Engelliye tam destek

05 Aralık 2018, Çarşamba 08:30
AA

Türkiye’de 10 milyona yakın engelli vatandaş bulunuyor. Aileleriyle birlikte 25 milyonluk bir kitle var. Devlet hem engellilere hem de engellilerin yakınlarına birçok destek sağlıyor. 3 Aralık, 1992’den bu yana ‘Dünya Engelliler Günü’ olarak kutlanıyor. Biz de bu kapsamda engellilerin haklarını ve hayatını kolaylaştıracak ayrıntıları derledik...

ERKEN EMEKLİ OLABİLİR

● İşe girişten sonra engelli hale gelip yüzde 60 ve üzerinde çalışma gücünü kaybedenler malulen emeklilik hakkını elde eder. ● Malulen emeklilik için en az 10 yıllık sigortalılık süresi aranıyor.

● Yüzde 40 ve üzeri çalışan engelliler işe giriş tarihlerine göre kademeli erken emeklilik hakkına sahip.

● Bağkur engelli emekliliği hakkı 1 Ekim 2008 sonrası yasa ile yürürlüğe girdi.

● Başka birinin bakımına muhtaç malul çocuğu olanlara da belirli şartlarla erken emeklilik hakkı tanınıyor.

● 18 yaşını dolduran yüzde 40 ve üzeri engelli olup raporunda ‘ağır engelli’ yazanlar, ailedeki kişi başına gelir 967 liranın altındaysa üç ayda bir 1951 liraya kadar maaş alıyor.

● Belli aralıklarla raporlarını yenilemek zorunda kalan engelli vatandaşlara, sürekli rapor verilmesi sağlandı.

ÖTV VE MTV MUAFİYETİ

● Yüzde 90 ve üzeri engelli yakını olanlar özel tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu taşıtlar Vergisi (MTV) muafiyetli sıfır araç alabiliyor. ÖTV muafiyeti, vergiler dahil 200 bin lirayı geçmeyen araçlarda uygulanabilir. Motor silindir hacmiyle ilgili bir sınırlama yok.

● MTV muafiyeti için Vergi dairesi’ne müracaat edilmesi gerekiyor. Bildirmeden borç çıkarsa müracaat ederek iptal ettirebilirsiniz.

VERGİ İSTİSNALARI

200 metrekareye kadar tek konutu olan engelli, emlak Vergisi ödemiyor.

● Çalışma gücünün asgari yüzde 80’ini kaybetmiş bulunanlar birinci derece engelli, asgari yüzde 60’ını kaybetmiş bulunanlar ikinci derece engelli, asgari yüzde 40’ını kaybetmiş bulunanlar ise üçüncü derece engelli sayılırken, bu engel kategorilerinde bulunanlara çeşitli oranlarda vergi muafiyeti uygulanıyor.

ULAŞIMDA İNDİRİM

200 metrekareye kadar tek konutu olan engelli, emlak Vergisi ödemiyor.

● Çalışma gücünün asgari yüzde 80’ini kaybetmiş bulunanlar birinci derece engelli, asgari yüzde 60’ını kaybetmiş bulunanlar ikinci derece engelli, asgari yüzde 40’ını kaybetmiş bulunanlar ise üçüncü derece engelli sayılırken, bu engel kategorilerinde bulunanlara çeşitli oranlarda vergi muafiyeti uygulanıyor.

İSTİHDAM ZORUNLU

● 50 ve üzeri çalışanı bulunan özel sektör işyerlerinde en az yüzde 3, kamuda yüzde 4 engelli personel çalıştırılması zorunlu. kotanın üzerinde engelli çalıştıran sigorta prim teşviği alır.

● Engelli memura isteği dışında gece nöbeti ve fazla mesai yaptırılamaz.

● İşkur, MeB çıraklık Yaygın eğitim Genel Müdürlüğü ve belediyeler engellilere yönelik meslek edindirme kursları düzenliyor.

● Sosyal destek Hattı ‘alo 183’, 7 gün 24 saat engellilere hizmet veriyor.

SOSYAL YARDIMA DİKKAT!

● Engelli bakımını üstlenenlere de 1179 lira maaş bağlanıyor. engelli yakını maaşı bağlanması için anne/baba sigortalı olmamalı.

● Engellinin sosyal yardım kapsamındaki maaşı haczedilemez. engelli maaşı isteyerek de olsa haczettirilemez.

● Başarılı ve ihtiyaç sahibi engelli öğrencilere öncelikli olarak öğrenim kredisi, katkı kredisi ve yurt tahsisi yapılıyor.

● Müze ve ören yerlerine, engelliler ile bir refakatçisi ücretsiz biletle girebiliyor.

EVDE BAKIM HİZMETİ

Her türlü gelirler toplamı esas alınarak hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir, asgari ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden (967 lira) daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, resmi veya özel bakım merkezlerinde bakım hizmeti ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına desteği verilmesi sağlanıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.