Bu da geçer

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sanki sinema salonunda oturmuş bir felaket filmi izliyoruz... Beyaz tulumlar giymiş görevliler her yeri ilaçlıyor, sokaklarda elleri eldivenli, yüzleri maskeli insanlar geziyor, havalimanları tenha, televizyonlar salgın dışında başka bir şey pek yayınlamıyor, marketlerde raflar boş, eczanelerde ilaç bulunamıyor... Karantinaya alınan şehirler, sporcular, devlet yetkilileri... Maalesef ki izlediğimiz bir felaket filmi değil.

Sanırım koronavirüs salgını, dünyanın başına gelmiş büyük felaketlerden biri olarak tarihe geçecek. Önlemini alan, tedbirleri alan ülkeler bu felaketten az kayıpla çıkacak.

Başından bu yana sistematik önlemler alan, krizi iyi yöneten ülkemiz umarım ve dilerim ki az zarar gören ülkeler arasında yer alacak. Elbette bunda bizlerin de payı büyük olacak. Uyarılara inat kendimizi kapalı alanlara kapatmaz, bir süre söylenenlere özellikle 14 kuralına dikkat edersek bu felaket bizi çok fazla etkilemeden geçer gider...

DÜNYAYA YAYILAN BÜYÜK VİRÜS SALGINLARI

Aslında baktığımız zaman dünyayı sarsan onlarca salgın meydana gelmiş. Bilinen ilk ve en büyüklerden biri Antoninus Vebası (Galen’in Vebası). Milattan Sonra 165-180 arasında Roma İmparatorluğu’nda ortaya çıkan salgın, günde iki bin kişinin ölmesine sebep olan, dünyanın ilk büyük salgınlarından biri.

Doğu seferinden dönen askerler tarafından yayılan veba salgını, akademisyenlerce çiçek hastalığı ya da kızamık olduğundan şüphelenildi, gerçek sebebi bilinemedi. Jüstinyen Vebası da milattan sonra 541 yılında ortaya çıktı.

Yaklaşık 25 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Bilim insanları salgının nedenini Asya kökenli olarak düşünürken, tarihçiler ise Mısır’dan geldiğini düşünüyor. 1346-1353 yılları arasında ortaya çıkan Kara Veba salgınıyla 75-200 milyon arasında insan hayatını kaybetti. Tam sayının bilinmemesiyle birlikte Avrupa nüfusunun salgının yaşandığı yıllar arasında yüzde 30 ile yüzde 60 oranında azaldığı belirtiliyor.

İspanyol Gribi, Asya Gribi, Kuş Gribi, Domuz Gribi, AIDS bilinen en önemli salgınlar. Tekrar vurgulamakta fayda var yeter ki önlemleri alıp, paniğe de kapılmadan bu salgını bize fazla bulaşmadan atlatmak için hep birlikte çaba gösterelim. Başlayan bu seferberlik ilk anki ciddiyetiyle tehlike geçene kadar devam etsin.

MENDERES’TEN SON GELİŞMELER

Geçen hafta Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar ile bir araya geldik. İzmir’in gelişmekte olan, yeni yıldızı Menderes’i konuştuk. Başkan Kayalar, söz verdiği kreş projesinin ilkini Görece Mahallesi’nde açma hazırlıklarındaydı.

Bu arada merkez kapalı pazar yerinin en büyük sorunu olan otopark sorununu çözmek için çalışmalara başladıklarını da anlattı. 8 Mart haftasıydı.

Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Kent Konseyi Kadın Meclisi’ni kurmaları sevindirici. Tüm belediyeler kadın ve gençlere söz sahibi olacakları alanlar açmalı. Söz tepki çeken Katı Atık Bertaraf Tesisi projesine de geldi. Kayalar, çöp konusunda direk taraf olmadığını belirtirken, konunun takipçisi olduğunu vurgulayarak, ‘Menderesliye zarar verecek hiç bir şeyin yanında olmayız, yararı olacak her şeyin de destekçisi oluruz’ diyor.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder