Engelliler camiasından güzel haberler

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ENGELSİZ KARİYER FUARI

Geçtiğimiz hafta İstanbul Üsküdar Belediyesi tarafından Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde organize edilen ‘Engelsiz Kariyer Fuarı’na, engelsizkariyer.com ve ÜSİM destek oldu. Yaklaşık 30 firmanın katıldığı fuarda, yüzlerce engelli insanımız raporlarıyla, çalışabilecekleri alanlardaki belgelerle gelip kayıtlarını yaptırdılar. Umarız Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in söylediği gibi 5 yılda 5 bin istihdam hedefinin aşılmasının yanı sıra 9 bine ulaşan istihdam yıl sonunda 10 bini bulur.
Başka belediyeler örnek olmalı

Bu davranış birçok belediyemize örnek olmalı. Çünkü maalesef, birçok belediyemiz engelliler konusunda ‘Dostlar alışverişte görsün’ hesabı etkinlikler yapıyorlar. Bu konuda örnek çok ama şimdi kimseyi üzmek istemeyiz. Üsküdar Belediyesi’ne, başta başkanları Hilmi Türkmen olmak üzere, bu ve benzeri projelerde emeği geçen herkese bir kez daha buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ülke TV'den destek

Spor&Spor Dergisi moderatörü Ömer Önder ve yorumcu Süleyman Tıraş, Ülke TV ekranlarında her pazartesi saat 15.00’te yayınlanan Spor&Spor programına başladılar. Programın özelliği; futbolla ilgili hiçbir aktivite olmaması. Federasyonların etkinliklerinin yanı sıra, bizim için de çok önemli olan engelli sporlarına büyük destek veriyorlar. Hemen her hafta programda, o haftaki bir engelli etkinliğinin haberlerini görüntülü olarak veriyorlar.

İyi ki böyle programlar var

Ömer Önder kardeşimiz oradan oraya koşarak bilgileri topluyor ve engelli sporcularımıza destek oluyor. TRT Spor’daki Cem Çınar’ın yönettiği ‘Engelsiz Spor’un yanında, Spor&Spor programı da engelli sporlarımızı gerçekten destekliyor, tanınmalarını sağlıyor.Ayrıca yine Ömer Önder vasıtasıyla her yıl ‘Sporun Devleri Buluşuyor’ adı altında Türkiye’nin en büyük spor buluşmasını ve ödül törenini gerçekleştiriyorlar. Böylece engelli sporuna hizmet veren federasyon yetkilileri ve sporcularını da ödüllendiriyorlar. Ne diyelim! Diğer televizyon kanallarımız da umarız engelli sporlarımıza gereken değeri ve desteği verirler. 20 yıldır engelliler sporunun içinde olan biri olarak, böyle programları hazırlayan arkadaşlarımıza, onlara bu program saatlerini veren televizyon yetkililerine buradan bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

ÇIĞMIKÇI TOPLUM

Binlerce hukuk öğrencisi yetiştiren, çok iyi bir kalbi olan hocamız Prof.Dr. Oğuz İmregün’ü kısa bir süre önce kaybettik. Allah rahmet eylesin. Yaklaşık 30 yıl önce kendisiyle sohbet ederken bana: “... Yavuz, biz çığmıkçı bir toplumuz.”

“O ne demek Hocam?”

“... Çığmık, Anadolu’da annenin ekmeği ağzına alıp yumuşatıp yutulacak şekle getirdikten sonra bebeğine vermesidir. Buna ‘Çığmık’ derler. Bunun bizim toplumumuza uyarlanması ise şöyledir: Ben şimdi sana burada, herhangi bir siyasi lider için, herhangi bir olay için, geçmişte yaşanmış vaka için dakikalarca bir şeyler anlatırım. Sen bunları hiç araştırıp, okuma gereği duymadan aynen gider başkalarına anlatırsın. İşte o çığmık toplumumuza çok zarar veren bir konudur. Çünkü biz okumasını, araştırmasını sevmeyen bir milletiz.”

Çok şaşırdım ama şöyle bir düşündüğümde rahmetli Hocam’a hak verdim. 30 seneden bugüne bir şey değişti mi? Hiç zannetmiyorum.

ÇENGELLİ PANO

'Başkan kendini ispatladı'

Değerli Başkanım, ‘Çengelli İğne’ köşenizde ‘Anlamayanlara bir kez daha’ başlıklı yazınızı okudum. Siz nezaketen cevap vermemişsiniz. Bence Sayın Arif Uztürk insanlarla üst perdeden konuşuyor. Ama şunu atlıyor: Yavuz Kocaömer yıllarca gönüllü kuruluşlarda olsun, yurt dışında ve yurt içinde olsun yaptığı işlerle kendini ispat etmiş biridir. Onun kültüründe biat yoktur. Yavuz Başkan adeta ayna gibidir. Kişi nasıl bakarsa onu görür...

dost175737@gmail.com

'Motora ihtiyacım var'

Eşimden ayrı kadınım. Yüzde 52 engelliyim. Borcum çok, kiramı bile zor veriyorum. Ayaklarımdan ve belimden rahatsızım. İltihaplı romantizma, kireçlenme ve sürekli ağrılarım var. Yürüyemiyorum, menisküs yırtığım var. Hayırseverlere ve işadamlarına sesleniyorum. 3 ya da 4 tekerlekli motor istiyorum. Maddi ve manevi yardıma ihtiyacım var. (İsim ve adres bizde saklı )

Tel: 0531 564 60 08

‘Kitap yollar mısınız?’

1 yıldır cezaevindeyim. 25 yaşındayım Cezaevinde geçmek bilmeyen zor günlerimin geçmesi için ciddi ve samimi mektup arkadaşları arıyorum. Felsefe kitaplarını seviyorum. Kitap göndermek isteyen eğitim gönüllülerinden ve kitap severlerden bu tip kitapları bekliyorum.

Ekrem Korkmaz E.T.K. Cezaevi E.Z.1 Koğuşu/Burdur

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder