Banu Şen2022'ye Omicron'la 'Merhaba' dedik
HABERİ PAYLAŞ

2022'ye Omicron'la 'Merhaba' dedik

Yeni bir yıla umutla girmek istiyor insan... Ancak 2022’ye Omicron varyantı ile girdik. Koronavirüs dünyamızı alt üst edeli iki ay sonra iki yıl olacak. İki yıldır bu salgınla yatıp bu salgınla kalkıyoruz. Maske artık yüzlerimizin yadırganmayan parçası oldu. Ha bitti, ha bitiyor dedik... Ama her defasında yeni bir çeşitle karşımıza çıktı. 11 Mart 2019 dan bu yana koronadan 83 binden fazla insanımız hayatını kaybetmiş. Öyle görünüyor ki 2022’yi de (en iyimser düşünceyle) ya da büyük bir bölümünü bu virüsle mücadeleyle geçireceğiz.

EN YÜKSEĞE ULAŞTI

İki gün önce Prof. Dr. Oğuz Reşat Sipahi, Demirören Haber Ajansı’ndan Hande Nayman’a İzmir’de uzun süredir stabil seyreden COVID-19 vakalarının yükselişe geçtiğini belirtti. Şu anki vaka sayılarının 2020 yılı mart ayındaki vaka sayılarının 10 katı olduğunu belirten Prof. Dr. Sipahi, “Yılbaşı dolayısıyla böyle bir manzara bekliyorduk. Beş pik arasındaki en yüksek rakamlarımızın tekrarını yaşıyoruz.

Bu dönemde ilk kapanmaların yaşandığı Mart 2020 dönemindeki vakaların 10 katını görüyoruz” sözleriyle durumun vahametini ortaya koydu. Sipahi’nin açıklamalarının bir kısmında dikkat çektiği ayrıntıyı aslında kendi çevremizde de gözlemleyebiliyoruz.

Bunlardan biri de yılbaşı gecesi etkisi... Çevremde kiminle konuşsam yılbaşı masasında oturdukları 5 kişiden 3’ünün pozitif olduğunu anlatıyor. Hepimiz bile bile lades dedik. Aşıya güvendik, virüsün zayıfladığını düşündük. Ama öyle olmadı. Şimdi son sürat, hızla yayılıyor. Çok daha geç olmadan kendimize gelmekte, ilk günleri hatırlamakta fayda var.

İKİSİ DE EGE’DEN

Denizli’de beyaz travertenleriyle ünlü Pamukkale, Müzeler Genel Müdürlüğü verilerine göre 1 milyon 205 bin ziyaretçiyle 2021 yılında ücretli ziyaret edilen ören yerleri arasında, ilk kez 1’inci sırada yer aldı. İzmir Efes Antik Kenti 673 bin ziyaretçi ile 2’nci, Nevşehir Zelve-Paşabağları ise 608 bin ziyaretçiyle 3’üncü sırada kaldı. Efes birinciliği Pamukkale’ye kaptırmış oldu. Bizim için önemli olan sonuçta bu iki dünya harikasının da kendi bölgemizde, Ege’de olması... Bir de daha çok ilgiyi hak ediyor olmaları...

2022ye Omicronla Merhaba dedik

Sıradaki haber yükleniyor...
holder