Dekorasyonda yeni trendler

31 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
AA

Maison Française Dergisi’nin Kasım özel sayısında, trendlerin yükselen ritmi arasında öne çıkan üç stil mercek altına alınmış. Bunlar gökkuşağının renk paletindeki parlak renkler ile pastel renk tonlarının birbirine karıştığı Pop, uzun ömürlü tasarımlar ve geridönüşümlü malzemeler gibi ekolojik öğelerle yaratılmış Etik bir stil ya da saraylı kumaşların, rengarenk çiçek desenleri ve beyaz kürklerle buluştuğu Slav stili.

Dünyanın daha fazla hoşgörüye ve barışa ihtiyacı olduğu yüzyılımızda karamsarlığı bir tarafa bırakıp, pozitif düşünmek artık eskisi kadar kolay değil. Ama hiç değilse kendi hayatlarımız, ve onun önemli kısmını geçirdiğimiz yaşama mekânlarımız tüm dünya için düşlediğimiz mutluluğun başlangıç noktası olabilir. Dekorasyon danışmanları ve trend uzmanları da böyle düşünmüş olmalılar ki öngördükleri ‘Pop’ stili ile dünyadaki mutluluğu çoğaltmak için neşe veren mekânlar yaratmayı öneriyorlar.

 

Yeni pop trendi, mekanları serbestlik ve özgürlük düşüncesiyle biçimlendiriyor, şaşırtan, heyecanlandıran, gülümseten sürprizlerle dolu, her türlü zorunluluktan ve yaptırımdan arındırılmış bir çizgiye büründürüyor. Gökkuşağının renk paletindeki tüm canlı ve parlak renkler mutluluğun rengini yaratmak için bu stilde bir araya geliyor, adeta bizi çocukluk masallarımıza, Alice Harikalar Diyarı’na götürüyor.

Bir başka göze çarpan stil ise Slav. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından 18 yıl sonra, Rusya’da, Doğu Avrupa ülkelerinde ve eski Sovyet Cumhuriyetleri’ndeki tasarımcılar kendi köklerinde keşfettikleri etnik geleneklerle modern vizyonlarını buluşturarak çağdaş bir Slav stili yarattılar. Hem moda hem de dekorasyon sektörleri bu trendi adeta yepyeni bir cevher keşfetmiş gibi benimsedi. Öyle ki Karl Lagerfeld de Chanel için yarattığı 2009 sonbahar koleksiyonu ‘Paris- Moscou’da yeni Slav tarzını yorumlayınca bu trend tamamen meşruluk kazanmış oldu.

 

Ortodoks kültürünün ve imparatorluk yıllarının şatafatlı ve gösterişli etkisi ile doğu bloku ülkelerinin yıllarca komünizm etkisinde yaşadıkları melankolik ruh halini buluşturan bu yeni Slav stili her iki dönemi de pozitif bir yaklaşımla yorumlayarak iç mekânların yeni ilham kaynağı haline getirdi. Altın rengi Rus saraylarının ihtişamının mirası olarak başrolde yer alırken, onu değerli mücevherlerin baştan çıkarıcı renkleri takip ediyor.

Rengarenk imitasyon taşlarla süslenmiş parlak tonlardaki ipek, kadife ve saten gibi saraylı kumaşlar, folklorik motifler, rengarenk çiçek desenleri, Ortodoks geleneğine dair figürler ve beyaz kürkler Slav stili ev tekstilinin vazgeçilmezleri arasında. Aksesuarlarda ise kraliyet armaları, Rusya gezilerinin vazgeçilmez hediyeleri olan matruşkalar ile Slav kültürünün en önemli kültürel öğelerinden biri olan elle boyanmış rengarenk yumurtalar başrolü bırakmıyor.

 

Eskiden ‘iyi tasarım’ kavramı yalnızca üretim ve kullanım süreci ile ilişkilendirilirdi. Yani endüstriyel tasarım ürünü, seri üretime ve pazarlamaya uygunluğu, ekonomisi, estetiği ve fonksiyonelliği ile kritik edilirdi. Zaman içinde insanoğlu o çok iyi tasarlanmış ürünlerin ömürlerini tamamlamalarının ardından yarattıkları çöp dağları ile karşılaştı. Ekolojik tasarım konusunda bilgi ve birikim arttıkça, malzeme ve form ile ilgili standartları değiştiren yeni ve yaratıcı ürünler ortaya çıkmaya başladı. XXI.y.y’da tasarımcılar için en büyük mücadele, hem çevresel ve ekonomik kriterler, hem de tüketici beklentileri nedeniyle doğaya hiç etkisi olmayan ya da etkisi minimum seviyede olan ürünler geliştirmek haline geldi.

Tasarımcılar artık bir ürünü yaratırken öncelikle onun doğal çevre içindeki yaşam döngüsünü düşünüyor, malzeme seçimlerinde de o malzemenin yaşam döngüsü içindeki enerji kullanımını hesaplıyorlar. Ekolojik prensiplerle üretim yapan tasarımcılar doğaya daha az zarar vermenin başka bir yolu olarak da uzun ömürlü ürünler yaratmayı tercih ediyorlar. Tüm bunların ışığında ortaya çıkan stil ise etik olarak yorumlanıyor. Dekorasyonda yeni trendler Maison Française Dergisi’nin Kasım özel sayısında, trendlerin yükselen ritmi arasında öne çıkan üç stil mercek altına alınmış. Bunlar gökkuşağının renk paletindeki parlak renkler ile pastel renk tonlarının birbirine karıştığı Pop, uzun ömürlü tasarımlar ve geridönüşümlü malzemeler gibi ekolojik öğelerle yaratılmış Etik bir stil ya da saraylı kumaşların, rengarenk çiçek desenleri ve beyaz kürklerle buluştuğu Slav stili

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.