Engelli sporunda Türkiye - Kore işbirliği

31 Temmuz 2017, Pazartesi 05:00
AA
2 hafta önce Kore Milli Paralimpik Komitesi yeni Başkanı Lee Myung-ho ile yardımcısı ve tanıtım müdürleri Kim Byung-in İstanbul’da misafirimiz oldular. Bundan önceki dönemde, Kore Milli Paralimpik Komitesi ile 2010 yılında imzalanan işbirliği anlaşmasındaki bazı aksaklıklar dolayısıyla ilişkiler azalmıştı. Başkan Lee Myung-ho ile yaptığımız görüşmede tüm konular yeniden görüşülerek sonuca bağlandı.

Federasyonlar isterse...

Kore ile olan tarihten gelen dostluğumuz meyvelerini bundan sonraki dönemde daha fazla verecek. 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’ndan önce, bu oyunlara katılmaya hak kazanan sporcularımızdan önemli bir bölümü Güney Kore’deki Incheneon Paralimpik Antrenman Tesisleri’nde 2 hafta süre ile misafir edilecek. Hem birlikte çalışılacak hem de saat farkına alışmamız için bir fırsat olacak. Tabii federasyonlarımız böyle bir avantajı kullanmak isterse.

Kore’de 45 yıldır yapılıyor

2010 yılında Uluslararası Paralimpik Gençlik Kampı sırasında Seul’deyken, Incheneon Paralimpik Hazırlama Merkezi’ni gezmiştik. Başkanın getirdiği, yanda fotoğrafını gördüğünüz Paralimpik Tesisleri’ne 2010 yılından bu yana bir okçuluk parkuru, eğitim binası, görme engelliler için futbol sahası, Serebral Palsyliler için futbol sahası, tenis kortları, atıcılık poligonu ve curling merkezi ilave edilmiş. Kore Milli Paralimpik Komitesi her yıl devletten yaklaşık 50 milyon dolar bütçe alıyor. Ülkemizde ise devletin Paralimpik Komitesi’ne verdiği maddi destek sıfır. Tabii ki belli bir sistem içinde çalışan Korelilerin kendi ifadelerine göre, engelliler sporu yaklaşık 45 yıldır kesintisiz yapılıyor, birçok branşta bizden daha başarılı olacakları da kesin.

Uluslararası faaliyet gerçekleşmedi

Bu arada 2009 yılında dünyada ilk defa Marmaris’te yapılan Uluslararası Paralimpik Gençlik Kampı’nın devamında, 2009’da Hollanda, 2010’da ise Kore’de Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin öncülüğünde Gençlik Kampları düzenlendi. 2012’de Ankara’daki bazı yetkililerin “Ne gerek var buna” demesi üzerine Gençlik Kampları sonlandırılmıştı. Daha sonra Uluslararası Paralimpik Komitesi bu Gençlik Kampları için “Ben yapacağım” dedi. Ama aradan geçen 5 sene içinde en ufak bir uluslararası faaliyet gerçekleşmedi.

İki ülke birlikte yapacak

Koreli dostumuz Lee Myung-ho gelirken bir de broşür getirdi ve açık kalplilikle söyledi. 2015 yılından itibaren Genç Para Sport Kampları’na başladık ve bu konuda da sizin başlattığınız kampları örnek aldık. O tarihte Ekvador, Malezya, Marokko, Myanmar, Nepal, Pakistan, Ruanda, Sri Lanka, Tayland olmak üzere toplam 10 ülke bu kampa katıldı. Ancak ülkelerden katılım sayısı sadece 4 ile 5 sporcu adayı ile sınırlandırılmıştı. Görüşmede, 2018 yılından itibaren bu kampları birlikte yapma konusunda mutabakata varıldı. Tabii bu konuda Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteği çok önemli.

‘TESYEV’e minnettarım’

Bursiyerler toplantısında her şey çok güzeldi. Sunulan hediyeler ve imkanlar için çok mutluyum, teşekkür ederim. Kendimi evimde hissettim. Duygulu konuşmalar yapıldı, yeni arkadaşlar edindim. En güzel şey de çalışanların ve kurumdaki herkesin çok iyi ve samimi olmasıydı. Çünkü hayatım boyunca hep gezdim ve toplantılara katıldım. İlk defa bana böyle sarılıp gözlerimin içine bakıp gülen çalışanlar gördüm. TESYEV’e minnettarım.

İ.K.
Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi
Fen Bilgisi Öğretmenliği

‘İyi ki varsınız’

Bizi bu büyük aileye layık gören yüce insanlara teşekkürler. Bizleri bursiyerler toplantısına çağırdığınız için teşekkür ederim. Toplantı bence gayet iyiydi, her şeyden memnun kaldım ve bu vesileyle yeni arkadaşlar kazandım. Biraz da olsa sıkıntılarımızdan bizi uzaklaştırdığınız için size minnettarım. İyi ki varsınız hep var olun. Saygı ve sevgilerimle, sonsuz iyiliğin adresi TESYEV.

H. T.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih

‘Forma istiyorum’

22 yaşındayım. 2 yıldır cezaevinde yatmaktayım. Fanatik GS taraftarıyım. Galatasaray taraftarlarından bana bir forma ve GS logolu ürünlerden ne olursa göndermelerini tüm kalbimle rica ediyorum.

Metin Çakır 2 no’lu T Tipi Kapalı Cezaevi C.4 Koğuşu / Tekirdağ

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.