Banu Şen Geleceğimiz tarımda
HABERİ PAYLAŞ

Geleceğimiz tarımda

Geçen hafta Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ile uzunca sohbet etme fırsatımız oldu. Haftada bir hazırladığımız ‘POSTA MUĞLA’ ekimizde zaman zaman yer alan haberlerden de biliyorduk ama Başkan Gürün’le sohbetimizde tarım projelerini daha detaylı öğrenmiş olduk.

TURİZM KİMLİĞİNE EK

Muğla, ülkemizin en önemli turizm merkezlerinin başında geliyor... Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ortaca, Seydikemer, Ula, Yatağan gibi de turizm açısından çok değerli ilçelerinin her biri, ayrı destinasyon. Çoğu da dünyaca ünlü. Muğla’nın turizm kimliğinin yanına, bir de tarım eklendi son yıllarda.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Yerel Tohum Ulusal Güç” sloganı ile Türkiye’nin en kapsamlı Yerel Tohum Merkezi’ni kurmuş önce. Büyükşehir Belediyesi, ürettiği tohumların dağıtımında, Türkiye’nin 80 iline ulaşmış. İnternet adresi ve Yerel Tohum Merkezi’ne 4 bin 700 talep gelmiş. 23 bin 500 paket, 3 milyon 525 bin adet yerel tohum dağıtımı gerçekleştiren Muğla Büyükşehir Belediyesi, gösterilen yoğun ilgi nedeniyle tohum talebine yetişememe durumu ile karşı karşıya kalmış.

‘YOĞUN İLGİYE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM’

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Milli ekonominin temeli tarımdır” öngörüsünden çıktıkları yolda üreten bir ülke hayal ettiklerini belirten Başkan Gürün, kurdukları Türkiye’nin en kapsamlı yerel tohum merkezi ve yerel tohumlara gösterilen ilgiyle bu hayale hizmet ettikleri için mutlu olduklarını söylüyor. Başkan Gürün, “Yoğun ilgiye çok teşekkür ediyorum” diyor.

YENİ NÜFUSUN İLGİSİ

Malum pandemi sonrası Ege illerine yoğun göç yaşandı. Muğla ve ilçelerinde de İzmir gibi nüfus artışı oldu. Başkan Gürün’le sohbetimizde, salgın sonrası bölgeye yerleşenlerin tarıma ilgisini de konuştuk. Köy hayatını seçip; tavuk, horoz sesinden rahatsız olup vazgeçenlerin de olduğunu ama sabırla başaran örneklerin de bulunduğunu aktardı Başkan Gürün.

Son zamanlarda sağlıklı yaşam; bağcılıkla, zeytincilikle, toprakla, tarımla uğraşmak bir akım gibi oldu. Ama toprakla uğraşmak sabır ister. Köy hayatı, sakin yaşam; doğayı her şeyiyle kabullenmeyi bekler. Bu taraflara yerleşmeyi hayal edenlere duyurulur!

Sıradaki haber yükleniyor...
holder