Sağlık turizminde yeni rota: İzmir

02 Aralık 2019, Pazartesi 08:01
AA

Uzun yıllardır İzmir ‘Fuarlar kenti’ olmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda önemli fuarlara ev sahipliği yapılıyor. Bunlardan en önemlisi olan Uluslararası Travel Turkey İzmir’in 13’üncüsü ise bu hafta açılıyor. 5-7 Aralık arasındaki fuara yerli ve yabancı binlerce katılımcı bekleniyor. Fuardaki önemli stantlardan biri de İzmir il Sağlık Müdürlüğü’ne ait... Sağlık Turizmi’nde yeni rota olarak gösterilen İzmir için gerçekleştirilen çabalar, girişimler bu stantta anlatılacak.

CAZİP BİR DESTİNASYON

İzmir’in bir süredir hedeflerinden biri de Sağlık Turizmi’nde öne çıkmak. İzmir, sahip olduğu olanaklar açısından Türkiye’de; medikal turizm, termal turizm, medikal SPA, geriatri (yaşlı) - engelli turizmi denilince akla ilk gelen kentlerden biri durumunda. Sağlık altyapısı, modern tesisleri, teşhis tedavi olanakları, doğrudan uçuşları, yaygın; kara, deniz ve demiryolu ulaşımıyla, uluslararası hastalar için cazip bir destinasyon olarak gösteriliyor. Kısa süre önce göreve başlayan İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Burak Öztop ile de geçen hafta bu konudaki çalışmaları konuşma fırsatı bulduk.

ESKİ ÇAĞLARDAN BU YANA

Aslında İzmir’de sağlık alanındaki çalışmalar eski çağlara kadar uzanıyor. Tarih boyunca İzmir; “ölümün girmediği yer”, “vasiyetnamelerin açılmadığı şehir” olarak anılmış. Son yıllarda da dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıdaki hasta, tedavi için İzmir’i tercih ediyor. İzmir’in tercih edilmesinin en önemli sebebi; uluslararası standartlarda ve en son teknolojik yöntemlerle yapılan tıbbi operasyonların, kendi ülkelerine göre Türkiye’de daha ucuza olması. Türk doktorlarının başarıları da azımsanmamalı. Özellikle beyin cerrahisi, plastik cerrahi ve göz cerrahisinde yapılan başarılı ameliyatlar dünya tarafından da izleniyor. Ağız, diş sağlığı ile ilgili hastane ve merkezler de dikkat çekiyor. İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı; hastane, diş hastanesi, ağız ve diş sağlığı merkezi olmak üzere toplam 16 sağlık kurumu “Sağlık Turizmi Yetki Belgesi” almaya hak kazanmış.

TANITIM FİLMİ TEMASLAR

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ‘Sağlık Turizmi’ çalışmalarına özel bir sayfa açmış. Bu kapsamda bir takım çalışmalar ve planlamalar yapılmış:

- Ön çalışması hazırlanan ve hedefler doğrultusunda katılım kararı alınan uluslararası fuarlarda İzmir’in sağlık turizmi potansiyelinin tanıtımı yapılıyor. Gerçekleştirilen temaslarla sağlanan bağlantı noktaları aracılığıyla sağlık turisti sayısının artırılması amaçlanıyor.

- İngilizce seslendirmeli bir tanıtım filmi hazırlanmış. Yapılan tanıtım filminin potansiyel hedef ülkelerin dilinde de seslendirilip yaygınlaştırılması çalışmaları yürütülüyor.

- Yunan Adaları özel ve stratejik bir hedef olarak belirlenmiş. Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu ile İzmir Valiliği himayesinde İl Sağlık Müdürlüğü geçtiğimiz aylarda sağlık turizmi çerçevesinde temas kurmuş. Yunan anakarasına uzak, İzmir’e yakın Yunan adalarında yaşayanlara sağlık hizmeti sunma girişimleri yalnızca sağlık turizmi çerçevesinde değerlendirilmiyor. Aynı zamanda iki komşu ülke arasındaki bağların güçlendirilmesi de hedefleniyor.

- Yine İzmir sağlık turizmi çalışmaları için 6 farklı dilde broşür hazırlanmış ve sunulan sağlık hizmetlerinin tanıtımı yapılıyor.

2019 VERİLERİ UMUT VERİCİ

Sağlık turizmi dendiğinde iki hasta kavramının öne çıktığını öğreniyoruz. Tedavi olmak için bir kurumu seçip, planlı bir şekilde gelen yabancı hastalar ‘sağlık turizmi’ kapsamında değerlendiriliyor. Bir ülkeyi gezmeye geldiğinde hastalanan ve tedavi olan yabancılar ise ‘turistin sağlığı’ çerçevesinde değerlendiriliyor. 2019’un ilk 10 ayında İzmir’deki kamu ve özel sağlık tesislerinden hizmet alan yabancılarla ilgili Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı verileri şu şekilde gerçekleşmiş;

● Sağlık Turizmi: 4 bin 266

● Turistin Sağlığı:17.500

● Toplam: 21.766 Veriler umut verici...

Fuarcılık, turizm, sağlık turizmi, gastronomi İzmir’i dünya kenti yapacak hedefler... Her geçen gün bu hedeflerle ilgili artan çalışmaları görmek ise daha da umut verici.

Sıradaki haber yükleniyor...