Dünyadan şahane engelli haberleri

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bu hafta biraz dünyadan haberlere yer verelim istedik. Dünya’dan derken, dünyada olan ve ülkemizde görmeyi istediğimiz güzel gelişmelerden. Mesela; ‘Cebelitarık’taki Eşitlik Bakanlığı’ndan haberdar mısınız? Amerika’nın perakende devi Wallmart ‘Engellilerin İstihdamı’ ile ilgili şahane politika değişikliklerine imza attı. İşte bu haberler ile ilgili detaylar.

Cebelitarık Eşitlik Bakanlığı

Cebelitarık’ta 1801’den beri yayınlanan günlük bir gazete olan Cebelitarık Chronicle’da bu hafta bir haber yer aldı. Haberde Cebelitarık Eşitlik Bakanlığı’nın, Avrupa Yasası Akademisi (ERA) tarafından Almanya’nın Trier kentinde düzenlenen ‘Engelliler Derneği’ne Eşit Katılım’ başlıklı bir seminere katıldığını anlatılıyor.

‘Bizden öğrenilebilir’

Memurlara yönelik seminerde, engellilerin eşitliği ve ayrımcılık yapmamaları, engellilerin erişimini artırabilecek tedbirler ve engellilik yasası hakkındaki uluslararası yasal çerçeveye ilişkin konular ele alındı. Haberin devamı ise şöyle: Seminer Cebelitarık’ın Avrupa’daki, özellikle engellilerle ilgili güncel uygulamalar hakkında bilgi edinmesi için yararlı olduğunu kanıtladı. Ayrıca Cebelitarık’taki engelli haklarının korunmasına ilişkin yasal yapının Avrupa standardına nasıl uygun olduğunu doğruladı. Eşitlik Bakanı Samantha Sacramento şöyle konuştu:

“Cebelitarık’ın bu etkinliklere katılması önemlidir. Çünkü sadece sürekli öğrenmeye yatırım yapmamız gerekmez. Aynı zamanda kendimiz için belirlediğimiz standartların diğer ülkeler tarafından belirlenenlerin seviyesinde veya üstünde olmasını sağlamamız gerekiyor. Bu, bize sadece başka yerlerde benimsenen en iyi uygulamalardan bir şeyler öğrenme fırsatı sunmakla kalmıyor, aynı zamanda burada ne yaptığımızı sergileme imkanı da veriyor. Ayrıca bunu söylemekten memnuniyet duyuyoruz. Biz engelliler için etkinlikler düzenliyoruz. Engelliler konusunda yerel olarak uygulayacağımız politikalar başka hiçbir yerde taklit edilmiyor.”

Veronica örnek oldu

Amerika Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu (EEOC) ile yapılan anlaşmaya göre, ülkenin en büyük özel işvereni Walmart ülke genelinde engelli çalışanları etkileyen bir politika değişikliğine gidecek. Walmart’tan yapılan açıklamada, engelli çalışanların yeniden atanmasının gerektiği durumlarda, şirketin, yalnızca çalıştıkları yerdeki konumdan ziyade, yakındaki birden fazla mağazada açık pozisyon sunacağı belirtildi. Yeni politika, EEOC tarafından Amerika’nın Maine eyaletinin başkenti Augusta kentinde yaşayan ve uzun süredir Walmart çalışanı olan engelli Veronica Resendez’in açtığı bir dava sonucu ortaya çıktı.

Hak ihlali yapıldı

Veronica Resendez, satış elemanı olarak işine devam etmesini engelleyen bir sorunla karşılaştı. Walmart, uygun bir konaklama ortamı bulunabileceğini veya karşılama görevlisi olarak çalışabileceğine karar verdi. Ancak çalıştığı yerde her iki kategoride de uygun pozisyon yoktu. Yakındaki iki mağazada açık pozisyonlar vardı, ancak Walmart’ın yürüttüğü politika çerçevesinde, Resendez o mağazalara gönderilmedi ve Walmart için çalışmayı bıraktı. EEOC davasında, Walmart’ın, ‘Engelli Amerikalılar Yasası’nı ihlal ettiğini iddia etti. Buna göre engelli çalışanlara boş bir pozisyona atanmayı da içeren makul konaklama imkanı sağlaması gerekiyor.

80 bin dolar ödenecek

Walmart, uzlaşma anlaşmasının bir parçası olarak Veronica Resendez’e 80 bin dolar ödeyecek. Şirket buna ek olarak, uzlaşma kapsamında yeniden atama için uygun olan tüm saatlik çalışanların mevcut mağazalarında pozisyon arayabilmelerini sağlamak için yeniden atama politikasını değiştirecek. EEOC’nin New York Bölge Ofisi avukatı Jeffrey Burstein, “Federal yasa, işverenlerin çalışanlarını son çare olarak makul bir konuma ve boş bir pozisyona getirmelerini istiyor. Tek bir çalışanın şikayetinden doğan bu davanın ülke çapında aradığımız değişiklikle sonuçlanmasından çok memnunuz. Bu değişikliği yaptığı için Walmart’ı alkışlıyoruz” dedi.

Ayrımcılığa anlayış olmaz

Walmart sözcüsü Randy Hargrove da, yeni politikanın şubat ayına kadar tüm mağazalarda yürürlüğe gireceğini söyledi. Randy Hargrove, “Hiçbir şekilde ayrımcılığa müsamaha göstermeyiz. Uzun yıllardır engellilerin en iyi işverenlerinden biri olduk ve işçilerini işe yerleştirmek de dahil olmak üzere makul bir konaklama ile yürüten binlerce ortağımız var” diye konuştu.Walmart’ı dünyaya örnek olacak bu adımından dolayı bizler de kutluyoruz.

ÇENGELLİ PANO

‘Zor durumdayız’

74 yaşında kadınım, yüzde 47 işitme engelliyim. Eşim vefat etti, 600 TL yaşlı muhtaç aylığı alıyorum. Oğlum yüzde 45 ruhsal engelli. Çok zor durumdayız. Oğlum Açıköğretim fakültesinde okumaya çalışıyor. Oğlum için burs gerekiyor. Milli Piyango seyyar bayiliği işini alabilmek için maddi yardıma ihtiyacımız var.

(İsim adres bizde saklı) Not: Yardımcı olmak isteyen okurlar 0212 238 71 91 no’lu telefondan bilgi alabilirler.

MEKTUP VE KİTAP EN İYİ DOSTUMUZ’

Yaşım 32, bizler bu toplumun bir parçasıyız. Yaptığım şeylerin iyi olmadığının farkına geç de olsa vardım. Herkesten özür diliyorum. Hayatımı iyiye doğru taşımak istiyorum. Bu yüzden sizlerden ricam üniversiteye hazırlık kitapları göndermeniz.

Yakup Taşkın Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi C/4 Oda / Trabzon

3 yıldır cezaevindeyim. Daha uzun süre cezam var. Siz değerli okurlardan kitap talep ediyorum ve samimi dostluklar için mektuplarınızı bekliyorum.

Adem Kocatepe M Tipi Kapalı Cezaevi C-11 Koğuşu Ceyhan / Adana

3 yıldır cezaevindeyim ve cezamın bitmesine 5 yıl var. Sizlerden kitap göndermenizi rica ediyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Bahri Göksu T Tipi Kapalı C.İ.K. A-1 Koğuşu Boğazlıyan / Yozgat

Yazarlarımızdan

18 Eylül 2021, Cumartesi 11:22
18 Eylül 2021, Cumartesi 07:01
18 Eylül 2021, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder