Kuruşuna kadar öde

22 Temmuz 2017, Cumartesi 15:46
AA
Bankaya kredi veya kart borcunuz var. Borcunuz 5 bin lira 21 kuruş olsun. 5 bin lirayı ödeyip 21 kuruşu unuttunuz ya da önemsemediniz. Aman dikkat! Bankalara zamanında ödenmeyen kuruşluk borç bakiyeleri, birçok tüketicinin canını yakıyor. Siz önemsemeseniz dahi bankalar kalan bakiye kırıntılarını unutmuyor.
 
İhtarname sürprizi
 
Hatta 1 kuruş alacağı için daha yüksek olan ihtarname ücretinden kaçınmayan bankalara şahit olduk. Bu yüzden mağdur olanlar az değil. Üstelik çıkarılan fatura da yüksek. Müşterinin iletişim bilgileri (telefon, mail) olsa dahi 2-3 yıl sonra gelen 'Borcunuz var, ödeyin' şeklindeki ihtarnameler dikkat çekiyor.
 
1 liraya 6500 lira
 
Yaşanan son olay ise bunun canlı kanıtı. Borç mağduru Ü. Kızıltan, 1999 Gölcük depremi öncesine ait bir borcun 17 sonra kendisine ihtarname ile bildirildiğini söyledi. Kızıltan, "Kredi kartıma ait 1 liranın altında borç kalmış. Ama bana geçen yıl 6 bin 500 lira borç çıkardılar. 3 bin 500 liraya anlaşıp peşin ödedim. Herkesin başına gelebilir" dedi.
 
Kara liste nedeni
 
Telefon, internet, su, elektrik gibi daha önce kapattığınız abonelikler nedeniyle de borç çıkabilir. Arada kaçan kuruşluk kırıntı borçlar nedeniyle yasal takibe düşüp kara listeye girmeniz de kaçınılmaz. Kötüsü var. İcra takibi başlatılabilir veya kapattığınızı düşündüğünüz taşıt kredisi nedeniyle aracınıza rehin koyulabilir.

Ne yapmak gerekiyor? Mutlaka sorgulayın
 
Bankaların müşteriyle ilgili bilgileri iki gün içinde Findeks'e bildirdiğine dikkat çeken Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark, "Tüm borç bakiyesi, gecikme durumu Findeks'ten sorgulanabilir" dedi.

Findeks, Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayata geçirildi.
 
Bir yol daha var
 
'Findeks.com'a girip abone olduktan sonra kredi notunuzu, borç bakiyenizi ve geçmişinizi 4 lira bir ücret karşılığında sorgulayabiliyorsunuz. Bankalar müşteriyle ilgili kredi bilgilerini iki gün sonra Findeks'e geçiyor.

Sürpriz borca karşı bir yöntem daha var. O da 'Borcu yoktur' yazısı almak. Bunun için banka şubelerine başvurmak gerekiyor.
 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.