Kış kapıda, kara mürverle korunun

05 Kasım 2018, Pazartesi 18:22
AA

Sevgili okurlar,

Havaların soğumaya başladığı ve mevsimsel hastalıkların arttığı bu dönemde sihirli kelime güçlü bağışıklık sistemi. Mikrop teorisini keşfeden ünlü kimyager ve mikrobiyolojist Louis Pasteur, bağışıklık sisteminin önemini vurgulamak için “Le microbe n’est rien, le terrain est tout”, “Mikrop hiçbir şeydir, savunma ise her şey” cümlesini söylemiştir.

Pasteur’ün burada bahsettiği savunma, bağışıklık sistemimizin ta kendisidir. Yeteri kadar güçlü bir bağışıklık sisteminiz varsa hastalık etkeni mikropla karşılaştığınızda onu alt etmek bir o kadar da kolay olacaktır.

Özellikle ısı değişikliklerinin olduğu mevsim geçişlerinde ve daha çok kapalı alanlarda kalıp birbirimize bulaşın arttığı soğuk havalarda bağışıklık sistemini kuvvetlendirici desteklerden yardım almak kurtarıcı olabiliyor.

C Vitamini ve Çinko sağlıklı bir bağışıklık sisteminin en doğal destekleyicileri olarak kabul edilir. C vitamini insan vücudunda depolanmayan dolayısıyla besinlerle alınması zorunlu olan bir vitamin türüdür. C vitamininin faydaları arasında ilk sırada vücudun direncini artırması ve savunma sistemini güçlendirmesi sayılabilir. Çinko sağlıklı bağışıklık sistemi için merkezi önemde bir mineraldir ve bağışıklık sistemi tepkisinin düzenlenmesinden sorumludur. Çalışmalar C vitamini ile birlikte yüksek dozlarda çinko alımının, soğuk algınlığı süresini yarı yarıya düşürdüğünü göstermiştir.

Kara Mürver

Black Elderberry ya da bilinen adıyla Kara Mürver, yaygın olarak Kuzey yarımkürede bulunan, meyve veren ve yaprağını döken bir çalı cinsidir ve en az 30 farklı çeşide sahiptir. Bitkinin meyveleri çiçekleri antibakteriyel ve antiviral özellik taşımaktadır. Viral enfeksiyonlara karşı oldukça faydalıdır. Bağışıklık sistemini destekler. Beklenen etkiyi almak için patentli formülasyonlar tercih edilmelidir. 

Kara mürver, ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, tıkanıklık ve sinüs iltihaplanması gibi grip semptomlarına iyi gelir. Avrupa’da yapılan son çalışmalar, elderberry’ nin, birçok yolla sağlığa iyi gelen konsantre antosiyanin ve güçlü mor pigmentler kaynağı olduğunu göstermiştir.

Kara Mürver ve Grip Virüsü

Norveç’ deki bir çalışma, kara mürverin sadece bağışıklık sistemini canlandırmakla kalmayıp aynı zamanda grip virüsünü de doğrudan baskıladığını göstermiştir. Kara mürverin aktif içerikleri hücre duvarlarına saldıran enzimi silahsızlandırarak virüs yayılmasını durdurmaktadır.

PROBİYOTİKLER

Probiyotikler sindirim sistemimizde doğal olarak bulunan yararlı bakterilerdir. Sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. 

Turşu, yoğurt gibi gıdaların içinde de bulunmaktadır. Hem safra hem de mide asidine maruz kalan bu bakterilerin sindirim sistemini destekleyebilmesi için yeterli miktarda ve canlı olarak bağırsağa ulaşması gerekmektedir. Bunun için de bu gıdalardan normal ölçülerin çok fazla üzerinde tüketilmesi gerekir ki bu mümkün değildir. Bu yüzden iyi hazırlanmış probiyotik takviyeleri kullanmak gerekli. En önemli bakteriler ile; laktobasiller ve bifidobakterlerdir. 

Bağışıklık sistemimizin temel taşlarının bağırsak florasına bağlı olduğunun anlaşılması, bu alanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Özellikle mevsim geçişlerinde, okul döneminde ve yetersiz beslenmenin olduğu zamanlarda yeterli miktarda probiyotik içeren destekleri kullanmak bağışıklığın desteklenmesine yardımcı oluyor. 

3 YENİ MESAJINIZ VAR

Yapay zeka duvar arkasını izleyecek 

Hastaların nefes alışından yürümelerine kadar tüm hareketlerinin duvarların arkasından izlenebileceği bir cihaz geliştirildi. Hastaların evine yerleştirebileceği cihaz hasta verilerini doktorlara aktaracak.

İnternete bağlanabilen bacak protezi  

Geliştirilen yeni bir protez, takıldığı andan itibaren aktardığı hareket bilgisi sayesinde hastaya uygun olup olmadığını veya herhangi bir sorun oluşturup oluşturmadığını gösteriyor. 

Rahatsızlıkları teşhis eden test cihazı  

Çocuklar için de herhangi bir tehlike arz etmeyen test cihazı, baş dönmesine yol açan orta kulak iltihabı, kulak kanalı tıkanıklığı ve kronik kulak enfeksiyonlarını kolaylıkla teşhis edecek.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

• Bağırsaklarımızın 100 m2 genişliğinde ve 500 farklı cinsten 100 trilyon bakteri barındırdığını,

• Mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotoninin bağırsaklardan salgılandığı için bağırsak florasının duygu durumunu da etkilediğini,

• İyi bir antioksidan da olan çinkonun, vücuttan ağır metalleri atarak dokularda birikmesini ve hasar vermesini önlediğini biliyor musunuz?

• Vücudumuzun C vitaminini kendisinin üretip depolayamadığını, bu yüzden günlük olarak dışarıdan almamız gerektiğini biliyor musunuz?

AKLINIZDA OLSUN!

• Kış mevsimi hastalıklarının büyük çoğunluğu viral enfeksiyonlardır ve antibiyotik kullanılmaz.

• Doktorunuz tarafından antibiyotik reçete edildiğinde şikayetleriniz geçse bile belirtilen süre boyunca kullanmaya devam etmelisiniz.


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.