Milletvekilinin böylesi

30 Eylül 2013, Pazartesi 05:00
AA

Tarih: 17 Eylül 2013 Yer: Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde Müjgan Serkan Karagöz Mesleki ve Özel Eğitim Merkezi açılış töreni. Tekirdağ Milletvekili kürsüde (Partisi önemli değil). Zira, bağlı bulunduğu partinin milletvekiline, daha doğrusu hiçbir milletvekiline yakışmayacak sözler ediyor. Adı Ziyaeddin Akbulut. Şöyle diyor: “2005 yılında çıkardığımız yasa ile biz engellileri insan yerine koyduk, adam yerine koyduk. Bu insanlar sokağa çıkamıyorlardı, evlerde saklanıyorlardı. Anneleri, babaları bu insanları sokağa çıkarmaya sıkılıyordu, utanıyordu. Bazıları ‘Eskiden evimizde engelli, yatalaklar bir an önce ölse de kurtulsak diye Allah’a yalvarırdık’ diyordu. Şimdi ‘Aman ölmesin, evimizin bereketi bu. Ben onun yüzünden devletten 450-500 lira bakım ücreti alıyorum, aman ona bir şey olmasın diye bakıyoruz’ diyorlar. İşte zihniyet değişikliği bu.”

[[HAFTAYA]]

Buyurun bakalım!

Kısaca özetlersek, 2005’te çıkan Özürlüler Yasası (bugünkü adı ile ‘Engelliler Yasası’ ile engelliler insan sayılmış. Ondan evvel ne sayıldıklarını bu milletvekilinin söylemesi lazım. Yasadan önce, engelliler sokağa çıkamıyormuş, evde saklanıyormuş, ama şimdi devlet 450-500 TL bakım ücreti verince sokağa çıkmaya başlamışlar. Ve engelli çocukların anne-babaları evlerindeki yatalak engelliler için ‘Bir an önce ölse de kurtulsak’ diye Allah’a yalvarırlarmış.

Eğer doğru ise...


Milletvekilinin söylediği sözler doğru ise, o sözleri söyleyen engelli çocuk anne-babaları da insanlık ayıbı işlemiştir. Tıpkı milletvekilinin yaptığı gibi. Kaldı ki, devletimizde valilik görevinde bulunmuş bir milletvekiline bu sözleri hiç yakıştıramadık.

İyi okuyun

Sayın Akbulut Bu satırların yazarının kendisinden 2 yaş büyük ağabeyi doğduğu günden, vefat ettiği 20’nci yaşına kadar sizin deyiminizle yatalaktı. Yani ne yürüdü ne de oturdu. Ama çok zekiydi. Yattığı yerde okuma öğrendi, İngilizce öğrendi, evimizin hakimi oydu. Neşe kaynağımızdı, onunla üzülür, onunla sevinirdik. Ama ne rahmetli annem, ne rahmetli ninem, ne de babamın hiçbir zaman “ALLAH’IM BUNUN CANINI AL DA KURTULALIM” diye dua ettiklerini hatırlamıyorum.

Tam tersine


Çektiği acıları hafifletmek, yaşamını kolaylaştırmak için 20 yıl ellerinden geleni yaptılar. O zaman devletin ayda verdiği 450-500 TL yardım parası da yoktu.

Allah’ın kulları

Siz hangi hakla Allah’ın yarattığı insanlara “Ayda 450-500 TL hükümet olarak veriyoruz da, onları yaşadıkları evlerin velinimeti yaptık” diyebilirsiniz? O insanların çektiği acıları hiç yaşadınız mı? Siz valiliklerinde bulunduğunuz illerde engelliler için neler yaptınız? Ayda 450-500 TL veriyoruz diye insanların izzeti nefisleri ile oynayacak sözler söylemek, varlıklarını böyle bir paraya bağlamak herhalde parlamentoda bir tek size yakışırdı. Umarız özür dilemenin bir erdem olduğunu hatırlarsınız.

Ziyaeddin Akbulut’un basın açıklaması

Tekirdağ İli Çerkezköy ilçemizde, hayırsever bir ailenin engelli öğrenciler için yaptırdığı okulun açılış töreninde yaptığım bir konuşma nedeniyle gerek yerel gerekse ulusal basında yer alan iddia ve yorumlar nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Hayırsever bir aile tarafından engelli öğrencilerimizin eğitim ve öğretimine sunulmak üzere yaptırdığı ve benim de açılmasında çok büyük katkım olan bu okulun açılış töreni nedeniyle yaptığım konuşmamda özetle; ülkemizde yaşayan engelli vatandaşlarımızın, hükümetlerimizden önce çok zor şartlarda hayatlarını idame ettirdiklerini, çıkardığımız yasalarla onlara verilmesi gereken değerin layığı ile verilmekte olduğunu ifade ettim.

