Bugün 14 Şubat , Dünya Sevgililer Günü…

26 Temmuz 2018, Perşembe 18:56
AA

Merhaba,

Bugün 14 Şubat , Dünya Sevgililer Günü…

Her yerde Sevgililer Günü’ne özel kampanyalar, sevdiğinizi mutlu etmenin yolları ile ilgili yazılar, sevgilinizin çok beğeneceği iddia edilen hediyeler…Hepsi sevginizi göstermek, sevgilinizi ne çok sevdiğinizi, düşündüğünüzü bir kez daha kanıtlamak için…Tabii ki, bütün bunlara karşı değilim, ancak Sevgililer Günü’nün sadece pazarlama amaçlı kullanılmasına karşıyım.

Sevgi kavramı içinde insan sevgisi, doğa sevgisi, hayvan sevgisi, çocuk sevgisi de olduğuna göre Sevgililer Günü’nde de pekala bu sevgiyi gösteren seçimler yapmak mümkün… Örneğin sevgiliniz için Lösemili Çocuklar Vakfı- LÖSEV’den alacağınız özel bir hediye ile hem kanserli çocuklara ümit olabilir, hem de sevgilinizin yüzünü güldürebilirsiniz. “Bir çocuk daha okusun” diye 25 yıldır özveriyle çalışan YEKÜV’e bağış yapabilir, Anadolu’ya Armağan projesine destek olarak ufacık katkılarla istediğiniz kadar çocuğun kışlık bot, mont, çanta ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Bu 14 Şubat’ta fark yaratın

Sevgiliniz hayvanları seviyorsa, onun adına bir sokak hayvanına barınak bulmaya ne dersiniz? Plastik Sanayicileri Derneği PAGDER ‘in “Yuvaya Dönüşen Plastikler” sosyal sorumluluk kampanyasına destek olarak sokak hayvanları için plastik atıklardan imal edilmiş bir kulübe alabilir, kendi adınızla hayvan bakım evlerine bağışlayabilirsiniz. Ya da çok faydalı bir sosyal girişim olduğuna inandığım www.ihtiyaçharitasi.org ‘a girerek, Türkiye’nin herhangi bir yerindeki bir ihtiyacı karşılayabilirsiniz.

Örnekleri çoğaltmak mümkün…Ne dersiniz, Sevgililer Günü’nde bir sosyal sorumluluk projesine destek vererek toplumsal fayda yarattığınızı bilmek, hem sizi hem de sevgilinizi mutlu etmez mi? Yanıtınız “evet” ise , önem verdiğiniz bir konuda faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşunu hemen arayın, elinizden geldiğince destek olun. Bu 14 Şubat diğerlerinden farklı geçsin…

Sevgi ve saygılarımla,

Arzu Çekirge Paksoy

****

SOSYAL SORUMLULUĞUN TEMELİNDE SEVGİ VAR

Bireysel ya da kurumsal tüm sosyal sorumluluk çalışmalarının temelinde sevgi var. Bu sevgiyi içselleştiren kurumlar ve çalışanları Türkiye genelinde çocuklara, kadınlara, engellilere, yaşlılara, doğaya, hayvanlara ve toplumun ihtiyaçlı kesimlerine yönelik pek çok sosyal proje gerçekleştiriyorlar

Geçtiğimiz haftalarda 2 önemli konuyla ilgili farkındalık günleri kutlandı. 4 Şubat Dünya Kanser Günü ve 5-12 Şubat Kadına Yönelik Şiddet Farkındalık HaftasıÖ Ülkemizde her iki konuyla ilgili çok önemli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriliyor. Özellikle kanser konusunda erken teşhis, doğru bilgilendirme, doğru tedavi ve psikolojik destek çok önemli... Bu konuda Avon’un uzun yıllardır sürdürdüğü “Meme Kanseri ile Mücadele” kampanyası ile Novartis’in hasta ve hasta yakınlarına destek olmayı hedefleyen “Kansere karşı 1’iz” projesi fark yaratıyor. Şevkatle dolu bir dünya Kadına Yönelik Şiddet konusunda da Hürriyet’in yıllardır büyük bir başarıyla sürdürdüğü “Aile içi Şiddet” kampanyası, Vodafone’un kadınlara yalnız olmadıklarını hissettiren “Kırmızı Işık” uygulaması ile Polisan Boya’nın toplumda kadına yönelik şiddete ve sorunlarına dikkat çekmek için 5 yıldır sürdürdüğü “Her Ses Bir Nefes” kampanyası, içinde şiddetin yer almadığı sevgi ve şefkatle dolu bir dünyayı hedefliyor. Sosyal sorumluluk projeleri bir yandan toplumsal farkındalık sağlarken, diğer yandan da toplumu eğitmeyi, bilinçlendirmeyi ve olumlu davranış değişimi sağlamayı amaçlamalıdır. Böylelikle daha duyarlı, daha sorumlu bireylerin yetiştirilmesine de katkıda bulunulmalıdır.

***

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

 Migros ve Hayvan Hakları Federasyonu’nun (HAYTAP) yaklaşık dört yıldır sürdürdüğü sosyal sorumluluk projesi ile son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerin sokaktaki dostlarımıza bağışlandığını, tonlarca mamanın kimsesiz hayvanlara dağıtıldığını, 70’inci yılını kutlayan Akbank’ın kültür sanat alanında ülkemizde pek çok ilke imza attığını, 45 yıldır Çocuk Tiyatrosu, 27 yıldır Caz Festivali ve 14 yıldır Kısa Film Festivali gerçekleştirdiğini, Koç Holding’in çalışanları, bayileri ve tedarikçilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği “Ülkem İçin” projesi ile sosyal sorumluluk anlayışının tabana yayılmasını amaçladığını,  IKEA’nın restoran ve kafelerinden toplanan yemek atıkları ile mağazalarının bulunduğu yerlerdeki hayvan barınaklarına yemek yardımı yaptığını


Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.