Cam ve yeşilin büyüsü

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bölgenin nabzını tutarken o kadar çok gittim ki Denizli’ye... Kimi zaman turizmini anlattık kimi zaman ihracatını, kimi zaman tiyatro-sanat festivallerini. Kimi zaman da Türkiye’nin gündemine oturan haberler için gittim Denizli’ye. Ama günün sonunda dönüş yolunda, gözümü kapadığımda hep beyazı kaldı aklımda Denizli’nin...

Travertenleri, bembeyaz havluları, Buldan bezleri, dünyaca tanınmış ünlülerin giydiği bornozları, taşımermeri, tarihi eserleri...

EGE’NİN EN BÜYÜĞÜ

Bu defa ise gözümü kapadığımda farklı bir Denizli’yle dönüyorum. Yemyeşil ve saydam... Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile yemyeşil alanları geziyoruz. Bambaşka bir Denizli’de buluyorum kendimi. Günün büyük bölümünü Büyükşehir Belediyesi ve Karma Tasarım Atölyesi organizasyonuyla düzenlenen Denizli Büyükşehir Belediyesi 6. Uluslararası Denizli Cam Bienali’nde geçiriyoruz.

Bienalin düzenlendiği, Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’ni gezerken büyülü bir dünyada dolaşıyor gibiyim. Camın büyüsü... Yapının tavanları ve bienaldeki camın saydamlığı burayı büyülü bir dünyaya çevirmiş. Bu merkez, Ege’nin en büyüğü; bina tasarımı ise oldukça etkileyici. 500 kişilik, 1000 kişilik ve 2000 kişilik salonları bulunan merkezde, özellikle çocukların uzayla ilgili merak ettiklerini öğrenebilmeleri ve yeni bilgiler edinebilmeleri için uzay gösteriminin yapıldığı planetaryum (gezegen evi) da bulunuyor.

İLK VE TEK CAM BİENALİ

Türkiye’nin ilk ve tek cam bienali olma özelliği taşıyan Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Denizli Cam Bienali’ne gelince... Bienal 6. kez kapılarını açtı. Pandemi sebebiyle yurtdışından pek çok cam sanatçısı bienale online katıldı.

Belediyelerin sadece klasik hizmet anlayışı ile sorumluluklarını yerine getirmesinin yanı sıra şehirdeki kültür ve sanat faaliyetlerinde de bulunması gerektiğini ifade eden Başkan Zolan, “Büyükşehir Belediyesi olarak hem şehrimizin değerlerine sahip çıkıyoruz. Aynı zamanda kültür ve sanatla gündemimizi ve şehrimizi iç içe tutarak o mutluluğu, huzuru hep beraber sağlıyoruz. Şehrimizin her yerinde kültür, sanat faaliyetlerimiz devam ediyor” diyor.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ

Camın, hayatı temsil ettiğini söyleyen Başkan Osman Zolan, “Cam dediğiniz zaman aslında candır, hayattır. Cam hem sağlıktır hem de sanattır. Geçmişten bugüne kadar Denizlimizde camla ilgili birçok aktiviteler var. Denizlimizin simgesi horozumuz ve bugün açık alanda en büyük cam heykelimiz şehrimizdedir. 7000 parçadan oluşan camın bir araya gelmesiyle oluştu. Bu, cam bienalinin de aslında bir sonucuydu, başlayan yürüyüşün bir ürünüydü” diye ekliyor. Yapılan oylamada vatandaşların horoz heykelinde kullanılacak malzemenin cam olmasını istediğini anlatan Başkan Zolan, “Çünkü cam şeffaftır, sağlıktır, naziktir, kibardır. Bütün güzellikleri üzerinde taşır. Uluslararası Denizli Cam Bienalimizin 6.’sını gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullanıyor.

İKİ MİNİK BONCUK

Bienaldeki etkinliklere katıldıktan sonra camın büyüsüne ben de karıştım. Cam sanatçılarının desteği ile iki minik cam boncuk yaptım. Ama öyle kolay olmadı. Oldukça emek isteyen ve uğraştıran bir sanat olduğunu kendi deneyimimde de yaşadım.

Yazarlarımızdan

27 Kasım 2021, Cumartesi 08:07
27 Kasım 2021, Cumartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder