Engelli çocuklara topaçlı, uçaklı yaz okulu

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İSÖM, İstanbullu engelli çocuklara öyle bir yaz okulu programı hazırladı ki çocuklar bu yaz “Bu okul hiç bitmesin” diyecek. Avrupa Birliği hibeleriyle düzenlenecek olan yaz okulu programında topaç şenliğinden uçak yapımına kadar her şey var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Özürlüler Müdürlüğü, 2007’den bu yana düzenlediği yaz okulu uygulamalarını her geçen yıl biraz daha geliştirerek hizmete sunmaya devam ediyor. 8-13 yaş grubundaki işitme, görme ve ortopedik engelliler ile hafif mental retardasyona (zeka geriliği) sahip engelli ve süreğen hastalığı bulanan 300 çocuk için düzenlenecek yaz okullarında bu yıl yok yok.

300 engelli çocuk katılacak

Bu yıl ilk kez Avrupa Birliği desteğiyle düzenlenecek olan İSÖM Yaz Okulları’nda yaşanacak ilklerden biri de üniversite öğrencilerinin de bu yılki yaz okulları etkinliklerine gönüllü olarak katılabilecek olmaları. 1 Temmuz-24 Ağustos tarihleri arasında İSÖM’e bağlı 20 merkezde düzenlenecek olan yaz okullarına engelli 300 çocuk katılacak.

Sultanahmet’te topaç çevirecekler

İSÖM’e ait 20 merkezde açılacak yaz okullarına katılacak olan engelli çocuklar, eğitimlerine katkıda bulunacak derslerin yanı sıra birçok eğlence ve gelişimsel katkıyı amaçlayan etkinliğe de katılacak. Yaz okullarına katılacak çocuklar için bu yıl Sultanahmet Meydanı’nda ‘İstanbul Topaç Şenliği’ düzenlenecek. Yaz okullarında kendi elleriyle yapacakları topaçlara Kız Kulesi ve Galata figürlerini işleyecek olan engelli çocuklar topaçlarını Sultanahmet Meydanı’nda döndürecek.

Tarihi yerleri gezecekler

Engelli çocuklar için yaz okulları uygulaması kapsamında düzenlenecek olan ikinci şenlik ‘Meslekler Şenliği’.

Bu şenlikte çocuklar Yunus, Şahin gibi isimlerle tanınan motorize polis ekipleri, toplum polisleri, itfaiyeciler ve veterinerlerle tanışırken K-9 olarak bilinen polis köpeklerinin gösterilerini de izleyecek. Yaz okuluna devam edecek öğrenciler ayrıca; Miniatürk, Panaroma 1453, Havacılık Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Topkapı Sarayı gibi İstanbul’un tarihi ve turistik mekanlarını gezme fırsatı da bulacak.

Üniversite öğrencileri hayatı öğretecek

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından Gençlik Programları Eylem 1.2 programı kapsamında, hibe desteği sağlanan ve ‘Bu Yaz Birlikte Gülelim’ adı altında düzenlenecek olan projede engelli çocuklar için eğiticiöğretici ders programları düzenlenecek. Proje kapsamında çocuklara yaş gruplarına göre Türkçe, matematik, İngilizce, sağlık ve güvenli yaşam, müzik, el becerileri, model uçak yapımı, ritm, dans-folklor, tiyatro, spor dersleri verilecek. Bu yılki eğitim sürecinde engelli çocuklara profesyonel eğitmenlerin yanı sıra üniversite öğrencisi gönüllü eğitmenler de eşlik edecek.

Yaz okulları için bir telefon yeterli

İSÖM’ün düzenlediği yaz okullarına öğrenci olarak katılmak isteyen engelli çocuklar ya da okullarda gönüllü eğitmenlik yapmak isteyen üniversite öğrencileri ALO 153’ü arayarak kayıtlarını yaptırabilir.

Golf ve Paralimpik

Oyunları 2016 Rio Olimpiyatları’ndan başlamak üzere 2 yeni spor dalı olimpiyat programına geçtiğimiz yıl ilave edildi. Bunlardan birisi golf, diğeri ise rugby. Rio’da 60 golfçü, 72’lik bir sahada yarışacaklar. Buna paralel olarak 2016 Rio Paralimpik Oyunları’ndan itibaren, öncelikle engelliler golfü ve tekerlekli sandalye rugby branşlarının da oyunlarda yer alması planlanıyor. Bu konuda bu yıl 16 Temmuz’a kadar Uluslararası Paralimpik Komitesi’ne başvuru paketi sunulacak, daha sonra bu bilgiler incelenecek ve Uluslararası Komite’nin aralık ayındaki toplantısında bu konuda bir karar verilecek. Uluslararası Golf Federasyonu dünyadaki ilgili engelli golf federasyonlarına başvurarak bu konudaki çalışmaları hızlandırmalarını istedi. Bu bağlamda Türkiye Golf Federasyonu 13-15 Nisan tarihlerinde Türkiye’de ilk defa 11 Avrupa ülkesinin katılımıyla Uluslararası Engelliler Golf Müsabakaları’nı organize etti. 4 yıl önce Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı ve Türkiye Golf Federasyonu işbirliği ile başlatılan engelliler golfü de ilk meyvelerini verdi ve Mehmet Kazan kendi kategorisinde şampiyon oldu.