Tarafıma ilgili vatandaşlarımın memnuniyetlerini nasıl ifade ettiklerinden örnekler verdim. Hayırseverleri kutladım. Yeni eğitimöğretim yılını tebrik ettim. Engelli vatandaşlarımızı rencide etmek şöyle dursun, onlara her zaman en derin saygıyı duymuşumdur. Bizim felsefemizde Yaratılanı severiz, Yaradan’dan ötürü kültürü vardır. Çok iyi niyetle yaptığım konuşmama kastetmediğim anlamların yüklenmesinden, yanlış anlaşılmalara meydan verilmiş olmasından dolayı üzgün olduğumu belirtmek isterim. Kamuoyuna saygı ile duyurulur. Tevfik Ziyaeddin AKBULUT Tekirdağ Milletvekili

Tekrar soruyoruz

Yukarıda Tevfik Ziyaeddin Akbulut’un açıklamasını okudunuz. Söylediklerinin esası ile ilgili tek cümle yok. Şimdi tekrar soruyoruz bu milletvekiline - Biz engellileri insan yerine koyduk, adam yerine koyduk, - Eskiden evimizde engelli, yatalaklar bir an önce ölse de kurtulsak diye Allah’a yalvarırdık diyorlardı, - Şimdi aman ölmesin, evimizin bereketi bu. Ben onun yüzünden devletten 450-500 lira bakım ücreti alıyorum, aman ona bir şey olmasın diye bakıyoruz’’ diyorlar. Sayın bu sözleri söylediniz mi, söylemediniz mi? Bir de bu söylediklerinizi ‘Zihniyet değişikliği’ diye adlandırıyorsunuz. Yani bu ana-babalar siz 450-500 TL bakım ücreti devletten vermeden önce, yatalak çocukları ölsün diye dua ederken, sizin deyiminizle onların yüzünden devletten para aldıkları için “Aman onlara bir şey olmasın diye bakıyoruz” diyorlar öyle mi? Yeni açıklamanız bizleri memnun edecektir.

'Bizi insan göremeyenler kendini sorgulasın’


Tekirdağ-Çerkezköy’de bir milletvekili, Ziyaeddin Akbulut katıldığı açılış töreninde yaptığı konuşmada insanlık anlayışını ortaya koymuştur. Hemen tüm gazete ve televizyonlarda yadırganan, ayıplanan bu konuşmaya elbette bizlerin sessiz kalması beklenemez. Akbulut, hem engellilere özellikle de onların ailelerine ağır hakarette bulunmuştur. Milletvekilinin söylediği her sözün bir değeri olmalıdır. Sarf ettiği sözlerin neresine baksanız, insanlık namına utanılacak, insan içine çıkılamayacak bir değer yargısını görüyorsunuz. Bu ‘Sayın’ milletvekilinin iyice anlaması gerekir, biz hep insandık. Bizi insan olarak göremeyenler, kafasının bir yerinde böyle düşünenler varsa, işte onlar kendilerinin ne kadar insan olduğunu sorgulamalı. Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz sukruboyraz@hotmail.com

KINAMA

Tekirdağ-Çerkezköy’de Müjgan Serkan Karagöz Mesleki ve Özel Eğitim Merkezi’nin açılış törenine katılan AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut’un kastını aşan açıklamalarını üzüntüyle takip ettik. “Çıkardığımız yasalarla engellileri insan yerine koyduk” diyebilen zihniyet maalesef ‘kaş yaparken göz çıkarmıştır’. 2005’te çıkan yasa ile 400 binin üzerinde aileye bakım ücreti verilmesi engelli ve ailelerine çok önemli faydalar sağladı. Bu hizmetin sosyal devletin gereği olduğu akıldan çıkarılmamalı. Ülkemizde 35 bin engelli vatandaşın kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam ediliyor. Sayı az ama bu durum bize umut veriyor. Bu açıklamalar, Sayın milletvekilimizin konu hakkında bilgi sahibi olmadığını göstermiştir. Kendisinin bu talihsiz açıklamalarının gerçek düşüncelerini yansıtmadığını düşünmek istiyoruz. Anayasamızda yer alan eşitlik ilkesi gereği, yapılması gereken görevlerin, engellilere bir lütufmuş gibi gösterilmesini üzüntüyle karşılıyoruz.Saygılarımızla Ramazan BAŞ Türkiye Omurilik Felçliler Derneği Genel Başkanı
 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.