Engelli sporları ve federasyonlar

31 Ağustos 2015, Pazartesi 05:00
AA

Bundan 7-8 ay önce, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Çağatay Kılıç, Engelli Spor Federasyonları’nın bünyesinde bulunan bazı spor branşlarının ana federasyonlara bağlanması konusunda çalışmalar yaptığını açıklamıştı. Aradan geçen süre içinde herhangi bir bilgi alınamadı. Dünyada, artık özellikle tekerlekli sandalye basketbolu, yüzme, tekerlekli sandalye tenisi gibi engelli sporları, o ülkelerdeki ana federasyonlara bağlanarak destek olunuyor. Örneğin; bundan 8-9 sene önce Almanya’da kurulan Tekerlekli Sandalye Tenis Federasyonu, bundan 1.5 yıl önce Alman Tenis Federasyonu’na bağlandı. 28 Şubat’ta Alman Tenis Federasyonu’nun Genel Kurulu’nda yaptığımız konuşmada da, Federasyon Başkanı Dr. Kraus’a ağır eleştirilerde bulunmuştuk. Bunlar dikkate alınarak, Alman Tenis Federasyonu son haftalarda tekerlekli sandalye tenisi konusunda, çok daha ciddi çalışmaların içine girdi.

[[HAFTAYA]]

Paralimpik Oyunları’na yer verilemez mi?

Ülkemizde ise; eleştiri yaptığımızda, bakanlarımızdan önce basın müşavirleri devreye giriyor. Hele içlerinde biri var ki, kendi ifadesine göre, 20 yıllık basın mensubu, ömür boyu basın kartı sahibi ve master’lı gazeteci. Aynı zamanda da bağlı bulunduğu bakanımızın 20 yıllık arkadaşı. Bu tip olumsuz konuşmalar, kendini ön plana çıkarmak isteyişler, her konuda olduğu gibi spor konusunda da ancak o sporlara zarar verir. Öte yandan, Spor Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde, ‘Olimpiyatlar’ bölümünde, madalya kazanan sporcular, olimpiyat sembolleri, olimpiyat oyunlarının tarihçesi, olimpik spor dalları gayet güzel bir şekilde açıklanmış. Şimdi buradan soruyoruz: Onun yanında bir başlık açılarak ‘Paralimpik Oyunları’ deyip de, bu konuda madalya kazanan sporcularımızı, tarihçesini, spor dallarını yazmak bu kadar zor mu? Eleştirilere kulak veren Sayın Mehmet Baykan’ın bu konuda gereğini yapacağından şüphe etmiyoruz.

www.ajansspor.com

Daha önce belirttiğimiz gibi ajansspor.com, bizdeki bilgilere göre, internet üzerinden engelli sporları ile ilgili en geniş ve gerçekçi yayın yapan site. Geçtiğimiz günlerde engellilerle ilgili haberleri takip ederken, Handan Biroğlu adlı sporcumuzla ilgili habere rastladık. “Milli Takıma kadar yükselerek olimpiyat kotası için mücadele veriyor” yazıyordu. Bu haberin altında ise, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin ve Olimpiyat Oyunları’nın amblemi yer alıyor. Buradan anladığımız ülkemizde birçok yerde olduğu gibi, Ajansspor editörlerinin de Paralimpik Oyunları’ndan pek haberi yok. Oysa Paralimpik Oyunları’nın kendine göre bir amblemi var. Yine aynı sitedeki bir başka habere baktığımızda da, “Yalova’da yaşayan doğuştan zihinsel engelli, milli masa tenisi sporcusu Garip Olçaş gelecek yıl Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapılacak Paralimpik Oyunları’na katılıp madalya kazanmayı hedefliyor” diye yazılmış. Demek ki doğruları bulmak eğer ilgilenilirse zor değil.

Eğitim şart

Bir başka haberde ise, ülkemizin atıcılık konusundaki başarılı sporcularından olan ve, daha önce altın, gümüş, bronz madalya sahibi milli atıcımız Cevat Karagöl’den bahsediyordu. Bu sporcumuz şöyle diyor: “Olimpiyat artık son nokta. Allah’ın yardımıyla Dünya birinciliği elde ettik. Daha önce iki kez olimpiyatlara katıldım. Şimdi bu üçüncü olacak. Tabii ki hedef üçüncüsünde şampiyonluğu yakalamak. Bakalım, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Elimizden geleni yaparak hem ülkem hem de kendi kariyerim adına başarılı olmak istiyorum. Bunun için herkesin duasına ve desteğine ihtiyacım var.” Yapma be sevgili kardeşim Cevat. Sen daha önce Paralimpik Oyunları’na katılmış, bu konuları çok iyi bilen bir sporcumuzsun. Olimpiyatlar nereden çıktı? Her zaman söylediğimiz gibi, federasyonlarımızın bu konuda sporcularımıza eğitim vermesi gerekiyor.