Bakan’dan destek

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi de, Avrupa Engelliler Golf Federasyonu’nun, Türkiye Golf Federasyonu ile yapılan görüşmeler sonucunda engelliler golfünün tanıtılmasına ve 2016’dan itibaren büyük bir ihtimalle paralimpik branş olarak başlatılmasına katkıda bulunmak üzere bu turnuvayı destekledi. En büyük destek ise Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Faruk Nafiz Özak’tan geldi. Kapanış törenine katılan Bakan Özak, 11 Avrupa ülkesinin golfçüleri, Avrupa Engelliler Golf Federasyonu’nun Başkanı, Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin şaşkın bakışları arasında konuşma yaparak, şampiyonları kutladı. Belli ki oradaki Avrupalı temsilciler kendi ülkelerinde engelli golf turnuvasına katılan Spor Bakanı hiç görmemişlerdi ve şaşkınlıkları bundandı. 2016’dan itibaren birçok engelli branşında olduğu gibi ‘TEK DÜNYA TEK SPOR’ çerçevesinde golf de ilgili ülkelerin golf federasyonları tarafından organize edilecek. Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin vereceği karar doğrultusunda gelişmeleri hep birlikte izleyeceğiz.

ÇENGELLİ PANO

TESYEV’e teşekkürler

Bolu-Gerede ilçesi’ndeki Ziraat Bankası’nda Asistan Servis Görevlisi olarak atandım. Tüm engelliler büyük sıkıntılar çekiyor. Ama biz TESYEV ailesinin fertleri, bu sıkıntıları en asgari düzeyde yaşıyoruz. Gerçekten de ben kendi adıma belirtmeliyim ki, TESYEV tarafından verilen burs sayesinde maddi açıdan rahat, sağlanan protezim ile daha sağlıklı ve aktif bir yaşam sürüyorum. Hediye olarak verilen elektronik cihazlar sayesinde bilgiye daha kolay erişebilme ve kaliteli bir araştırma yapabilme olanağım var. Her yıl düzenlenen toplantılarımız sayesinde daha sosyal ve en önemlisi vakfımız çalışanlarının sevgisi, şefkati ve vermiş oldukları değer sayesinde kendine güveni kat kat artan biri oldum. Eğitim hayatımda sağlamış oldukları destekten ötürü TESYEV’e şükranlarımı sunuyorum.

Cihan Karataş

AİBÜ Matematik Bölümü

karatas919@yahoo.com

Ne olur bizi okutun

Babamın sağ tarafı tutmuyor. 2 kardeşiz, okula her gün köyden servisle gidiyoruz. Maddi durumumuz iyi değil. İlaç ve yiyeceğe ihtiyacımız var. Ayrıca 9 aylık okul ve servis parasını da ödeyemedik. Allah rızası için bize yardım edin. Annemin telefonu Tel: 0541 909 49 83 

Yardımınızı bekliyorum

43 yaşında, ticaret lisesi mezunuyum. Yüzde 45 engelli raporum var, işsizim. Benden başka yakını olmayan 63 yaşında bir annem var. 2010 KPSS’ye engelli olarak müracaatım var. Edirne İş-Kur’a yüzde 45 oranında engelli olarak iş başvurusunda bulundum. Gıda, giyim ve ulaşım gibi ihtiyaçlarımız için 500 TL yardıma ihtiyacımız var. Bir de çamaşır makinesi istiyoruz.

Sadık Akgün Hacıumur Köyü/Edirne

Tel: 0543 421 16 99

sadik.akgun@hotmail.com

İnsanlık arıyorum!

Bedensel engelliyim. Bir sürücü bana çarptı, engelli ayağım 4 yerden kırıldı, tüm kas ve sinirler koptu. Çalıştığım İstanbul Üniversitesi-Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’ndekiler hastaneden çıkana kadar yanımdaydı. Halbuki yalnız yaşıyorum, kaldığım gecekondu yaşamaya elverişli değil. Tam anlamıyla ölüme terk edildim. Acılarıma karşın 2 aydır tüm işlerimi kendim yapıyorum. Arada ev sahibinin oğlu alışverişe gidiyor ya da mahalledeki çocuklara ekmek aldırıyorum. Tekrar düşersem ve 8 çivili ayağım kırılırsa ayağımın kesilmesi kaçınılmaz. Bu nedenle Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’na başvurdum. Sağlık güvencem olduğundan yardım hakkım yokmuş. Bu çiviler aksilik çıkmazsa Aralık ayında çıkacak. 1.5-2 yıl kadar işlerimi yapacak bir yardımcıya ihtiyacım var.

Ayhan Rüstem Çam/İstanbul

Tel: 0534 326 40 49

2

Yazarlarımızdan

08 Mayıs 2021, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder