Banu Şen'Cemil Tugay'la aramızda hiçbir problem yok'
HABERİ PAYLAŞ

'Cemil Tugay'la aramızda hiçbir problem yok'

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile geçen hafta Manisa’da yaptığımız röportajda İzmir ile ilgili de uzun uzun konuştuk.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, seçim sonuçlarını değerlendirirken, “Bu defa Manisa’nın poyrazı İzmir’i serinletti” diyerek İzmir’in yüzde 50 CHP oyu yanında Manisa’nın yüzde 60’lık başarısının tarihi olduğunu vurgulamıştı.

Cemil Tugayla aramızda hiçbir problem yok

Bunun üzerine “Yerel seçimler üzerinden 100 gün geçti. Çok uzun süre gibi görülmese de ilk 100 gün belirleyicidir. Gidişatı gösterir. Peki İzmir ve yerel seçim aday tercihlerinizle ilgili bir pişmanlığınız, keşkeniz var mı? Örneğin Cemil Tugay ile aranızın soğuk olduğu, ters düştüğünüz söylendi” soruma Özel şu yanıtı verdi:

Haberin Devamı

“TUGAY İLE TERS DÜŞTÜĞÜMÜZ HİÇBİR NOKTA YOK”

“Yok. Buradan İzmir’e geçip Cemil Tugay’ı da ziyarete gideceğiz. Geçen gün de beraberdik. Bizim Cemil Tugay’la ters düştüğümüz hiçbir nokta yok. İzmir siyasetinde normalleşmeyi istemeyen bazı odaklar var. İzmir siyasetindeki kavgadan besleniyorlar. Taraf oluyorlar ve bu kavga onları diri tutuyor. Bütün yaşanan olay şu; benim de yakın bir arkadaşım olan bir milletvekilimiz İzmir’de Cemil Bey’le bir yemek yedi. Oradan Özgür Bey bunu istiyor, olur da olmazdı dendi.”

Cemil Tugayla aramızda hiçbir problem yok

“GENEL SEKRETER KARCI EN YAKIN SİYASET ARKADAŞIMIN OĞLU”

“İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Genel Sekreteri Barış Karcı benim en yakın siyaset arkadaşım Ömer Karcı’nın oğlu. Ben Barış’ı değiştirmek istiyormuşum… İzmir siyaseti şimdi kavgasız kaldı. Kavganın bir tarafı şimdi görevde değil, diğerleri de yeni pırıl pırıl kişiler. İzmir siyasetinin kavgasından, tartışmasından beslenenler kendilerine taraf arıyorlar. Ben böyle bir çılgınlığın tarafı olmam bir kere. Önümüzdeki dönemde belediyelerde çok göreceksiniz, sürdürülebilirlik meselesi çok önemli… Cemil Tugay da bu konuda Türkiye’nin en iyisi. Kendisi çok iyi bir estetik cerrah. İzmir kent estetiğine en çok önem verilmesi gereken yer. Cemil Tugay 54 yaşında, yaşlı bir isim değil, yabancı dil bilen, vizyon sahibi bir isim ve Cemil Tugay’la aramda en ufak bir sorun yok.”

Haberin Devamı

Cemil Tugayla aramızda hiçbir problem yok

“İZMİR’DE VERDİĞİM KARAR DOĞRUYDU”

“İzmir’de verdiğim karar doğruydu. Özellikle kendi kentim olarak da gördüğüm için 2 hafta tek başıma çalıştım, son 2 gece 7 kişi çalıştık. Ben İzmir’de kampanyaya da beş kez geldim, miting yaptım. Evime gelirken her fırsatta İzmir’de bir şeyler yaptım. Aday adayları geliyordu… Hepsinin tek tek tanıyordum yıllar içinde yaptıklarına kadar. Kendileri bile inanamıyordu. Mesela Urla’da 48 adayın dosyasının 48’ini de biliyordum tek tek.

Sonuçta ben İzmir’de otuz bir aday gösterdim. Yirmi dokuzu seçim kazandı. Böyle bir sonuç yok yani. 31’de 30 olması işten değildi. Kıl payı kaybettik. Diğerinde Menemen’de başka bir şey var. Ona bakacağız.”

“İKİ MEMLEKETİM VAR”

Özel Manisa ve İzmir’in hayatındaki önemini de şu sözlerle vurguladı:

“10 yaşında İzmir’e yatılı okula gittim. Bornova Anadolu Lisesi’nde yatılı okudum. Ortaokul, lise, üniversite ve askerlik derken bir ayağım Manisa’da bir ayağım İzmir’de oldu; hep iki memleketim var diyorum. Bir de tabii fahri olarak Osmaniye’liyim. Geçmişte orada yaptığım görevden dolayı.

Haberin Devamı

Manisa çok haksız şekilde birçok özelliği bilinmeyen bir şehir.

Mesir 485 yıllık bir festival. Hala tedavülde olan dünyanın en eski halk ilacı. Ritüeli olan, mistik bir tarafı olan, bilimsel, tıbbi bir tarafı olan, tarihi bir tarafı olan, hatta dini bir tarafı olan bir ritüel var. Ve yıllardır yani 500 yıla yakın süredir aynı caminin kubbelerinden 100 bin kişiye saçılıyor. Şaşırıp da 6 tane Japon, Çinli turist geliyor buraya. Ziyaretlerimde Çin Büyükelçisi’ne mesir macunu ikram ettim. Gelecek seneki Mesir Festivali’ne davet ettim. Dedim ki, ‘Yanlış anlama 3 milyar kişisiniz. Birazcık anlatsan da Çinli turist gelse…’ Rus Büyükelçisi’ne de verdim. Fransız Büyükelçisi’ne de Norveç Büyükelçisi’ne de verdim.

Cemil Tugayla aramızda hiçbir problem yok

“MANİSA'DA TARİHİ BİR BAŞARI YAKALADIK"

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in yardımcısıyım Sosyalist Enternasyonal’de. Bir Sosyalist Enternasyonal toplantısı burada yapıp 130 ülkeden sol lideri Manisa’da görmeyi düşünüyorum. Şu Mesir Festivali’ni dünyanın ve Türkiye’nin mutlaka tanıması lazım. Şehir kötü yapılaşmadan ve kendine aşık olmayan yöneticiler tarafından yönetildiği dönemlerde kötü görüntülere de büründü. Manisa’dan hızla geçenler Manisa’yı çok beğenmeyebilirler ama inanılmaz doğal güzellikleri ve muhteşem bir tarihi olan bir kent. Tahtta geçen 6 padişahın yetiştiği kent. Şehzadeler kenti. Osmanlı’nın başkenti olmadan saray yaptırdığı tek kent. Bayramları burada geçiririm. Bir gün ailemle geçirirsem, iki gün, üç gün örgütlerle bayramlaşırız. Ama en keyiflisi şuydu; iki kişi gittiğimiz bayramlaşmalar olmuştu, il başkanıyla. Geçen bayramlaşmada on beş belediye başkanı, üç milletvekili, tüm ilçe başkanları Büyükşehir Belediye Meclisi’ne seçilmiş 60’tan fazla meclis üyesi gittik, bütün salon Cumhuriyet Halk Partisi’ydi.

Manisa’da tarihi bir başarı yakaladık. Doğru bir aday olunca… Aday benden de genç, herkes bizim gençliğimizle heyecanlanıyor. Ferdi Zeyrek de 44 yaşında. Öyle olunca yüzde altmış yani bizim için şaşırtıcı olmadı ama bütün Türkiye’nin en çok konuşulan iliydik.”

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder