Engelliler camiasından haberler...

14 Nisan 2014, Pazartesi 05:00
AA

Spor festivali başlıyor

Üniversiteli Engelliler Spor Festivali 17 Nisan 2014 Perşembe günü Ankara Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek. Festivalde, tekerlekli sandalye basketbol, ampute futbol ve tekerlekli sandalye tenis sporları konusunda milli takım antrenörlerinin uygulamalı çalışmaları sergilenecek. Festivalin öğlenden sonraki bölümünde ‘Engellilerde Spor Aktiviteleri’ konulu panel var. Paneli Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mitat Koz yönetecek.

[[HAFTAYA]]

Katılımcılar ise, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Demirhan Şerefhan, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Sağlık Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevin Ergun, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Abdullah Çetin, Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Osman Arslan ve Ampute Milli Futbolcusu Rahmi Özcan. Panelde engellilerde spor aktiviteleri tartışılacak. Geçtiğimiz yıl ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla misafir olduğumuz Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde, gençlerimizle keyifli bir, iki saat geçirmiştik. Festival tarihinde yurt dışında olduğumuz için bu güzel etkinliğe maalesef katılamıyoruz. Dikkatimizi çeken bir noktayı da belirtmekte fayda var. Paneldeki konuşmacılar içinde Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Başkanı Birol Aydın’ı göremedik. Acaba unutkanlık mı yoksa bu federasyonumuz bu etkinliğe katılmak istemedi mi?

Engelliler için vergi rehberi

Gelirler İdaresi Başkanlığı, geçtiğimiz yıl engelliler için bir vergi rehberi çıkardı. Bu rehberde, engellilik indiriminin ne olduğu, kimlerin engellilik indiriminden yararlanabileceği, bu indiriminin tutarlarının ne kadar olduğu gibi konular yer alıyor. Bunun yanında, indirimden yararlanmak için neler yapılması gerektiği, engelli sağlık kurulu raporlarına itirazın nasıl yapıldığı gibi konular son derece anlaşılır bir biçimde ele alınmış. Rehberi, vergi dairelerinden alabileceğiniz gibi, elektronik ortamda www.gib.gov.tr internet adresinden de bulabilirsiniz.

Ziyaeddin Akbulut

Köşemizi takip edenler hatırlayacaktır. Geçen sene eylül ayında Tekirdağ-Çerkezköy’de yapılan bir özel eğitim okulunun açılış konuşmasında Tekirdağ Millet Vekili Ziyaeddin Akbulut şöyle demişti: “2005 yılında çıkardığımız yasa ile biz engellileri insan yerine koyduk, adam yerine koyduk. Bu insanlar sokağa çıkamıyorlardı, evlerde saklanıyorlardı. Anneleri, babaları bu insanları sokağa çıkarmaya sıkılıyordu, utanıyordu. Bazıları ‘Eskiden evimizdeki engelli, yatalaklar bir an önce ölse de kurtulsak diye Allah’a yalvarırdık’ diyordu. Şimdi ‘Aman ölmesin, evimizin bereketi bu. Ben onun yüzünden devletten 450-500 lira bakım ücreti alıyorum, aman ona bir şey olmasın diye bakıyoruz diyorlar.” Bu insanlık dışı sözleri alenen söyleyen bu vekil, basın açıklaması yaparak, “O okulun en büyük destekçisi bendim” diye kendini ön plana çıkarmıştı. Daha sonra da “Yanlış anlaşıldım” demesi herhalde ancak onun gibi birine yakışırdı. Defalarca bu sütundan, özür dilemesini, birlikte engelliler için çalışmalar yapmaya hazır olduğumuzu belirttik. Ancak, bu kişi eskiden bir vali olduğu için herhalde hâlâ kendini devletin yüksek kademesinde bir görevli zannediyor. Kaldı ki öyle olsa ne olur? Sonuçta hepimiz insanız. Bugün varız, yarın yokuz. Biz kendisinden özür dilemesini sabırla bekleyip ara sıra bu sütunlarda kendisini hatırlayacağız.

‘Hakkımızı istiyoruz’

Engelliler toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanıyor. Sayın Başbakanımızın yaptığı açıklamalar, yapılacak düzenlemeler ile engellilerin şehirlerarası taşımadan da ücretsiz faydalanacağı yönündeydi. Diyarbakır’da belediye ve özel halk otobüsleri cemiyetinin aldığı özel kararla engellilerin otobüslere binişine sınırlama getirildi. Artık günde 2 kereden fazla binemiyoruz. İlgililerin konunun takipçisi olmasını rica ediyorum. Kutbettin Bilge/ Diyarbakır Tel: 0530 666 81 82

‘Bana kitap yollayın!

Uzun zamandır cezaevindeyim. Yabancı dil öğrenmeye 1999’da başladım. Özellikle Fransızca, İngilizce, Çince, Rusça, İspanyolca, Almanca, Arapça ve Lehçe kitap okumak büyük hobim. Yabancı dil ile ilgilenen arkadaşlardan, yine yabancı dilde kitap yardımı istiyorum. Günhan Özer L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu F-5 Koğuşu Kepsut/Balıkesir

‘Mektup yazın’

Yürü be yalan dünya / Sana kanan göçer bir gün / İnsan bir ekin misali / Seni eker, biçer bir gün Çıplak geldim, çıplak gideceğim. Ben dünyanın bir parçasıyım. Ben gidiyorum dediğimde “Gitme”diyen birini değil, “Ben de geliyorum, yalnız gidemezsin” diyen birini istiyorum. Derdime ortak olmak isteyen herkesten mektup bekliyorum. Yakup Yılmaz Bandırma 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi D-2 Bandırma/Balıkesir

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.