Şaşırmadım dersem yalan olur

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Menderes deyince önce havalimanı, sonra Tahtalı Barajı, yükselen turizm bölgeleri, gelişen seracılık ve tarım alanları, yüreğimizi yakan ama hemen hemen her yaz meydana gelen orman yangınları, son zamanlarda da çöp tesisi tartışmaları akla geliyor. Menderes’te kurulu ve aslında oldukça da önemli organize sanayi bölgesi ise biraz geri planda kalmış. Oysa organize sanayi bölgeleri de bir kenti, ilçeyi kalkındıran, ileriye götüren, marka yapan yatırımlar arasında önemli yere sahip.

15 BİN İSTİHDAM YÜZDE 90 DOLULUK

Geçen hafta Menderes’te bulunan İTOB Organize Sanayi Bölgesi’ni uzun bir aradan sonra gezme fırsatım oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Onur Acar ile sohbetimiz sırasında bölgeyle ilgili şaşırdığım bilgiler edindim. İTOB Organize Sanayi Bölgesi’nde firma sayısı 300’e yükselmiş. Makine, kimya, gıda, ambalaj ve paletleme, ilaç, bilişim gibi konular başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteriyor bu firmalar. 15 bin kişinin istihdam edildiği OSB’de doluluk yüzde 90’ların üstünde. İki yıl önce başkanlık koltuğuna oturan Onur Acar yatırımların yanısıra sosyal tesis ve bölge içinde sosyal aktivite ile etkinlikleri de önemsediklerini aktarıyor.

Onur Acar bölgeyi gezerken şu bilgileri de paylaşıyor:

“2019 yılı içinde projesi onaylanarak inşaatına başladığımız İTOB Ticaret Merkezi’nin temel atma törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank katılmıştı. 2020 yılı ilk çeyreğinde inşaatı tamamlayarak hizmete açılacak olan ticaret merkezinin içinde iki banka şubesi, alışveriş merkezi, sağlık merkezi, kafeterya, PTT ve kargo şubesi bulunacak. Yaklaşık 4 bin metrekarelik alanda inşa edilen İTOB Ticaret Merkezi, başta İTOB katılımcıları ve çevre köylere önemli ölçüde fayda sağlayacak. Bunların yanında aidatsız, kredi kullanmayan, kendi kendine yetebilen, hukuk ve kanunlar çerçevesinde hareket eden, şeffaf ve adil şekilde yönetebilen bir OSB için ilerliyoruz.”

BÖLGEYE 8 DERSLİKLİ OKUL

Sekiz derslikli okul için de kolları sıvadıklarını ekleyen Acar, “2020 yılı projeleri içinde yer alan Meslek Eğitim Merkezi Projesi için bakanlık nezdinde görüşmeler yapıldı. 8 derslikli okul için olumlu görüş alındı. Sanayi bölgesinde üretim yapan firmaların ara eleman bulma konusunda yaşadıkları sorunun çözümü için İTOB Meslek Eğitim Merkezi’nin açılması bölge katılımcısı ve çevre köylerdeki çocukların geleceği açısından önemli bir proje olup, çocukların okutularak, bölgemiz içinde staj imkânlarının sağlanarak iş dünyasına kazandırılması hedefleniyor. Okul yatırımı bizler için önemli bir sosyal sorumluluk projesi olup en kısa sürede hazırlıkları tamamlanarak hizmete açılacaktır.

Ayrıca son dönemlerde İTOB OSB’nin yakın çevresinde köylerde meydana gelen orman yangınlarından sonra harekete geçtik. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yapılan görüşmeler neticesinde çevre köylerde meydana gelen orman yangınlarından bölgemiz içindeki fabrikaları korumak ve olası yangın durumunda bölge katılımcısının zarar görmesini engellemek adına mevcut itfaiye birimimizi genişletmeye çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla daha donanımlı bir itfaiye birimi oluşturulması yönünde çalışıyoruz” diyor.

İZMİR’İN OLMAZSA OLMAZI

Sanayi, üretim İzmir’in ve Ege’nin turizm gibi olmazsa olmazlarından. Atatürk Organize, Aliağa, Tire, Kınık, Kemalpaşa gibi önemli sanayi bölgelerinde dünya ile rekabet eden üretimler yapılıyor. Menderes’teki İTOB Organize Sanayi Bölgesi de bugüne kadar biraz geride kalmış, öne çıkmamış bir üretim merkezi. Gidip yakından görünce ve gezince daha iyi anladım. Şaşırmadım dersem de yalan olur...

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder