Salgınla mücadeleye engellilerden destek

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Geçtiğimiz hafta Covid 19 yani koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan engellilerin ve ailelerin yaşadığı zorluklardan bahsetmiştik. Bu hafta ise engelli bireylerin, salgına karşı mücadelede toplumun yararına yaptığı çalışmalardan ve engelliler yararına gerçekleşen üretimlerden bahsetmek istedik.

İşitme engelliler için maske

Geçen hafta yazılı ve görsel basında, sosyal medyada birçok kez Ashley Lawrence adını duyduk. 21 yaşındaki Ashley’nin gündeme gelme sebebi işitme engelliler için annesi ile birlikte evde ürettiği ‘özel maske’ydi. Duyma ve konuşma güçlüğü yaşayan işitme engellilere uygun maske olmadığını fark eden Ashley, işitme engellilerin eğitimi ile ilgili bir bölümde okuyor. Bizce bu güçlü farkındalığı da önemli ölçüde buradan kaynaklanıyor.

Evde sosyal izolasyon kurallarına uyarak kendilerini karantinaya alan anne-kız, “Salgından önce maskeler, işitme kaybı yaşayan doktorların hastalarını ve diğer doktorların dudaklarını okumalarına yardımcı olmak için üretildi ve satışa sunuldu. Maske sıkıntısından ötürü, herkes kendi maskesini yapmaya başladı” diyorlar. Ashley ise, “Bunu neden herkes için yapmayayım ki?” diye düşündüm diye ekliyor.

Kalıpları paylaşıyor

Yaptığı maske tasarımını facebook’ta paylaşan Ashley Lawrence’ın tasarladığı maskelere ilgi büyük. Anne-kız yapabildikleri kadar çok maske yapıp insanlara dağıtıyor. Kendileri gibi evlerinde üretmek isteyenlerle maske kalıplarını paylaşıyorlar. Umarız Ashley gibi insanlar çoğalır. İşitme engelliler hakkında bilgisi olmayan okuyucularımıza küçük bir not olarak şunları yazalım: İşitme engelli bireylerimiz aynı zamanda konuşma engellidir. Sağır ve dilsiz kavramı da buradan gelir. Kişi duymadığı sesi çıkaramaz. Özellikle bu engel doğuştan geliyorsa.

Silivri’de maske seferberliği

Engelli kardeşlerimizle gurur duyduğumuz bir haber de Silivri Haber Ajansı aracılığı ile İstanbul- Silivri’den geldi. Haberde, koronavirüs ile mücadele kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı ‘Üreten Okullar’ seferberliğine, engelli öğrencilerin öğrenim gördüğü Silivri Abdullah Bilgingülloğlu Özel Eğitim Meslek Okulu öğretmen ve velilerinin medikal maske üreterek destek verdiği yazıyordu. Aslında ‘Birlikte Başaracağız’ sloganından kastedilen de bu olsa gerek. Hiçbir ayrım gözetmeden, toplumun her kesimi elinden gelenin en iyisini yapıyor. Bu özel kardeşlerimizle bizler de gurur duyduk.

Herkes el ele verdi

Başta sağlık çalışanları olmak üzere kamu kurum kuruluşları ve halkın ihtiyacını karşılamak üzere günlük 10 bin maske üretimi için satın alınan malzemeler engelli kardeşlerimiz, velileri ve öğretmenlerinin gönüllü çalışması ile maske seferberliğine dönüşmüş durumda. Öğrenci velileri ve gönüllü çalışan öğretmenler ‘özel bireyler’ için bir farkındalık oluşturmak ve “Biz de varız” demek için büyük bir özveriyle çalışıyorlar.

Okul maske üretim atölyesine dönüştürülürken, veli ve öğretmenler günün büyük bölümünde maske dikiyor. Abdullah Bilgingülloğlu Özel Eğitim Meslek Okulu, Silivri Devlet Hastanesi ve Silivri’nin maske ihtiyacını karşılamayı hedefliyor. Döner Sermaye İşletmesi kapsamında, özel bireyler ve velileri, yaşadığımız bu zorlu günlerde üzerine düşen görevi yerine getirerek farkındalık yaratıyor. Bu okulumuz, Türkiye’de üretim seferberliğine katılan üç özel eğitim kurumundan biri.

Okul müdürü Bünyamin Kurt, “Özel Eğitim Meslek Okulu olarak başarılı çalışmalara yeni birini daha eklemenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz” diyor. Biz de bu anlamı çok büyük çalışma için kendilerini tebrik ediyor, özel kardeşlerimizle bir kez daha gurur duyduğumuzu ifade ediyoruz.

14 GÖNÜLLÜ ENGELLİ

Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi, sağlık çalışanlarına maske üretimi başlattı. Bizler için çok değerli olan bu haber ülkemizden geldi. Kocaeli Sanayi Odası’nın sosyal projesi olan Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi, öncelikle sağlık çalışanlarına yönelik olmak üzere koronavirüs salgınından dolayı çok önemli bir ihtiyaç haline gelen maske üretimine başladı. 14 gönüllü engelli, şu zorlu günlerde elini taşın altına sokarak maske üretiyor.

Covid-19 Salgını’ndan dolayı faaliyetlerine ara verilen Kocaeli Sanayi Odası Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’nde işler hiç durmuyor, tempo çok yoğun. Günde ortalama 4 bin maske üretiminin yapılacağı Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’nde yapılan maskelerin dağıtımı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla gerçekleştirilecek. Bu vesileyle hem bu 14 koca yürekli engelli gencimizi hem de buna vesile olan Kocaeli Sanayi Odası Yönetimi’ni gönülden tebrik ediyoruz.

Yazarlarımızdan

13 Temmuz 2020, Pazartesi 13:11
13 Temmuz 2020, Pazartesi 10:53
13 Temmuz 2020, Pazartesi 07:10
Sıradaki haber yükleniyor...
holder