Spor engelliyi topluma kazandırır

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Son birkaç aydır gerek Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne (TMPK), gerekse Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’na (TESYEV) birçok kentimizden telefonla ya da mail yoluyla başvurular geliyor. “Falanca kentte ikamet ediyorum, engelim şudur, spor yapmak istiyorum, bana destek olabilir misiniz?” diye soruyorlar. Her iki kurumumuz da bu spor yapmaya arzulu gençlerimizi elinden geldiğince yönlendiriyor ama bu yetmiyor. Bu gençlerimizin başvuracağı ilk kurum, bulundukları şehirdeki il spor müdürlükleri. Onlar da bu gençlerimizi ilgili kulüplere yönlendirmek durumundalar. Tabii o il spor müdürlerinin engelliler sporu konusunda bir bilgisi var ise!

15 yılda gelişmeler oldu

Senelerdir Spor Genel Müdürlüğü’ne rica ediyoruz, “81 ilin Gençlik ve Spor il Müdürleri ile yaptığınız bir toplantıya bizleri de davet ediniz, kendilerine engelli sporunu, nasıl destek olunması gerektiğini, yasalardan doğan sorumluluklarını anlatalım” diyoruz. Zannediyor musunuz ki bugüne kadar bu konuda bir tek cevap ya da davet geldi? Son 15 yıldır ülkemizde engelli sporları konusunda büyük gelişmeler yaşandı. Bunda da spor kulüplerimizin ve antrenörlerimizin katkısı çok büyük. En büyük pay da Sevgili Mehmet Ali Şahin’in Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olduğu döneme ait. Bugün hala bazı illerimizin spor müdürlüklerinde, “İdare edin şunları, sakatın da sporu mu olur?” diyenler olduğunu biliyoruz! Gün gelecek, bu zihniyet de değişecek elbet ama bunu görmeye bizim ömrümüz yeter mi bilemiyoruz!

Öncelik spor olmalı

İl spor müdürlerinin engelliler sporunu hatta genel olarak sporu ciddiye almamasından kaynaklanan problemlerin hangi boyutlara vardığını ve bütün bunların sebeplerini görebilmemiz açısından bazı okurlarımızın gönderdiği maillerdeki görüşlere de şöyle bir göz atmak yeterlidir sanırım:

* Şu an, başta Ankara, İstanbul ve Gaziantep gibi iller olmak üzere birçok il müdürü, kredi yurtlar kurumundan atandı, yani otelcilerden!

* Bazılarının konuşmaları şöyle: Spor da neymiş, spor geçici. Bizim amacımız geleceği yönetecek gençliğe şekil vermek.

* İl spor müdürlerine bu konuda eğitim gerek, tabi Gençlik ve Spor Bakanlığı uygun görürse.

Bu gelen örnekleri daha da çoğaltmak mümkün. Anlayamadığımız yapılan atamalar değil, vardır elbette Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bir bildiği. Ama il spor müdürü olarak atanan kişinin önceliğinin spor olması gerekmez mi? Engelliler sporunun da, engelsizlerin yaptığı spor gibi, ciddi bir konu olduğunu bilmeleri gerekmez mi? Acaba ne zaman il spor müdürleri bir araya getirilip engelliler sporu konusunda eğitim verilecek?

Müdürler eğitilmeli

Her zaman söylüyoruz, bir kez daha tekrarlamakta fayda görüyorum. Eğer Gençlik ve Spor Bakanlığımızın bu yönde bir tasarrufu olursa, -ki bize göre mutlaka olmalıdır- başta bu satırların yazarı olmak üzere, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi olarak üzerimize düşen her görevi yerine getirmeye hazırız. Engelli bireylerimizi topluma kazandırmanın en etkili yolu onlara spor yaptırmaktan geçer. Bunu da ancak, bilgiyle donatılmış yöneticiler vasıtasıyla yapabiliriz. Bu nedenle il spor müdürlerinin eğitilmesi ülke sporumuz açısından hayati önem taşıyor. Son olarak, engelli sporlarına karşı duyarlılığını bildiğimiz, Sayın Bakanımızın Yardımcısı, ‘Asrın Güreşçisi’ sevgili Hamza Yerlikaya’yı bu konularda göreve davet edersek bize kızmasın lütfen.

