ÖTV mağduriyeti

04 Kasım 2013, Pazartesi 05:00
AA

Geçtiğimiz hafta bu sütunlarda, okurlarımızdan Zekeriya Mutlu’nun ‘Sol kol engellilerin araç alımında ÖTV mağduriyeti’ adlı mektubunu yayınlamıştık. Zekeriya Mutlu gönderdiği yazıda, Milletvekili Şafak Pavey’in de aralarında olduğu birçok kişiye bu mektubu gönderdiğini ancak yanıt alamadığını belirtmişti. Bu arada Şafak Pavey’den bir mail aldık. Aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

‘Mailleri cevapsız bırakmam’

Bugün (28 Ekim 2013) POSTA Gazetesi’nde Sayın Yavuz Kocaömer’e gönderdiğiniz ve benim size cevap vermediğimi söyleyen yazınızı okudum. Ve hemen e-mail taramamı yaptım. Bana 1 Eylül 2011 tarihinden bugüne kadar gönderilen 371 bin 862’e mailden tamamına cevap vermiş olduğumuzu, web danışmanımın yaptığı tasniften bu e-maillerin 211 bin 32’sinin engelli sorunlarını kapsadığını ve 6 bin 150 tane mailin ÖTV ile ilgili olduğunu görmüş bulunmaktayım. Milletvekili olarak tek böbürlendiğim hassasiyetim, bana gelen tek bir e-maili bile cevapsız bırakmamış olmaktır. Ne yazık ki içinde; zekeriya.mutlu@softtech.com.tr adresinden hiçbir e-maile rastlamadık. Göndermiş olduğunuz e-maili forwardlarsanız neden bu mailin bana ulaşmamış olduğunu anlayabileceğiz. Çünkü web danışmanım şükürler olsun ki; spama düşmüş olanları bile bulabilecek bir tekniğe sahip.

[[HAFTAYA]]

‘Asıl muhataba hiç başvurmamışsınız’


İkinci konu, benim de sol kolum olmadığını ve bu nedenle ÖTV’siz engelli aracı alamadığımı, ÖTV konusundaki ayrımcılığın vahametini nasıl vurguladığımı basın açıklamalarımdan, meclis konuşmalarımdan biliyor olmalısınız. Yani ben hakkınızı arayan biri değil, bizzat mağdurun kendisiyim. Ama bilmeniz gereken, bu konuda duyarsız, e-mailinizi almamış olan vekil değilim. Okuduğuma göre, engelli sorunlarını çözmekten sorumlu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yani asıl muhataba hiç başvurmamışsınız. Son olarak, engelli sorunlarının merhamet ve bağış ihsan etme düzeyinde algılandığı bu toplumda, eşit onur hakkı üstünden mücadeleye çalışan bizleri, siz bile görmüyorsanız; galiba gerçekten anlamsız bir mücadele verdiğimiz kanaatine ben de kapılacağım. Ama asla kapılmak istemiyorum. Aksi halde bunca kuşatılmaya karşı devam etmemi sağlayacak motivasyonumu kaybederim. Saygılarımla Şafak Pavey

Paralimpik Türkiye

Paralimpik Türkiye, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin 3 ayda bir çıkardığı derginin adı. Dergi, özellikle, spor kulüplerine, devletimizin sporla ilgili bölümlerine, medya mensupları ve üyelerimize gönderiliyor. Önümüzdeki günlerde çıkacak Ekim 2013/8’nci sayısında, Gençlik ve Spor eski Genel Müdürü, şimdilerde Basın İlan Kurumu’nda Genel Müdür olan Mehmet Atalay ile yapılan söyleşiden bir bölümü aşağıda sizlerle paylaşıyoruz:

‘Onlar engel tanımazlar’

“Biz engellilere ‘Engelliler’ değil ‘Engel tanımazlar’ diyoruz. Verilen imkanları en iyi şekilde değerlendiren kahramanlarımız oldular. Bir verdiysek beş katı başarı getirdiler. Sadece kendilerini gösterme fırsatını bulmadılar, aynı zamanda ülkemize büyük gurur kazandırdılar. Burada, ömrünü engellilere adayan TESYEV ve Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Yavuz Kocaömer’e bir başlık açmamız ve sonsuz teşekkür etmemiz lazım. Bugün Türkiye’de engelliler sporu belli bir noktaya geldiyse bundaki en büyük pay sahiplerinden biridir Yavuz Kocaömer. Kendisini dinledik, hak verdik, destek verdik. Devletin engelli sporculara yapması gerekenlere kulak verdik. ‘İstanbul’da Paralimpik Oyunları düzenlenecek şartlar sağlanmadan Olimpiyat yapılamaz” diyen Yavuz Kocaömer’e destek ve kulak verilmesi gerekiyor her zaman. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne kazandırmayı düşündüğümüz ‘Paralimpik Evi’ de bunlardan biridir.”

