Dinginliğin iskelesindeyiz!

28 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
AA

Koşuşturmacayla geçen günlere biraz ara verip dinlenmenin, sevdiklerimizle birlikte zaman geçirmenin ya da evde davet vermenin iskelesindeyiz şimdi. Bu koşuşturmalı yaşamın içinde inadına yaşatabildiklerimiz arasında iyi niyetler, unutulmaması gereken sözler ve evde verilen davetler de yer almalıdır. Evinize gelen konuklarınızı dört dörtlük bir organizasyonla ağırlamak için sadece evinizin geneline değil detaylara da özen göstermelisiniz. Bu detayları düşünürken işe, evinizin girişinden başlayın. Etkili bir giriş için doğanın şaşkınlık veren renklerine bürünmüş çiçekleri antrenizdeki dresuara, portmantonun rafına ya da sehpaya yerleştirin.

 

Salonunuza evinizin tarzına göre ilaveler yapın. Biraz romantik olmak istiyorsanız yumuşaklık, duygusallık ve saflık hissi, romantik evlerin en belirgin özelliklerindendir. Pudra ve şeker renklerinin, pastel tonların içine karıştığı aksesuarlarla süsleyebilirsiniz. Kristal kadehler, porselen biblolar, gümüş şamdanlar feminen klasizminin tamamlayıcıları arasında yer alıyor. Mükemmellik duygusunun öne çıktığı bu tarz evlerde beyaz ana renk, pembe, mavi, sarı ve yeşilin pastel tonları ise ikinci renkler olarak kullanılmalıdır. Mobilya ve aksesuarlar için country-klasik stil dekoratif rehberiniz olabilir.

Eğer evinizde daha etnik bir görünüm hakimse şunu unutmayın; Bu tarz evlerin en önemli enstrümanı renklerdir. Fuşya, kırmızı, turuncu, mor gibi sıcak renkler, etnik evlerin ilham paletidir. Zengin kumaşlarla kaplanmış egzotik mobilyalara ve rahat yastıklara, minderlere yer açmalısınız. Egzotik çiçekler, böyle bir atmosferin dekoratif güçlerindendir. Bir diğer öğe ise renkli camlar veya dore-gümüş kaselerdir. Özellikle gizli ışıklandırma için camlar, mistisizmi güçlendirir. Daha klasik tarzdaki evler için; güzel ve şık görünümlü jakarlı kumaşlar, ipekler, ince porselenler, kristal detaylar kullanmalısınız. Yeni olanı deneme cesaretini gösterenlerdenseniz yeni sezonun trend yörüngeleri geleneksel, el işi ve çok renkli folklorik detaylar çerçevesinde dönüyor. Özellikle kuzey kültürüne ait kanaviçeler, örgüler, işlemelerle evinizi kişiselleştirerek renk katabilirsiniz.

 

Mutfağınıza gelince; mevsim meyveleriyle dolu bir servisi tezgahınıza ya da masaya koyun. Taze çiçekler ya da defne, maydanoz gibi taze bitkileri cam bardak ve vazolarda sergileyin. Geçmişinizi evinizin köşelerine yansıtmak da önemlidir. Ailelerinizden kalmış olan ya da sizin geçmişinizden gelen değerli parçaları evinizin çeşitli köşelerine serpiştirebilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise davet ettiğiniz konuklarınızın fotoğraflarıyla bir köşe yaratıp onları şaşırtabilirsiniz. Portmantonuzun aynasını ya da evinizin boş bir duvarını geçici de olsa bu fotoğraflarla süsleyin. Fonda, tarzınızı yansıtan bir müzik de mutlaka olmalıdır. Müzik arşivinizden, gelen konuklarınızın yaşına ve zevklerine uygun bir seçim de yapabilirsiniz. Romantik ışığı ve kokusuyla büyüleyen mumları da evinizin farklı köşelerine serpiştirmeyi unutmayın.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.