4. Levent'te Sebo

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

4. Levent Çarşısı içindeki dükkan, Sebo’nun İstanbul’daki toplam 10 şubesinden biridir. Sabah ve akşamları semt sakinleri,öğlenleri ise ağırlıkla çevredeki işyerlerinde çalışanlar uğrar. Raslantı bu ya, yıllarca önce Beşiktaş’taki bir başka börekçide çalışırken tanıştığımız Fehmi Karlıkçı da buradaymış. Ne hoş! Hoşbeşten sonra kısa bir tadıma geçebiliriz değil mi?

 

Kıymalı kol böreği (Kilosu 22, porsiyonu 6 TL), güzel. Hem çıtır hem de harcı bol. [[HAFTAYA]] Peynirli su böreğinden de bir dilimcik, utandırmıyor; dileyen, kıymalısından söyler. Listede, ıspanaklı veya patatesli börekler de var, sigara böreğinden biraz daha uzun. Üzeri bol ay çekirdekli poğaçası da göze hoş geliyor fikrimce. Ayrıca, tatlı babında Balkan tulumba ve baklava bulunuyor; bir de zeytinyağlı yaprak sarması. Ben gene de börekten şaşmam.

Selvili Sokak No:10 4. Levent-İstanbul Tel: (0212) 283 32 83.

Nar Gourmet İstinye Park’ta

Anadolu’nun yöresel ve doğal ürünlerine odaklanan Nar Gourmet’nin İstinye Park Alışveriş Merkezi’nin ‘PazarYeri’ bölümünde açtığı şubeyi pek beğendim doğrusu. Başta mekan dekorunu! Gösterişsiz ama çok özenli... Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı alanında ünlü, Balıkesir’den Mardin’e, Bursa’dan Hatay’a toplam 15 ilin ürünleri şık ambalaj ve kutularıyla huzurunuzda. Aralarında ‘organik’ etiketlileri de var elbet. Klasiklerin dışında, kırmızı biberli ya da sarımsaklı, limonlu veya bergamotlu sızma yağlar; tercih size kamış.

 

Bense, Ayvalık zeytinlerinden erken hasat edilip sıkılmış klasik sızmadan vazgeçemem. Organik sirke ve de erik, ayva, nar, elma ya da limon ‘ekşileri’, baharat ve pekmezler, lokumlar, akide şekerleri de tezgahta. Ve elbette, ‘katkısız, GDO’suz ve nişasta bazlı şekersiz’ saf reçel ve marmelatlar da var. Benim favorimi sorarsanız, şeftali marmeladı derim. Gerçekten nefis! Sonuçta, her biri ‘yerinden’, kaliteli ürünler ve şık ambalajlar... Fiyatlar da ona göre.

İstinye Park AVM İstinye Bayırı Cad. İstinye-İstanbul Tel : (0212) 345 54 45.

PALA’NIN YERİ

Sokakta karşılaşsanız, tanımasanız bile içinizden bir ‘merhaba!’ demek geçer, başından hiç çıkarmadığı kasketi ve Rıfat Ababay kardeşimi kıskandırabilecek bembeyaz pala bıyığıyla Hasan Şengür o denli sevimli bir insandır yani... Hele, aslen Kastamonu’lu Pala’nın oğlu Metin’le birlikte çalıştırdıkları mekana girin, muhabbete doyum olmaz. Özenle hazırladıkları ve pişirdikleri köftelerine de... Deniz tarafından gelince, İcadiye Caddesi’nin üst kısmında bulunan ünlü Kuzguncuk bostanına komşu ‘salonumuz’ mütevazidir ama, bol lezzetlidir.

 

 

Köfte (porsiyonu 12 TL) ve yumurtalı piyazın (4 TL) dışında; kuzu böbrek, yürek, tavuk şiş, dana antrikot ızgara, Arnavut ciğeri, hatta ekmek arası kokoreç ve işkembe ya da mercimek çorbası; dahası, Metin Şengür’ün eşinin evde yapıp gönderdiği zeytiyağlı biber dolması da size göz kırpar. Sabah 8’den gecenin 2’sine kadar açık. Paket servisi de evvelallah emrinizde.

İcadiye Cad. No: 94/B Kuzguncuk, Üsküdar-İstanbul Tel: (0216) 532 97 73.

Yazarlarımızdan

13 Mayıs 2021, Perşembe 07:01
13 Mayıs 2021, Perşembe 07:01
13 Mayıs 2021, Perşembe 07:01
13 Mayıs 2021, Perşembe 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder