Çocuklar gülsün, mutlu olsun diye

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

“Gönül isterdi ki burası bir oyun alanı olsun, çocuklar da sadece özgürce oynamaya gelsin. Keşke eğlenmeye gelebilselerdi.

Bir taraftan tabii ki böyle bir gerçek olduğu için o çocuklara faydası olabilsin diye bir merkez kuruluyor ama gönlümden geçen, keşke burası bir oyun alanı olsaydı ve çocuklar da sadece oynamaya gelseydi” diye başladı sözlerine Ezgi Mola. Ve herkesin boğazında bir düğüm, gözünde damlayamayan yaşlar bıraktı.

Kimi de gözyaşlarını tutamadı. Gözyaşlarını tutamayanlardan biri de merkezin kurucusu, Türkiye’de çocuk istismarıyla mücadelenin simgesi olmuş Saadet Öğretmen’di.

OLAYI GÜN YÜZÜNE ÇIKARDI

Bundan altı yıl önce, İzmir Menderes’te görev yaparken yaşları altı ile 11 arasında değişen kız öğrencilerinin sesi ve hayatlarını kurtaran öğretmeni olarak tanıdık onu.

Altı kız öğrenci, okul müdür vekili tarafından cinsel istismar edilmiş, Saadet Öğretmen olayı gün yüzüne çıkarmış, davanın sonuçlanıp müdürün ceza almasında onun büyük payı olmuştu.

Ayrıntılarına girmeyeceğim; o olay gibi belki de daha kötüsü binlerce çocuk istismara uğruyor... Saadet Öğretmen ise mücadelesini o davada bırakmadı. Saadet Özkan, UCİM’i kurarak ihmal ve istismara karşı mücadelesine devam etmeye başladı.

Kurduğu Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği’nin (UCİM) Türkiye ve Avrupa’daki ilk ‘İhmal ve İstismarı Önleme Merkezi’ni de geçen hafta İzmir’de açtı. İşte o açılışta Saadet Özkan, oyuncu Ezgi Mola ve davetliler, gözyaşlarını tutamadı.

MERKEZİ MERSİN’DE

UCİM’le ilgili bilgilendirme yapan Saadet Özkan, merkezin Türkiye’nin 66 ilinde yapılandığını belirtiyor ve ekliyor: “Önceliğimiz eğitim. Bütün değişimin başı eğitimden geçiyor. Psikologlarımız, sosyal hizmet uzmanlarımız ve avukatlarımızla birlikte, hem çocuk hakları hem de ebeveyn eğitimleri üzerine çalışmalar yapacağız. Avukatlarımızla dava destekleri veriyoruz.

Çocukların gülen yüzleri için mücadele ediyoruz. Onların acı çekmesini istemiyoruz. İstismar edilmelerine karşıyız. Bu merkez kıymetli. Bu yüzden herkesi ‘gelin birlikte mücadele edelim’ diyerek davet ediyoruz. Fiziksel, cinsel, duygusal istismarın önüne geçebilmek için çocuklarımız konusunda bilinçli olmalı, onları uzmanlarımıza götürmeliyiz. 183 hattını ve UCİM’i arayabiliriz, savcılıklara gidebiliriz.

Çocuklar için bu konuda çok büyük bir çalışma ağı var. Bu yüzden toplum bilinçlenirse, çocuklar huzurlu olur. Menderes’te altı kız çocuğumuz fitili ateşledi. Onlar kahraman çocuklar. Ve o fitil, bugün 55 bin kişiyi buldu. 66 ilde yapılandı ve bugün İzmir’de merkezimizi açıyoruz. Bu mücadeleye çocuklar mutlu olana kadar devam edeceğiz.

Onlar için hep birlikte çaba harcayacağız.” Herkes Saadet Öğretmen’in sesine kulak vermeli; hepimiz geleceğimiz olan çocukların her türlü istismarını önlemek için elimizi taşın altına koymalı ve gördüğümüz tüm istismarlara gözlerimizi yummamalıyız.

NE YAPILACAK?

Genel merkezi Mersin’de olan UCİM İhmal ve İstismarı Önleme Merkezi’nin İzmir’in ardından İstanbul’da ve daha sonra çeşitli şehirlerde açılması planlanıyor.

Merkezde; başta çocuklar ve ebeveynler olmak üzere çeşitli meslek gruplarına sahada eğitimler verilecek, ihmal ve istismar üzerine kamu spotları, videolar, kitapçıklar hazırlanacak. İnternet üzerinden ve sahada bizzat kişilere ulaşılacak.

Merkez; özellikle ebeveynler, çocuklar, muhtarlar, avukatlar, doktorlar, sağlık çalışanları ve öğretmenlere eğitimler vererek, ihmal ve istismara karşı mücadele edecek. Merkez bünyesinde, çok sayıda avukat, doktor ve psikolog görev alacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder