Engelliler için 'limitsiz spor'

04 Haziran 2018, Pazartesi 05:00
AA

Bu yola baş koydular

1.5 senedir, sadece engelli sporlarını konu eden, 2 ayda bir yayınlanan ‘Limitsiz Spor’ diye bir dergi olduğunu sanırım birçok okurumuz bilmiyordur. İki idealist Salih Cem Pişkin ile Bedri Akkerman bu yola baş koymuşlar. Yaptıkları iş çok önemli

Derginin içeriğine baktığınızda, yıllarını engelliler sporuna vermiş, Gizem Girişmen, Prof. Dr. Nevin Ergun, Ömer Gürsoy, Cem Çınar ve Ayhan Aktaş gibi sporcu, bilim insanı, televizyoncu ve yazarlar var. Geçtiğimiz hafta bu iki idealistle bir araya gelme fırsatımız oldu. Kendileri yaptıkları işin çok önemli olduğunun muhakkak ki farkındalar ama mütevazı olduklarından olsa gerek, hiç de öyle bir izlenim bırakmadılar. Tüm engelli sporları, spor federasyonlarının temsilcileri, başarılı sporcular ve teknik adamlarla ilgili çok doğru bilgileri mevcut.

Milli Takımımızın sorumlusu anlatıyor

Son sayılarında yer verdikleri konulara örnek verirsek; 2017 yılında Deaflympics, yani İşitme Engelliler Olimpiyatları finalinde Ukrayna’yı yenen Türkiye İşitme Engelliler Erkek Voleybol Milli Takımımız tarihinde ilk defa Olimpiyat Şampiyonluğu’nu kazandı. Nasıl bu noktaya geldiklerini Osman Çarkçı anlatıyor. Kendisi Milli Takımımızın sorumlusu.

Uzun yıllar yaşamalı

Onun yanında, örneğin; efsane olmak isteyen 45 şampiyonluk ve 92 madalya sahibi Down sendromlu yüzücümüz Gökhan Kotan’ın yaşam öyküsü ve sportif başarılarına nasıl ulaştığını anlatılıyor. Tabii ki böyle bir dergiyi zarar etmeden okuyuculara sunmak kolay değil. Bu bakımdan, özellikle engeliler sporu ile ilgilenen iş adamlarımız ve kurumlarımız çok da yüksek olmayan rakamlarla reklam vererek bu derginin uzun yıllar yaşamasını sağlayabilirler.

ULUSLARARASI SKANDAL

Kısa bir süre önce Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) Başkanı Valery Rukhledev, Rusya’da zimmetine para geçirme iddialarıyla ilgili soruşturma devam ederken 2 ay ev hapsinde tutuldu. 2013 yılında ICSD’ye başkan seçilen Rukhledev, Moskova’daki işitme engelliler topluluğundan 50 milyon ruble, yani 2 milyon 200 bin euro civarında bir parayı zimmetine geçirmekle suçlanıyor.

Temmuz’a kadar ev hapsi

1969-1977 yılları arasında, Sovyetler Birliği’nin Grekoromen ve Serbest stil güreşinde 6 kez İşitme Engelliler Olimpiyatı Şampiyonu olan 70 yaşındaki Rukhledev, Rus Ceza Kanunu uyarınca suçlandı. Moskova Mahkemesi, Valery Rukhledev’in 23 Temmuz’a kadar ev hapsinde tutulmasına karar verdi. İşitme engelliler topluluğunun finansman departmanı başkanı olan Tatyana Zembatova da bu sürede gözaltında tutulacak. Rusya işitme engelliler topluluğunun eski hukuki destek sorumlusu olan Evgeny Novoseltsev de Ocak ayında kaynaklarda dolandırıcılık yaptığı şüphesiyle tutuklanmıştı.

Darısı ülkemizin başına

Yani böyle sahtekarlıklar ve suçlamalar dünyanın her yerinde oluyor. Ama yukarıda yazdığımız gibi o ülkelerde, o suçları işlediği düşünülen zanlılar ile ilgili olarak hemen devlet tarafından gerekli müdahalelerle konuya açıklık getirilmeye çalışılıyor. Ve böyle bir kararın da istisnası olmuyor. Bir sporcunun 6 kez Grekoromen ve Serbest güreşlerde, İşitme Engelliler Olimpiyatları Şampiyonu olması da bir şeyi değiştirmiyor. Ne diyelim; darısı ülkemizdeki bu tip yolsuzlukların da benzeri şekilde önlem alınmasının başına. Malum bu sütunlarda yazdık; Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan, minareyi kılıfına uydurarak hâlâ ortalarda geziyor ve maalesef Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu da bu konuda çok ağır davranıyor.

ÇENGELLİ PANO

'BİR AİLE DAHA KAZANDIM'

Bu yıl Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın (TESYEV) bursiyerler toplantısına ilk defa katıldım. Açıkçası ‘Yalnız kalır mıyım, arkadaşlık kurabilir miyim?’ diye endişelerim vardı. Lakin o kadar yersiz korkularmış ki, çünkü kimi görüp gülümsediysem on katını dönüş olarak aldım. Arkadaş edindim ve 2 gün gerçekten ailemin yanında gibi hissettim. İlginiz, çabanız iyi hissettirdi. Bence hiçbir bursiyer size maddi kaynak gözüyle bakmıyor, herkes aile ve dost gibi görüyor. Çok teşekkür ederim TESYEV, bana bir aile daha ve birçok dost kazandırdığın için.

B. İ.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü 1.Sınıf

'DEĞERLİ HİSSEDİYORUZ'

2 yıldır TESYEV’in üniversite bursiyeriyim. Daha önce 3 yıl lisede burs aldım. TESYEV ailesiyle tanışmaktan çok mutluyum. Her aradığımda ya da siz her aradığınızda müthiş bir enerji ve sevgi hissediyorum, ayrı bir sıcaklığınız var. Bu toplantılar harika geçiyor. Türkiye’nin her yerinden gelen pek çok engelli arkadaşımız ve enerji dolu bir ortam. Bize bu kadar değerli hissettirdiğiniz için içten duygularımla teşekkür ederim.

M. A. Selçuk Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi 2. Sınıf

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.