ÇENGELLİ PANO

Çocuklarım için yardım istiyorum’


46 yaşındayım, 2 çocuğum var. İyi kötü kiramı veriyordum taa ki ev sahibim evi Iraklılara satana kadar. Evi boşaltmam lazım. Çok ev aradım, buldum. Ama ev oturulacak halde değil. Tamir istiyor. Ev sahibi “Yaptır, otur” dedi. Hayırseverlerden ricam bana yardımcı olmaları.


Bayramlık alabilsem’


Okullar açılacak, bu sene kızım da okula başlayacak. Oğlum takdir alarak 6’ncı sınıfa geçti. Türkiye’ye sesleniyorum. Sağlam değilim, merdiven silsem, ev işlerine gitsem yapamam. Allah’ım bana 2 evlat verdi, beni hayata bağlayan yavrularımı okula götüremiyorum. Servise vermem gerekiyor. Çaresizim. Bayram yaklaşıyor, çocuklara bayramlık almak istiyorum ama nerede? Çocuk ister, yok bilmez. Yeter Aycan / Samsun Tel: 0541 578 19 70

‘Dostlara ihtiyacım var’


65 yaşında, yüzde 44 engelliyim. Şekerim ve göz sorunlarım var. Hayatta kimsem yok. İstanbul’ da kirada oturuyorum ve tek başınayım. Devletten aldığım yardım parasıyla ancak kiramı ödüyorum. Yeme, içme parası Allah ne verirse idare ediyorum. Konuşabileceğim, sıkıntılarımı paylaşabileceğim gerçekçi dost ve arkadaşlara ihtiyacım var. Engelli kardeşinizle kalıcı, samimi bir dostluk kurmak ister misiniz? Maddi-manevi destek sunabilir misiniz ? Hayrettin Yüksel Tel: 0534 606 55 69

‘Ayakkabı ve kıyafet yollar mısınız?’

1 yıldır cezaevindeyim. Daha 8 yıl cezam var. Cezaevinde 2 kız kardeşim ve bir erkek kardeşim yatıyor. Kardeşlerimin de 10 yıl cezası bulunuyor. Babam 3 yıldır açık cezaevinde. Annem kanser, bize bakacak, ihtiyaçlarımızı karşılayacak kimsemiz yok. Mağduruz. Ne giyecek elbisem ne de ayakkabım var. 44 numara spor ayakkabı ve kıyafete ihtiyacım var. Sizin aracılığınızla tüm hayırseverlerden maddi-manevi destek rica ediyorum. Ayrıca kader mahkumu arkadaşlarımdan mektup bekliyorum. Serdal Topçu T Tipi Kapalı Cezaevi C-13 Koğuşu Müdürlüğü/ Karabük

‘Kitap gönderin’

20 yaşındayım ve 3 yıldır cezaevindeyim. Hatalarımı fark ettim ama biraz geç kaldım. Öğrenimimi burada tamamlamaya çalışıyorum. Bana kitap göndererek yardımcı olursanız çok sevinirim. Hayatım şekillenirken sizlerin de katkısını bekliyorum. Fuat Çelik T Tipi K.C.İ.K A-14 Koğuşu Bafra/ Samsun

UMUDUN OLMALI


Yaşamak istiyorsan umudun olmalı
Kalbin varsa bir sevdiğin olmalı
Sevdiğin varsa sadece senin olmalı
Sevdiğinden ayrı geçirdiğin dakikalar
Her şeyi affet ama sahte insanı asla
Her şeyi unuttur ama sevdiğini asla
Yürek söz vermişse bizde sözden dönülmez
Kalp kalbe söz vermişse
Sevgi inkar edilmez
Bizde gurur zedelenir ama
Asla ihanet edilmez Uşaklı
Aytekin Bal
E Tipi Kapalı Cezaevi
İnfaz Kurumu D-4 Koğuşu/ Uşak
 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.