‘Sadece hakkımızı istiyoruz’

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) Bursiyerlerinden Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü’nden Seyran Altun, ‘Engelli Öğretmenler Atama Platformu’ adına bize aşağıdaki maili yollamış. Biz de, ‘elçiye zeval olmaz’ diyerek Sayın Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’a olduğu gibi iletiyoruz. Umarım konuya duyarlılık gösterirler ve atama bekleyen 950 engelli öğretmenimizin bu çok önemli sorununa çözüm getirirler.

‘Öğrencilerimize kavuşalım’

“Biz, 1.5 yıldır atama bekleyen 950 engelli öğretmeniz. Çok değil, sadece bir avuç, yüreği eğitim aşkıyla çarpan, öğrencilerine kavuşacak olmanın heyecanıyla yaşayan eğitim neferleriyiz. Alnımızda bilgilerden bir çelenk, aydınlık geleceği kurmaya hazır öğretmenleriz. Engelli kelimesine bakıp, eksik, zayıf, yenik sanmayın bizi. Öldürmeyen acının güçlendirdiği çelik gibi yüreğimizle hayata yenilmeyen, düştüğümüz yerden daha güçlü kalkan engelli öğretmenleriz. Çaldığımız her kapı yüzümüze kapansa da önümüze dikenli yollar, çıkmaz sokaklar çıksa da yine de yolunu bulmaya muktedir engelli öğretmenleriz. İlacımız, yaşama sevincimiz, öğrencilerimize kavuşmaya engel olmayın. Asıl engel yüreklerde, bizde değil. Biz ki engellerimize rağmen üniversite okumuş, kendi hayatımızı kimseye bağımlı olmadan yaşamaya karar vermiş engelsiz yürekleriz ve artık duyulsun sesimiz. Fazlasını değil, sadece hakkımızı istiyoruz. Sosyal devlet ilkesinin gereğinin yapılmasını, Birleşmiş Milletler’in ‘Engelliler kamuda istihdam edilir’ ilkesinin uygulanmasını talep ediyoruz. Bir avuç sayılabilecek 950 engelli öğretmen öğrencilerine kavuşsun artık.

ÇENGELLİ İĞNE

* TESYEV’in geleneksel bursiyer toplantısına her yıl aynı heyecanla katılıyorum. Toplantıda tanıştığım arkadaşlarım ile sürekli görüşüyorum.

Otelde bize verilen hizmetten gayet memnun kaldım. Bu yıl son sınıfım ama TESYEV’in bizlere hep açık bir kapı bıraktığını ve bir telefon kadar yakın olduğunu biliyorum. Yavuz Kocaömer’in ve TESYEV ekibinin her yıl bizlere sunduğu maddi ve manevi desteği hiç unutmayacağım ve her zaman yanınızda olacağım.

M.D. 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü

* Duygularımı anlatacak kelime bulamıyorum, ilk defa İstanbul gördüm ve benim gibi insanlar ile karşılaştım. Her anı harikaydı. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Şunu da anladım, asıl engelli olan bizler değil, biz gibi olmayanlarmış.

Y.B.  

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

Antrenörlük Bölümü

* Hiçbir çıkar gözetmeden, ayrıştırmadan, ötelemeden, evlatlarımıza sadece burs değil, hayata karşı ümit ve güven de veriyorsunuz. Ben sizleri tanımamama rağmen kızımı güvenerek bıraktım. Kızım sizlerle çok mutlu. TESYEV ailesi, iyi ki sizleri tanımışız, hep var olun, teşekkürler Yavuz Kocaömer, yolunuz hep açık ve aydınlık olsun.

H. M. annesi G. M.

Küçükçekmece Gazi Anadolu Lisesi

* Bursiyerler toplantısındaki en önemli şey bence özel kardeşlerimle bir arada bulunmaktı. Sizin içten ve samimi davranışlarınızı bazen gerçek ailemizden bile görmüyoruz. Verdiğiniz bütün emeklere teşekkür ederim. Özellikle Gülderen, Suna, Handan Abla’ya verdikleri emeklerden dolayı sonsuz teşekkür ederim, sizi seviyorum TESYEV Ailem. 

M.Y.

Dicle Üniversitesi

Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü

Yazarlarımızdan

05 Ağustos 2020, Çarşamba 07:29
05 Ağustos 2020, Çarşamba 07:25
05 Ağustos 2020, Çarşamba 07:12
Sıradaki haber yükleniyor...
holder