Ham maddi hem manevi destek şart


Yazıp söylediğimiz zaman kızanlar oluyor. Demokratik bir ortamda hepimizin eleştiri hakkı var. Tekrar etmekte fayda görmekteyiz. 16 senedir engelliler sporunun içindeyiz. Eğer, Sayın Mehmet Ali Şahin’in Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı döneminde Mehmet Atalay, Yunus Akgül ve Yunus Uçar ekibi bir arada olmasaydı engelliler sporu bugünkü durumuna gelmezdi. Son 2 senedir devlet desteğinde yalnız maddi olarak değil, yapılması gerekenler bakımından gördüğümüz eksiklikler bu sporlarımızı bir duraklama devrine sokmuştur. Mehmet Atalay söyleşisinde şahsımıza iltifatta bulunmuştur. Bir ekip halinde çalışmadan, hele engelliler sporu gibi hâlâ bilinmeyen konularda kimse tek başına “Bir şey yaptım” diyemez. Umudumuz, şu anda spordan sorumlu yetkililerimizin bu durumu anlayarak engelliler sporunun önünü açmalarıdır.

ÇENGELLİ PANO

Konya Belediyesi’ne teşekkür


Yüzde 92 spastik engelliyim. Konya Büyük Şehir Belediyesi’ne duyarlılığından dolayı teşekkür ederim. Merdivenli olan evimin girişine engelli yolu yapmanız bana büyük yarar sağladı. Mühendis Sayın Sait Şenoğlu’na da teşekkür ederim. Engelli yolumu rahatlıkla kullanıyorum, tüm ilgilenenlere tekrar tekrar teşekkürler. Allah yolunuzu açık etsin. Ayrıca belediyelerimize biz engelliler için sağladıkları ulaşım, yol ve daha birçok imkandan dolayı teşekkür ederim. Ali Çetin alico_1975@yahoo.com.tr Tel: 0505 897 57 79

‘Çalışmak istiyorum ama iş bulamıyorum’

Kronik akciğer tüberkülozu nedeniyle engelliyim. Aynı zamanda eski hükümlüyüm. Başbakanımız “İstihdamda engel yok” diyor ama benim önümde bir değil, iki engel var. Engel durumumdan dolayı özel sektörde, hükmümden dolayı da kamuda iş bulamıyorum. Ne yaptıysam, nereye başvurduysam kabul edilmedi. Ankara’ya gittim, milletvekillerim Fatma Şahin ve Faruk Çelik ile görüşmek istedim. Sıkıntımı dinlemek istemediler, beni kapıdan içeriye bile almadılar. Başbakanlık’a bağlı BİMER’e bile başvurdum. Onlar İŞ-KUR’a yönlendirdiler, İŞ-KUR’da malum “Bugün git, yarın gel” ya da “Sen iş bul biz yardımcı olalım” diyor. 31 yaşındayım, lise mezunuyum ve hâlâ bekarım. Düzenli işim olmadığı için evlenip yuva kuramıyorum. Not: İlgilenen okurlarımız 0212 238 71 91 no’lu telefonumuzdan bilgi alabilirler.

‘Hayırseverlerden yardım istiyorum’

2010’dan itibaren cezaevindeyim. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Ailemde çalışan yok, evim kira. Çocuklarımın yaşları küçük, ikisi okula gidiyor. Eşim ev hanım. Ne benim ne de onun ailesinden bize destek veren var. Maddi durumumun olmayışı ailemin hayat şartlarını olumsuz etkilediği gibi, ben burada ciddi anlamda psikolojik olarak travma yaşıyorum. Eşim ve çocuklarım sokakta kalma tehlikesi ile karşı karşıya. Bu konuda bütün hayırseverlerin yardım eli uzatmasını rica ediyorum İbrahim Ada E Tipi Kapalı Cezaevi D.16 Koğuşu/Adıyaman
 

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.