geliyor. Yine bu sözleşmeye göre, engelli insanların özlük ve temel insan haklarına karışılmaması, herhangi bir şekilde toplumdan uzaklaştırılma çabalarının olmaması gerekiyor. Ayrıca okullarda engelli ve engelsiz çocukların bir arada okuması ön isteniyor.

BİZ DESTEĞE HAZIRIZ

Dünyada yaklaşık olarak 1 milyar engelli olduğu belirtiliyor. Bu ise dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i. Böylece onlar dünyadaki en büyük azınlık grubunu oluşturuyorlar. Ve bu engelli insanların yüzde 80’i dünyanın güney tarafında yaşıyor. Ülkemize gelince; 10 senedir bu konuda yapılanlar yok denecek kadar az. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu konuyu defalarca yazdık ama ‘Dahil Etme’nin en önemli yollarından biri olan sporumuzun bağlı olduğu Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı bu konuda henüz bir adım atmadılar. Biz, sanırım 5 yıldır bu konuyu işliyoruz. Umarız seçim sonuçları kesinleştikten sonra bu konuda bir adım atılır. Her zaman yazdığımız gibi, biz bu konuda her türlü bilgiyi vermeye ve projeler üretmeye hazırız.

ENGELLİ SPORLARI

Son yıllarda engelli sporlarında her zaman yazıp söylediğimiz gibi çok olumlu gelişmeler var. Bunlar, daha çok bireysel başarılara ve bu başarıları destekleyen kulüp ve antrenörlerimize ait. Ancak bir sistem dahilinde, bedensel engelliler ve görme engelliler sporunun geliştirilmesi henüz söz konusu değil. Haftalar önce işitme engelliler ile ilgili aldığımız duyumları yazmıştık. En ufak bir cevap çıktı mı? İptal edilen bazı branşların neden iptal edildiği açıklandı mı? Tam bir sessizlik içinde onlar yollarına devam ediyorlar.

Üzerine gidilmeli

Son yıllarda çok ilerlerdik Diğer yandan her zaman yazdığımız ve yazacağımız gibi, Görme Engelliler Spor Federasyonu konusunda artık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve Disiplin Kurulu -son değişikliklerden sonra artık nasıl bir idari yapılanma oluşturulduysa bu işin üzerine gitmeli. Belki seçimden önce konunun üzerine fazla gidilmedi ama artık seçimler de geçti. Bu konuda spor yapan görme engelli bireylerimizin hâlâ mağduriyetleri var. Biz son yıllarda ülke olarak engelliler sporunda büyük başarılar elde ettik. Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımımızın geçen sene Avrupa Şampiyonu olmasından sonra konu ile ilgili Alman dostlarımızla çok içten ama biraz da duygusal paylaşımlarda bulunduk.

Bugünkü nesil hatırlamaz ama 1997 senesinde ülkemize ilk defa gelerek tekerlekli sandalye basketbol antrenör eğitmenliği yapan ve 17 Ağustos 1999 depreminde Sakarya’da hayatını kaybeden Alman spor adamı Dr. Hans Joachim Trawinski’yi de 2 yılda bir uluslararası bir turnuva ile anmamız 7 yıldır rafa kaldırıldı.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...