Memur zamlarına kadın eli değecek

02 Ağustos 2017, Çarşamba 18:30
AA
Memur ile hükümetin zam pazarlığı dün başladı. Görüşmeler ilk defa kadın bir bakan tarafından yürütülecek. Memura yapılacak zammın detayları komisyon çalışmalarında belli olacak. Hükümetin teklifi 14 Ağustos'ta açıklanacak.

5 milyon memur ile memur emeklisine 2018 ve 2019'da yapılacak zam oranının belirleneceği toplu görüşme süreci dün başladı. İlk günkü görüşmelerde Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen  zam önerilerini hükümete yani Kamu İşveren Heyeti'ne başkanlık eden Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu'na iletti. Sarıeroğlu, toplu görüşmeyi yürüten ilk bakan olarak kayıtlara geçti.

Zamma kadın eli değecek

Jülide Sarıeroğlu, 26 yıl sonra Çalışma Bakanı olan ilk isim. Bundan önce 1987-1991 arasında İmren Aykut da aynı bakanlıktaydı. Ancak memur kesimi ile toplu sözleşme görüşmeleri ilk kez Faruk Çelik'in Çalışma Bakanlığı döneminde yani 2012 tarihinde başlamıştı. İkişer yıllık dönemi kapsayan toplu sözleşmenin bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilmiş olacak.

Teklif erken açıklanacak

Salı günkü ilk toplantıda komisyonların kurulmasına karar verildi. 11 hizmet kolu için 3 komisyon kurulacak ve bugün itibarıyla çalışmaya başlayacak. Komisyon raporu 11 Ağustos'a kadar tamamlanıp masaya sunulacak. Memur-Sen, daha önce pazarlıkta son günlere kalan hükümetin zam teklifini erkenden açıklanmasını istedi. Hükümet kanadından çağrıya olumlu yanıt geldi ve ilk teklifin 14 Ağustos'ta duyurulacağı bildirildi.21 Ağustos'a kadar anlaşma olmazsa...

Jülide Sarıeroğlu ilk tur görüşme sonrası "21 günlük çalışma takvimimizi belirledik. Tüm söylenenleri not aldık" açıklamasını yaptı. Eğer zam pazarlığında 21 Ağustos'a kadar olumlu sonuçlanmazsa 'Kamu Görevlileri Hakem Kurulu' devreye girecek. Hakem Kurulu, 31 Ağustos'a kadar zam oranını belirleyecek. Karar Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe girecek .


KESK'in koltuğu boş kaldı

KESK heyeti ise bu yıl görüşmelere katılmadı. Sebebi ise Devlet Personel Daire Başkanlığı'na bildirilen KESK heyetindeki isimlerin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilmiş olması. Yapılanların keyfi bir tutum olduğunu savunan KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik, "Bizden heyetin değiştirilmesi istendi. Değiştirmedik ve görüşmelere katılmadık" diye konuştu.


Talepler neler?

Memur-Sen üç alternatifli bir teklif sundu. İlk teklifte, 2018'de yüzde 10 artı yüzde 6, 2019'da yüzde 10 artı yüzde 8 zam talep ediliyor. İkinci teklifte 2018-2019'da ayrı ayrı taban aylığı 75 lira zam, ek olarak her iki yılda da yüzde 7 artı 7 zam isteniyor. Üçüncü teklifte ek ödemeye 15 puan ilave zam ve 2018 için yüzde 6 artı 6; 2019'da da yüzde 10 artı 8 öngörüsü var.
 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.